Bolesti kĺbov vám ničia život? Poradíme, čo na ne naozaj zaberá

Zdroj foto: Shutterstock

Trápia nielen skôr narodených, ale čoraz častejšie aj mladých ľudí – neraz najmä aktívnych športovcov. Čo vlastne spôsobuje bolesti kĺbov a ako proti nim možno bojovať?

Medzi najčastejšie príčiny bolesti patrí prílišná fyzická námaha, únava, zápal, poranenie, reuma, artritída, opotrebovanie či iné ochorenia. Bolesť môžeme tiež vnímať ako akútnu alebo ako chronickú – vtedy, keď trvá viac ako tri mesiace. Dlhodobá bolesť môže mať za následok zníženie pracovného výkonu, oslabenú imunitu, spánkové poruchy, nadváhu, zmeny v správaní, sociálnu izoláciu či dokonca až depresívne stavy. Aj preto s ňou treba bojovať a nielen ju pasívne prijímať. Poznáme hneď niekoľko šikovných tipov, ako s ňou zatočiť.

1. Kúpeľ a zmes

Jedným z overených „receptov starej matere“ je kúpeľ v jablčnom octe. Pripravte si približne 1,3 litra (cca 6 pohárov) teplej vody a dve deci jablčného octu. Dobre premiešajte a ponorte boľavú partiu do kúpeľa na 10 až 15 minút. Ak vás bolí časť tela, ktorú si len tak ľahko nenamočíte, vytvorte si obklad – namočte do roztoku uterák a priložte si ho tam, kam potrebujete. Alternatívou je aj nechtíkový obklad či konopný olej. Vyrobiť si môžete aj olejovú zmes zmiešaním jablčného octu a kokosového alebo olivového oleja – stačí premiešať a natrieť postihnutú oblasť.

2. Akútna úľava

Najmä v prípadoch poranenia, pomliaždeniny či podvrtnutia sa zvyšuje teplota postihnutej časti – a vtedy je vhodné čím skôr ju schladiť. Pustite prúd studenej vody na boľavé miesto počas cca 5 minút, alebo si priložte studený zábal na postihnutú partiu. Pomôcť vám takisto môže, ak stlačíte kĺb elastickým obväzom či zdvihnete ho nad úroveň srdca.

3. Sme to, čo jeme

Toto zlaté pravidlo platí pre každý aspekt života, naše kĺby nevynímajúc. Určite si doprajte dostatok protizápalových potravín. Tie sú najmä rastlinného pôvodu – ovocie, zelenina, orechy, semená, strukoviny. Obsahujú antioxidanty znižujúce hladinu voľných radikálov, ktoré vedú k zápalu. Červené bobule višní a čerešní obsahujú až 10-krát silnejšiu protizápalovú látku ako niektoré lieky, indické korenie kurkuma zase znižuje bolesť pri zápale. Ak nedáte dopustiť na mäso, zvoľte mastné ryby ako losos, sardinky, sleď, makrela či sardela.

Zdroj foto: Shutterstock

4. Zázrak v podobe kolagénu

Veľa sa o ňom nehovorí, no tvorí 30 – 50 % bielkovín nášho tela. Často sa skloňuje iba v súvislosti s vráskami a omladzovacími prostriedkami, no pravda je, že má obrovský vplyv aj na naše kĺby. Zníženú tvorbu kolagénu môžeme badať následkom fajčenia, priveľkej konzumácie alkoholu, prejedania sa a podobne. Na tvorbu kolagénu je nevyhnutný aj príjem vitamínu C. Medzi prírodné zdroje kolagénu patrí želatína – či v cukríkoch, alebo v podobe tlačenky, dopriať si môžete aj vývar z kostí (a mäsa). Pre mnohých ľudí je najjednoduchší jeho príjem v kvalitnom výživovom doplnku.

5. Športom k zdraviu

Overené heslo, ktorého sa aj napriek jeho 100-percentnej efektivite často nepridržiavame. Aby naše telo fungovalo, ako má, potrebujeme veľa pohybu. Ani pri bolestiach kĺbov by sme na pohyb nemali zabudnúť – treba ho však prispôsobiť a ubrať na intenzite, aby sme si neublížili ešte viac. Na prvé priečky rebríčka vhodného typu pohybu by sme zaradili jogu, tai či, plávanie alebo rehabilitačné cviky určené práve na daný druh komplikácií. V prípade, že trpíte nadváhou, môže byť cvičenie veľmi nápomocné, pretože zníženie telesnej hmotnosti zmierňuje tlak na kĺby. Výborný prostriedok na úľavu od bolesti je aj akupunktúra, infrasauna a v prípade, že bolesť nie je spôsobená zranením, aj masáž.

6. Doplnková kĺbová výživa

Glukozamín a chondroitín dokážu značne pomôcť pri zmiernení bolestí kĺbov a zároveň zlepšiť ich funkciu. Sú súčasťou chrupavky, ktorá chráni kĺby pred nepriaznivými vplyvmi. Tieto látky zlepšujú pružnosť chrupavky a spomaľujú (až zastavujú) postup niektorých kĺbových ochorení. Vhodný výživový preparát by mal jednoznačne obsahovať aj kolagén a vitamín C. Všetky tieto zložky nájdete v prémiovom výživovom doplnku Flextor, ktorý obsahuje kombináciu až siedmich aktívnych látok. Vďaka nim podporíte zdravie kĺbov, zvýšenie hladiny kolagénu a správnu funkciu kostí a chrupaviek.

VIAC O FLEXTORE NA VAŠE KĹBY

Zdroj: PR článok
Odporúčame