Bojujte proti stresu: Stačí niekoľko malých zmien, uľaví sa telu i duši

Stres

gettyimages

Poznáme to všetci – únavu, stres, nepokoj. Občas sme ako nachystaná vatra, stačí škrtnúť zápalkou a ona vzbĺkne. Tak by to však byť nemalo. Proti stresu by sme mali bojovať pozitívne, predovšetkým v pohodlí domácnosti a premyslenými krokmi, aby sme sa nemuseli trápiť.

Niekedy totiž stačí niekoľko drobností, zmena niekoľkých návykov, aby sme uľavili svojmu telu i duši. Pokiaľ ide o osobnú pohodu, stačí niekedy len málo, aby sme zmenili veľa. Nie je nutné vstávať každé ráno o dve hodiny skôr, nútiť sa k meditácii alebo si predplatiť kurz jógy. Niekoľko malých zmien v každodennom živote stačí, aby sme upokojili svoje nervy a napätie.

Zaveďte si ráno malý rituál

To vám umožní vkročiť do nového dňa pravou nohou. Ak máte po prebudení hlad, pripravte si raňajky a vychutnajte si ich. A ak vám robí radosť počúvať hudbu, pustite si ju v kúpeľni alebo inde. Tieto drobné zmeny vám urobia dobre.


Mohlo by vás zaujímať: Ako mať stres pod kontrolou? Najlepšie za pomoci sexu i športu


Prestaňte jesť priemyselne vyrábané potraviny

Aby ste si zachovali svoju energiu, začnite vylúčením priemyselne vyrábaného jedla z vášho jedálnička. Väčšina potravín alebo hotových jedál zakúpených v obchode je tučná a bohatá na cukry, takže nemá takmer žiadnu výživnú hodnotu, ale vedie k zvyšovaniu hmotnosti. Keď sa budete vyhýbať všetkým spracovaným potravinám, zaistíte telu prísun živín nevyhnutných pre jeho fungovanie a znovu nájdete svoju energiu.

Noste oblečenie, v ktorom sa páčite sami sebe

Coco Chanel hovorila: „Ak je žena zle oblečená, ľudia si všimnú jej šaty, ak však jej oblečeniu nemožno nič vytknúť, všímajú si jej osobu. Pripravte si oblečenie na druhý deň večer predtým. Ak sa v ňom budete cítiť dobre, bude to mať vplyv na vašu náladu a sebadôveru.

Choďte

Nemusíte behať na bežeckom páse, stačí sa jednoducho hýbať. Fyzická aktivita pomáha predchádzať okrem iného kardiovaskulárnym chorobám tým, že znižuje hladinu zlého cholesterolu a krvný tlak, ale aj osteoporóze, a to je dôležité najmä pre ženy po menopauze, vysvetľuje lekárka Laure Abensurová. Dávajte prednosť chôdzi pred automobilom a metrom. Namiesto toho, aby ste posielali email kolegovi vzdialenému len niekoľko metrov, zájdite za ním. Chodievajte pešo po schodoch a vystavujte sa vonkajšiemu svetlu.


Mohlo by vás zaujímať: Stres prináša množstvo ťažkostí: Čo ho spúšťa a ako proti nemu bojovať?


Hovorte nie

Snívate len o jedinom: vrátiť sa domov, osprchovať sa a pohodlne sa usadiť v kresle. Avšak nedokážete odmietnuť pozvanie na schôdzku po práci, alebo ste súhlasili pomáhať niekomu cez víkend so sťahovaním, zatiaľ čo ste chceli odpočívať. Nie je potrebné snažiť sa vyhovieť všetkým, naučte sa hovoriť nie. Schopnosť hovoriť nie prináša veľkú slobodu a umožňuje chrániť samého seba, vysvetľuje psychoterapeutka Fanny MarteauováChasserieauová.

Obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi

Mozog zahŕňa zrkadlové neuróny, ktoré reagujú kladne, keď je v našej prítomnosti niekto, kto je vo forme, a negatívne, keď sme v spoločnosti pesimistov, vysvetľuje lekárka a nutričná poradkyňa Nina CohenováKoubiová.

Dýchajte

Zhlboka sa nadychujte a sústreďte sa, to vám umožní nevybuchnúť v krízovej situácii. Hlboké dýchanie zmierni váš stres.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Vedci prišli so zaujímavým zistením: So stresom zatočí práve TÁTO pesnička


Pozerajte do budúcnosti

Pýtajte sa sami seba, aký význam bude mať problém, ktorý vás teraz sužuje, za päť rokov. To je dobrý spôsob, ako si uvedomiť, že to nie je tak dôležité.

Pusťte mobil z ruky

Naše mobilné telefóny si vyžadujú našu neustálu pozornosť a ponechávajú nám len málo príležitostí, ako sa odpojiť a nabiť batérie. Vyčleňte si v byte miestnosť, v ktorej budete mobil používať. Môžete mobil odložiť v predsieni a nedotknúť sa ho do nasledujúceho rána.


Ako sa so stresom snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Le Figaro
Odporúčame