Bojujte proti poteniu bez zbytočnej chémie: Vyrobte si prírodné antiperspiranty

Žena

thinkstockphotos.com

Nielen počas letných horúčav, ale vlastne každý deň sa bránime potu a s ním spojenému zápachu deodorantmi či antiperspirantmi. V obchodoch ich nájdete v rôznom skupenstve, zložení či veľkosti. Nie každý je však spokojný s takou ponukou. Niektorí ľudia sa totiž obávajú o svoje zdravie či vplyv na životné prostredie. Ak patríte k nim, máme pre vás iné riešenie. Vyskúšajte tieto prírodné alternatívy k deodorantom.

Jedlá sóda a kukuričný škrob

Použitie jedlej sódy namiesto deodorantu je jednoduchým spôsobom, ako bojovať proti telesnému pachu bez toho, aby sme na seba aplikovali chémiu. Zmiešajte osminu čajovej lyžičky jedlej sódy s kvapkou vody. Pozor, zmiešať, nie rozpustiť. Túto zmes si votrite do pokožky.

Takisto môžete vyskúšať mix kukuričného škrobu s jedlou sódou, ktorý úspešne bojuje so zápachom a zároveň pomáha predísť vlhkosti. Jednoducho len zmiešajte jeden diel sódy so šiestimi dielmi kukuričného škrobu a tým trochu poprášte podpazušie.


Mohlo by vás zaujať: Teplé dni sú tu a potenie tiež: Porazte nepríjemný pach a voňajte vždy a všade


Citrónová šťava

Kyselina citrónová, ktorú šťava z citrónu obsahuje, zabíja baktérie spôsobujúce zápach. No sú aj ľudia, ktorí tvrdia, že zabraňuje poteniu. Dokonca riaditeľka spoločnosti na organickú starostlivosť o pleť, Jennifer Palmer, tvrdí, že si potiera denno-denne potiera podpazušie plátkami citrónu. Za vyskúšanie nič nedáte, akurát to netestujte na čerstvo oholenej pokožke. Určite by to nemalo príjemný efekt.

Čistý lieh

Ďalšou lacnou a jednoduchou náhradou deodorantu je čistý lieh. Tak ako aj citrónová šťava, tiež zabíja baktérie, ktoré sú zodpovedné za telesný pach. Stačí, keď ním naplníte fľaštičku zo spreja. Použitie je rovnaké ako pri klasických deodorantoch. Pre príjemnú vôňu môžete pridať aj svoj obľúbený esenciálny olej. Napríklad olej z čajovníka pôsobí aj ako antiperspirant, takže budete mať dva v jednom.


Mohlo by vás zaujať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


Kryštály proti pachu

Ak sa zaujímate o deodoranty priamo z prírody, existuje viacero možností. Existujú totiž rôzne prírodné kryštály, ktoré sa používajú rovnako. Patria k nim kryštály síranu draselného i kamenca draselného. Rozdielom je to, že u síranu ide o oveľa väčšie molekuly a do kože sa nedá vstrebať. Tieto kryštály však nebránia poteniu, iba eliminujú baktérie, ktoré spôsobujú, že pot začne zapáchať. Po ako taký totiž nezapácha!

Vyrobte si ho doma s pomocou kokosového oleja

 A čo tak si vytvoriť svoj vlastný domáci deodorant? Tento recept je vytvorený z prírodných a ľahko zohnateľných surovín. Potrebujete tri lyžice kokosového oleja, dve lyžice jedle sódy, dve lyžice kukuričného škrobu a esenciálny olej podľa vašej chuti. Postup na výrobu je tiež veľmi jednoduchý. Kokosový olej rozmiešajte, aby sa z neho vytvorila kaša. V druhej nádobe zmiešajte sódu a škrob – to pridajte ku kokosovému oleju a na vytvorenie príjemnej vône aj vonný olej. Môžete ho skladovať v malej nádobke alebo v starom obale od deodorantu. Kvôli lepšiemu stuhnutiu ho môžete uskladniť v chladničke, no nie je to nevyhnutné.


Ako účinne bojujete proti poteniu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame