Bolesti kĺbov vedia znepríjemniť život: Zabojujte s nimi pomocou prírody!

Lakeť

thinkstockphotos.com

Každá bolesť vie potrápiť. O to väčšmi, ak opakuje, alebo vás trápi chronicky. Medzi takéto druhy patria aj bolesti kostí a kĺbov. Vyskytujú sa najmä po dosiahnutí určitej vekovej hranice, začínajúcej sa tesne po 50-tke, pričom sú dôverne známe mnohým z nás. Veľa ľudí siahne automaticky po liekoch od bolesti, čím sa však situácia nijako nerieši. Navyše hrozia rozličné kontraindikácie. Pomocnú ruku vám však podáva príroda.

Sila prírodných prostriedkov

Východiskom z vašej situácie môžu byť prírodné liečivé prostriedky, ktoré sú v súvislosti s týmto zdravotným problémom veľmi účinné a ich efekt bol dokonca potvrdený viacerými vedeckými štúdiami. V prírode je možné nájsť množstvo liečivých rastlín, ktoré majú účinok pri liečbe bolesti. Niektoré obsahujú jednu účinnú látku, v iných zas pôsobí celý komplex účinných látok a funguje len spoločne ako celok, aj keď pri niektorých nie je presný mechanizmus ich účinku doposiaľ odhalený. Ktoré prírodné prostriedky môžu v boji s bolesťou pohybového aparátu pomôcť aj vám?


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Vybrať si môžete z viacerých naturálnych produktov

Medzi najúčinnejšie prostriedky prírodného charakteru s pozitívnymi účinkami na bolesti pohybového aparátu patria:

Kôra vŕby bielej

Obsahuje salicín, ktorý je vhodný a na dlhodobejšie užívanie. Má analgetický – teda proti bolesti pôsobiaci účinok. Okrem salicínu obsahuje kôra vŕby bielej aj flavonoidy, fenoly a triesloviny. Vŕba biela sa pre svoj protizápalový účinok využíva aj pri reumatických problémoch, dne, bolestiach chrbta, svalov, hlavy, pri menštruačných ťažkostiach, ale napríklad aj pri prevencii migrény.

  • užívanie: 1 – 3 g. sušenej kôry zalejte vriacou vodou a nechajte pár minút vylúhovať. Zápar užívajte 3 až 4 krát denne po dobu 3 až 4 týždňov. Zápar nie je vhodný pre deti do veku 12 rokov a tiež pre ženy v poslednom trimestri tehotenstva, ako ani pre dojčiace matky

Mohlo by vás zaujať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Zázvor chutí aj pomáha

Koreň ďumbiera lekárskeho je známy tým, že má veľmi silné protizápalové účinky. Aj z toho dôvodu je overeným pomocníkom pri reume, artritíde či akýchkoľvek iných bolestiach kĺbov, svalov a kostí. Ďumbier lekársky obsahuje gingeroly, šogaoly a fenoly, ktoré môžu za to, že je jeho účinok taký silný. Okrem spomenutých účinkov je ďumbier vhodný aj pri bolestiach hlavy, plynatosti, chrípke a nachladnutí. Z dôvodu nedostatočného výskumu sa radšej odporúča poradiť sa pri jeho užívaní v tehotenstve s lekárom. Nie je vhodný pre ľudí užívajúcich lieky na zrážanie krvi.

  • užívanie: 1 – 2 čajové lyžičky sušeného mletého zázvoru zalejte vriacou vodou a vylúhujte. Potom preceďte cez sitko a pite 3 krát denne. Nakrájaný alebo postrúhaný čerstvý zázvor môžete tiež prikladať priamo na bolestivé miesta

Mohlo by vás zaujať: Úľava pre boľavé kolená: Pomôžte si týmito prírodnými zázrakmi


Aj žihľava vám môže uľaviť

V ľudovej medicíne je už dlhú dobu dobre známy aj účinok pŕhľavy dvojdomej. Priaznivý účinok pŕhľavy pri liečbe artritídy sa potvrdil aj vo viacerých klinických štúdiách. Okrem toho je vhodná aj pre cukrovkárov, pretože znižuje množstvo cukru v krvi, ale aj pri anémii, alergiách, bolestiach hlavy. Pomáha pri problémoch so žlčníkom, pečeňou, či obličkami a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus. Je bohatá na železo, horčík, vápnik, vitamíny C, B, ako aj provitamín A.

  • užívanie:  prikladajte čerstvú bylinu na boľavé kĺby, pripraviť si môžete aj kúpeľ zo žihľavy, pričom by ste mali byť ponorení len po výšku srdca. Pri problémoch môžete piť aj čaj – 2 – 4 g sušených listov sa zaleje vriacou vodou a nechajú sa 10 minút lúhovať. Takýto čaj sa pije 3 – 6 krát denne po dobu 2 – 4 týždňov. Neodporúča sa deťom do 12 rokov, tehotným a dojčiacim ženám

Mohlo by vás zaujať: Dajte bolesti kĺbov červenú: Doprajte si tieto čaje a potraviny


Čo ešte pomáha?

Pri bolestiach pohybového aparátu sú účinné aj tieto prírodné prostriedky:

  • mäta pieporná
  • arnika horská
  • kostihoj lekársky
  • kurkuma pravá
  • kapsaicín

Čo na bolesť kĺbov najlepšie zaberá vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame