Bolesť hlavy, kĺbov či jaziev: Aj vy cítite zmeny počasia na vlastnom tele?

Bolesť hlavy

thinkstockphotos.com

Meteosenzitivita sa najčastejšie prejavuje ako bolesť hlavy, kĺbov alebo ako problémy súvisiace s dýchaním či srdcom. Zmeny počasia majú vplyv nie len na zdravotný stav človeka, ale môžu sa prejavovať aj zmenou nálad.

Prečo vzniká?

Na otázku, čo stojí za vznikom meteosenzitivity, neexistuje jednoznačná a jasná odpoveď. V zásade ale ide o poruchu adaptačnej schopnosti ľudského organizmu pri zmenách atmosférického podnebia. Na každého zmeny počasia pôsobia inak. Dôležitý je celkový zdravotný stav, biorytmus aj schopnosť aklimatizovať sa. Citlivejšie na zmeny počasia reagujú ženy a starší ľudia.

Prejavy sú rôzne

Približne každý druhý človek o sebe tvrdí, že je meteosenzitívny. Na obraty v počasí reaguje každý z nás, lenže niekto ich znáša lepšie a niekto horšie. Ľudský organizmus sa musí prispôsobovať zmenám tlaku, teploty, vlhkosti aj atmosférickej elektrine. Meteosenzitivita sa  môže prejavovať rôznym spôsobom, napríklad zlá nálada, bolesť kĺbov, svalov, hlavy, chrbta, pooperačných rán a jaziev alebo zlomenín. Objaviť sa môžu aj bolesti zubov, tráviace problémy, koliky a pod.  Niekto trpí iba slabými a miernymi bolesťami, ktoré zásadne neovplyvňujú jeho bežný život. U niektorých ľudí ale zmeny počasia dokážu spôsobiť také bolesti, ktoré ich pripútajú na lôžko alebo trpia migrénami.


Mohlo by vás zaujať: Počasie ovplyvňuje každého z nás: Viete, čo robí s tým vaším telom?


Ovplyvniť vás môže aj mesiac

Ľudský organizmus dokážu ovplyvniť aj fázy mesiaca, mesačné a slnečné gravitačné sily. Tieto vplyvy sú azda ešte väčšou záhadou ako meteosenzitivita. Faktom však je, že počas splnu sa môže zhoršovať kvalita spánku, s čím môže prísť aj únava a podráždenosť. Svetlo pri splne nemá dobrý vplyv na spánkový hormón melatonín, takže pokiaľ pozorujete zhoršenú kvalitu spánku, najlepším riešením sú žalúzie alebo hrubé závesy.

Ako si s ňou poradiť?

Na meteosenzitivitu neexistuje žiadny liek, ale pravidelné preventívne prehliadky u lekára pomôžu odhaliť v začiatkoch patologické zmeny a predísť vážnejším problémom. Choroby alebo fyzické problémy totiž ešte umocňujú negatívne dopady počasia na organizmus. K lepšej adaptácii organizmu na zmeny počasia prispeje aj otužovanie, pestrá a vyvážená strava a samozrejme pohyb. Okrem fyzickej pohody je dôležitá aj tá psychická. V problematickom období sa teda snažte vyhýbať stresu a určite pomôže aj podpora vašich blízkych i rodinná pohoda. Meteosenzitívnym ľudom môže uľaviť aj aromaterapia. Pri horšej nálade skúste napríklad mandarínku či pomaranč, pri boľavých kľboch koreniny ako klinček, škorica, zázvor, čierne korenie. Vône majú veľký vplyv na celkovú pohodu človeka a pomáhajú s uvoľnením a relaxáciou. Vypiť si môžete aj medovkový čaj, ktorý upokojuje a uvoľňuje napätie.


Mohlo by vás zaujať: Pôsobí na vás sychravé jesenné počasie depresívne? Takto smútok určite porazíte


Niekoľko dobrých rád pre meteosenzitívnych ľudí

Aj keď liek neexistuje, existujú spôsoby, ako zmierniť vplyv zmeny počasia na váš organizmus. Pomôcť vám môže niekoľko nasledujúcich tipov:

  • Obmedziť by ste mali fajčenie a požívanie alkoholických nápojov.
  • Konzumujte viac ovocia, zeleniny, doprajte si pestrú a vyváženú stravu.
  • Ak trpíte nízkym tlakom, pomôže šálka kvalitnej kávy a dodržiavanie pitného režimu.
  • Choďte spávať každý deň v približne rovnakom čase.
  • Zlepšujte svoju fyzickú kondíciu, športujte.
  • Ak nemôžete športovať, pomôže vám aj prechádzka na čerstvom vzduchu.
  • Dôležitá je aj psychická pohoda, nestresujte sa, zvoľnite, relaxujte.
  • Snažte sa nevenovať prílišnú pozornosť počasiu, nepriaznivé počasie ignorujte a radšej si napustite vaňu a relaxujte, alebo si prečítajte obľúbenú knihu.
  • Ak vplyvom zmeny počasia začínate pociťovať záťaž, robte veci, ktoré zvládnete a máte ich radi, prípadne sa pokúste zabudnúť na to, čo sa deje vonku.

Má počasie silný vplyv aj na váš zdravotný stav? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame