Boľavé zuby netreba vždy trhať: Poctivé ošetrenie trvá hodiny, no oplatí sa

Zubná prehliadka

gettyimages

Vlastný zub lepší ako cudzí Kvalitné ošetrenie zuba môže trvať niekoľko hodín, no vlastný zachovaný zub je lepší než akýkoľvek implantát, pretože je to látka telu vlastná. „Žiaľ, mnoho zubárov sa stavia k zubom, ktoré boli v minulosti ošetrené nedostatočne alebo ich liečenie vyzerá komplikovane, skôr tak, že navrhnú ich vytrhnutie,“ konštatuje prezident Regionálnej komory …

Vlastný zub lepší ako cudzí

Kvalitné ošetrenie zuba môže trvať niekoľko hodín, no vlastný zachovaný zub je lepší než akýkoľvek implantát, pretože je to látka telu vlastná. „Žiaľ, mnoho zubárov sa stavia k zubom, ktoré boli v minulosti ošetrené nedostatočne alebo ich liečenie vyzerá komplikovane, skôr tak, že navrhnú ich vytrhnutie,“ konštatuje prezident Regionálnej komory zubných lekárov v Bratislave Vlastimil Graus. V

Vytrhnutie je podľa neho pre zubára jednoduchšie, no nie každý zub, ktorý bol v minulosti ošetrený a javí nejaké známky zápalu na svojom koreni, patrí do koša.

Mohlo by vás zaujímať: Bojíte sa zubára ako čerta? Máme pre vás tip na zmiernenie bolesti

Hĺbkové ošetrenia zuba

„Vo väčšine prípadov sa dá urobiť revízia ošetrenia, kompletne sa odstránia staré výplne a urobí sa revízia celého systému, pretože nejde len o jednu rúrku, ktorú by bolo treba vyčistiť, ale o celý systém koreňových kanálikov,“ hovorí Graus o endodontickom, teda hĺbkovom, ošetrení zuba. To trvá spravidla niekoľko hodín. Na Slovensku sa mu venujú lekári združení v Slovenskej endodontickej spoločnosti (SES) Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL).

Pozor na ústnu hygienu

Najčastejšími príčinami straty zubov sú podľa SES zubné kazy a následky parodontopatií. Obidve spôsobuje kombinácia patogénnych mikroorganizmov s nedostatočnou ústnou hygienou a nesprávnymi stravovacími návykmi.

Podľa epidemiologických štúdií sa ošetrenie koreňových kanálikov často spája s nedostatkom času a nevenovaním patričnej pozornosti röntgenovej diagnostike a endodontickému ošetreniu.

Mohlo by vás zaujímať: Dentálna hygiena vám pomôže zachovať zuby v ústach: Nezabúdate na ňu?

Vysoká šanca na úspech

Úspešnosť endodontickej liečby je podľa odbornej literatúry u imunitne zdravých ľudí 95 až 98 percent. Podobné výsledky možno podľa SES dosiahnuť aj pri revíziách, ak neboli poškodené steny koreňových kanálikov. Čím menej bolo do koreňových kanálikov pôvodne zasahované, tým lepšia je prognóza ďalšieho ošetrenia.

Koreňová rieka

„Koreňový kanálik s jeho množstvom zakončení možno prirovnať k delte rieky, ktorá ústi do mora. Celý tento koreňový systém treba dôkladne dekontaminovať a vyčistiť, aby tam zostalo čo najmenej mikroorganizmov, ktoré by v budúcnosti mohli robiť problémy,“ priblížil Graus. Potom zub potrebuje následné ošetrenie a treba ho stabilizovať, aby nedošlo k jeho neskoršiemu preťaženiu, zlomeniu a iným následkom. Podľa odborníka sa to robí zubnou polokorunkou, zvanou aj onlay, či korunkou, ktorá môže byť napríklad súčasťou mostíka.

Chodíte pravidelne na preventívne zubné prehliadky? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Milan, TASR, gettyimages
Odporúčame