Bolesti hlavy či prechladnutie? Skúste vietnamskú mastičku za pár drobných

tigrí balzam

plnielanu.sk

Máte doma slušnú zásobu analgetík a krémov, no tie častokrát míňajú sľubovaný účinok? Hoci voči lacným výrobkom z východnej časti sveta mávame predsudky, občas sa medzi nimi nájde výrobok, ktorý rozhodne stojí za pozornosť aj vyskúšanie. Do tejto kategórie patrí mastička v malom plechovom tégliku, ktorá vašu peňaženku takmer vôbec neodľahčí. Namiesto toho však prináša úľavu od bolesti či kožných problémov. Čo všetko by ste o prírodnom zázraku menom tigrí balzam vlastne mali vedieť?

Tradícia a rodinné tajomstvo v jednom

Tigrí balzam alebo ľudovo „vietnamská mastička“ či prípadne „čínska mastička“ je masť, ktorá vo východných kultúrach nechýba v žiadnej domácnosti a v žiadnej lekárničke. Jej korene siahajú do Singapuru, kde ju v 80. rokoch 19. storočia vynašiel a vyvinul tamojší bylinkár Aw Chu Kin. Ten na smrteľnej posteli poprosil svojich dvoch synov Aw Boon Haw a Aw Boon Par, aby prírodný všeliek ešte zdokonalili. Názov balzamu bol odvodený od obsahu tigrej kosti, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne už pred viac než 1500 rokmi používala na liečbu bolestí a zápalov. V dnešnej podobe sa v zložení masti vynímajú len čisto bylinné ingrediencie a dostupná je v troch farebných verziách:

  • biela – je považovaná za najsilnejšiu, preto dokáže uľaviť aj od migrény a intenzívnych bolestí, no najviac sa osvedčí v liečbe kĺbov (napríklad namáhaných kolien pri športe). Jej konzistencia je zároveň najjemnejšia, preto sa veľmi ľahko nanáša. Keďže vonia najmä po mentole, má mierne chladivý efekt.
  • červená – jej skutočná farba je viac-menej tmavšia hnedá s červeným nádychom. Na dotyk je mastnejšia ako biela. Jej účinky oceníte najmä pri bežných bolestiach hlavy zo zmeny počasia, únavy alebo od krčnej chrbtice.
  • oranžová – je najmiernejšou verziou, v malom množstve ju preto znesú aj deti. Siahnuť by ste mali po nej najmä v prípade nádchy, prechladnutia a kašľa.

Mohlo by vás zaujímať: Objavte čínske zázraky: Nakopnite imunitu a zhadzujte kilá vo východnom štýle


Čo všetko masť obsahuje?

Originálna receptúra je, samozrejme, veľmi prísne strážená. Mastička však sebe ukrýva výhradne rastlinné zložky, ktorých pomery sa v závislosti od farebného druhu líšia:

  • mentol
  • gáfor
  • mätový olej
  • eukalyptový olej
  • olej z klinčekov
  • škoricový olej
  • olej z bieleho gáfru
  • parafín

Čo všetko tigrí balzam lieči?

Mastička by sa pokojne dala nazvať univerzálnym prírodným všeliekom, nakoľko spektrum jej terapeutických účinkov ja naozaj široké. Patria doň:

  • bolesti hlavy a migrény
  • bolesti pohybového aparátu – svalov, kĺbov, reumy
  • ochorenia dýchacích ciest – prechladnutie, nádcha, zápal prínosných dutín, kašeľ, chrípka
  • kožné problémy – štípance od komárov a iného hmyzu

Mohlo by vás zaujímať: Nedajte vírusom šancu: Skúste tie najlepšie čaje proti prechladnutiu!


Spôsoby aplikácie

Tigrí balzam sa nanáša na pokožku krúživými pohybmi priamo na postihnuté miesto – to platí najmä v prípade bolestí hlavy a kĺbov. Pri bolestiach hlavy potierame predovšetkým spánky, prípadne koreň nosa. Ak bolesť vyžaruje z krčnej chrbtice, mastičku vtrieme do pokožky šije. V prípade ťažkostí s dýchacím ústrojenstvom treba balzam naniesť pod nozdry a po celý čas vdychovať uvoľňovanú vôňu. Táto metóda sa osvedčila aj pri náhlej slabosti a pocite „na odpadnutie“.

Kde ho kúpiť a za koľko?

Tigrí balzam sa na internete neteší príliš veľkej obľube u predajcov – nájdete ho len na hŕstke stránok, kde sa maličké trojgramové balenie pohybuje v cene od 49 centov do troch eur. Dostanete ju však aj v lekárni a v niektorých drogériách. Popýtať sa môžete aj v obchode s tradičným čínskym tovarom (textil a obuv), kde obsluhujú Aziati. Ďalšou možnosťou sú obchody, ktoré predávajú veľmi lacné potreby do domácnosti.


Máte s tigrím balzamom nejaké skúsenosti? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Emma
Odporúčame