Bojujte so starnutím: Potraviny, ktoré vám pomôžu zachovať mladistvú pleť

Žena

thinkstockphotos.com

Každý z nás túži po mladistvom vzhľade a vypnutej pokožke. Roky však neúprosne plynú a elixír mladosti v obchode stále nepredávajú. Existujú však potraviny, ktoré sa postarajú o to, aby sa na vašej tvári proces starnutia výrazne spomalil. Ktoré z nich môžu pomôcť?

Sezamový olej

História sezamového oleja sa začala písať už pred viac ako dvoma tisíckami rokov. Jeho využitie je všestranné a obsahuje vitamíny B, E a K, vďaka čomu patrí medzi najliečivejšie oleje na svete. Takisto v ňom nájdete množstvo fosforu, medi, vápnika, železa, omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín.

Práve kvôli všetkým týmto látkam zlepšuje vzhľad a kvalitu pokožky, vlasov aj nechtov. Spomaľuje proces starnutia, bojuje proti stresu, migrénam aj osteoporóze. Vaše telo dokáže zbaviť škodlivých látok, vylieči kožné ochorenia, zlepšuje trávenie, optimalizuje krvný tlak a aj hladinu cukru v krvi. Nemôžeme ho nazvať inak, ako malým zázrakom prírody.


Mohlo by vás zaujímať: 6 potravín, ktoré bojujú so starnutím: Doprajte si ich čo najčastejšie


Losos

Losos patrí k najzdravším rybám a má omladzujúce vlastnosti. Je jedným z najlepších a najchutnejších spôsobov, ako získať zo stravy omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Niektoré štúdie zistili, že omega-3 z rýb môže zabraňovať rastu a šíreniu buniek rakoviny kože. Odborníci sa zhodujú, že ryby by mali byť na tanieri minimálne dvakrát do týždňa.

Hrozno

To, že ovocie a zelenina sú veľmi zdravé je každému jasné. Vedeli ste však, že hrozno pomáha bojovať so starnutím a to najmä vďaka resveratrolu? Ide o dôležitý antioxidant a polyfenol. Nachádza sa v šupke hrozna a pôsobí proti zápalom, spomaľuje proces starnutia, bojuje proti škodlivým účinkom UV žiarenia a zabraňuje spáleniu pokožky od slnka. Samozrejme, stále je potrebné používať aj opaľovací krém.

Pomaranče a melóny

Pomaranče sú naplnené vodou, takže vašu pokožku a bunky hydratujú. Sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha vytvárať kolagén. Ten udržiava pokožku pružnú. To isté platí o melóne, ktorý tiež obsahuje množstvo vody. Vďaka tomu prospieva pleti a telu, ktoré zbavuje škodlivých látok.


Mohlo by vás zaujímať: Štyri potraviny, ktoré spomaľujú starnutie: Poznáte ich?


Paradajky

Obsahujú vitamíny A, B, C a aj E. Takisto sú bohaté na draslík, horčík a fosfor. Najhoršími nepriateľmi pleti sú voľne radikály, ktoré lykopén v rajčinách ničí. Takisto chráni pokožku pred spálením a bojuje proti jej starnutiu.

Ak chcete pleť udržiavať v dobrej forme, pokojne si doprajte jednu rajčinu denne. Pozor však na nadmerné jedenie, ktoré spôsobuje mierne oranžovú pokožku. Paradajky však nemusíte len jesť, ale s ich šťavou na vatovom tampóne si môžete aj vyčistiť pleť. Pomáha najmä nadmerne mastiacej sa pokožje, ktorú zbavuje prebytočného mazu.

Ovos

Ovos patrí ku komplexným uhľohydrátom, ktoré sú nízko glykemické. To znamená, že nezvyšuje hladinu cukru v krvi, ako napríklad rafinované chleby, ryža a cestoviny. Vysoko glykemické potraviny sú známe tým, že spôsobujú akné a vrásky.

Ovos taktiež pomáha predchádzať poškodeniu kožných buniek a zmierňuje podráždenie pokožky. Ovsené kúpele sú známe odjakživa aj tým, že liečia suchú a atopickú pokožku. Ovos taktiež znižuje cholesterol, chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami a a stabilizuje hladinu cukru v krvi.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame