Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!

hrdlo

photl.com

Sychravé počasie, chladné rána a prekúrené miestnosti spôsobujú, že v jesennom a zimnom období sme náchylnejší na bolesti v hrdle. Sliznice sú striedavo vysušované a vonku zápasia s vlhkým studeným vzduchom, vďaka čomu sú menej odolné voči infekciám. Zobudili ste sa aj vy s ohňom v krku a bolí vás každé prehltnutie? Poradíme vám, po čom siahnuť v lekárni a aké medicínske zázraky si namiešať doma z darov prírody.

Ako sa zorientovať v lekárni?

Ak sa potrebujete vyzbrojiť zásobou liečiv do práce, v lekárni vyberajte podľa toho, akú intenzívnu bolesť hrdla pociťujete. Ráno po vyčistení zubov si malou baterkou posvieťte do úst a sledujte, kde všade máte sliznice začervenané, či sa vám nezväčšili mandle a sledujte prítomnosť hlienovitých povlakov. V závislosti od toho pouvažujte nad jedným z týchto variantov:

  • pastilky – cmúľacie cukríky typu Strepsils alebo Neoangin sú vhodné na mierne škrabanie v krku a len veľmi ľahký zápal. Uľahčia prehĺtanie, no ich účinok je krátkodobý. Niektoré z nich navyše obsahujú príliš veľa cukru. Prinášajú síce úľavu, no zápal neliečia, len ho zmierňujú.
  • tinktúry a kloktadlá – sú vhodné skôr na domáce použitie, ich účinok je veľmi podobný pastilkám
  • tabletky – pri silnejšej bolesti hrdla sú dobrými pomocníkmi liečivá ako Septolete alebo Orofar. Druhý spomínaný navyše obsahuje lidokaín, ktorý boľavé miesta znecitlivie. Tieto tabletky nielenže ničia baktérie, ale svojím zložením samotný zápal slizníc aj liečia.
  • silné spreje – pri zápaloch hrdla sa vám môže osvedčiť sprej Jox s obsahom jódu, ktorý ničí choroboplodné mikroorganizmy a pôsobí protizápalovo. Najsilnejším bojovníkom je však Bioparox s nástavcom pre streknutie aj do nosa. Je vhodný v prípade, že sa vám v krku vytvárajú hlieny, sliznice sú opuchnuté a citlivé na akýkoľvek podnet. Bioparox obsahuje antibiotikum a jedna fľaštička za približne 8 eur vystačí na 400 dávok. Výborný je aj Florsalmin s výťažkami zo šalvie lekárskej a protibakteriálnymi účinkami za cca 2,50-3 eur.

Mohlo by vas zaujímať: Zapchatý nos či boľavé hrdlo? Rady starých mám zaberú!


Kloktajte lacno a účinne

Prekvapilo vás zapálené hrdlo cez víkend? Vyskúšajte návod, ktorým sa môžete príznakov zbaviť už za prvých 24 hodín. Rozmiešajte jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny v decilitri vlažnej vody, pridajte aspoň pol lyžičky soli a počkajte, kým sa všetko dobre rozpustí. Takto pripravenou zmesou kloktajte každú hodinu. Na zmiernenie nepríjemnej chuti pridajte lyžicu citrónovej šťavy.

Medzi najúčinnejšie bylinky v súvislosti s boľavým hrdlom patrí šalvia. Odvar z nej si môžete pripraviť ako lahodný čaj, ale tiež ako kloktadlo. Podobným spôsobom môžete využiť aj rumanček pravý alebo repík lekársky či tymian.

Skvelé účinky má aj klasické hoci na chuť neveľmi príjemné soľové kloktadlo. Stačí zmiešať lyžičku soli s pohárom vlažnej vody.


Mohlo by vas zaujímať: Dostane do formy aj vás: Cesnak je plný chuti aj zdravia!


Poklady zo špajze

Cesnak: Ako prírodné antibiotikum je už stáročia známy cesnak. Do spoločnosti sa síce veľmi nehodí, v domácom prostredí však prekonajte výraznú arómu a strúčik cesnaku cmúľajte. Ešte lepšie urobíte, ak si ho pokrájate na drobné plátky alebo kocky a v ústach požujete.

Med: Kvalitný med od domáceho včelára pôsobí na zapálené hrdlo ako hotový balzam. Zrieďte si 2 lyžice medu s citrónovou šťavou a pomaličky prehĺtajte.

Cibuľa: Pokrájajte nadrobno cibuľu, speňte ju na masle, pridajte dostatočné množstvo medu, pomiešajte a zo zmesi si každú hodinu zajedzte aspoň lyžičku.

Chren: Postrúhajte menší koreň chrenu, pridajte med, klinčeky a všetko zalejte vriacou vodou. Nechajte vylúhovať, pomiešajte a popíjajte ešte teplé.

Skvelý zábal

Na boľavé hrdlo vám môže veľmi pomôcť aj nasledujúci zábal – namočte kus látky (šatku, pánsku vreckovku, roztrhnutú plienku…) do studenej vody a vyžmýkajte. Omotajte okolo hrdla, prekryte igelitom a omotajte hrubým teplým šálom. Nechajte pôsobiť celú noc, prípade aj počas dňa. Tento zábal nie je veľmi príjemný, ale je o to účinnejší.


Máte nejaký osvedčený recept na bolesť hrdla? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame