Bolia vás kolená či iné kĺby? Rozpoznajte vážne ochorenie, rizikoví sú aj mladší!

Mladá žena si drží boľavé koleno

Bolesti kolien môžu signalizovať nepríjemnú artritídu či artrózu (Zdroj: GettyImages)

Obidve postihujú kĺby, a keďže ich príznaky sú takmer rovnaké, väčšina z nás si ich pletie. Artróza a artritída sú však v skutočnosti dve úplne rozdielne choroby. Tomu treba prispôsobiť aj liečbu.

Artritída je zápalové ochorenie

Najčastejšie postihuje ženy vo veku od 20 do 50 rokov, pričom zasiahnuť môže celé telo. Ide o zápalové ochorenie, nemá teda nič spoločné so zvýšenou záťažou a opotrebovaním kĺbov. Zápal sa vtedy okrem kĺbov rozšíri aj do šliach, svalov a mäkkých orgánov. Postihnúť môže napríklad dúhovku, črevo, močovú trubicu či obličky. Ak trvá dlho, dochádza k výrazným deštrukčným zmenám.

Artritída môže byť spôsobená viacerými faktormi:

– infekcia, napríklad pri salmonelóze
– reuma (reumatoidná artritída)
– autoimunitná reakcia organizmu na pôvodne infekčný stav, akým je napríklad prekonaná borelióza.

K typickým prejavom patrí stuhnutie kĺbov, ich pokrivenie (na prstoch ruky), začervenanie a opuch, ale aj mierne zvýšená teplota, únava, poruchy trávenia a chudnutie. Artritída môže mať úplne ľahký priebeh, no aj mimoriadne závažný charakter, kedy je výsledkom ťažká invalidita pacienta.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Pri artróze sú kĺby opotrebované

Vyskytuje sa u dospelých osôb vo veku nad 65 rokov a patrí k najčastejším chronickým ochoreniam. Vzniká pri nadmernom zaťažovaní kĺbov, v dôsledku čoho dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu chrupavky. Problémy vznikajú predovšetkým pri jednostrannej záťaži, napríklad u športovcov alebo zlým držaním tela.

Najviac sú preťažované veľké kĺby, ako je kolenný kĺb. Najviac sú preťažované veľké kĺby, ako je kolenný kĺb. Pri prekročení určitej hranice opotrebenia chrupavky dochádza k poškodeniu kosti a rozvoju artrózy.

Organizmus na opotrebenie chrupavky reaguje rôzne:

– hojivým zápalom, tvorbou spevňujúcich výrastkov, ktoré majú podoprieť preťaženú oblasť alebo obmedziť príliš veľký pohyb
– zmenou tvaru postihnutého kĺbu, ktorý môže byť opuchnutý
– bolesťou, ktorá je v niektorých prípadoch veľmi intenzívna.

Pri ťažkom priebehu dochádza k postupnej devastácii chrupavky a zrastu kostí v kĺbe, pričom sa zvyčajne bolesť v kĺbe zmierni.

Ako ich rozpoznať?

Aj samotný pacient dokáže, napríklad podľa typu bolesti, rozpoznať, aké ochorenie ho trápi. Pri artritíde prevažujú bolesti, ktoré sú najhoršie ráno. Problémom môže byť aj obyčajné odkrojenie chleba. Kĺb je na dotyk teplý, bolesť chronická – niekedy ustúpi a zase sa vráti. Prítomný je aj opuch. Postihnuté zvyčajne bývajú obidva párové kĺby. Všímať si treba tiež sprievodné príznaky, ako je únava, zvýšená teplota či kožné prejavy, ktoré si mnohí s kĺbmi vôbec nespájajú.

Artróza sa, naopak, spočiatku prejavuje najmä pri námahe, takže pacient bolesť po prvý raz pocíti napríklad pri chôdzi po schodoch. Bolesť môže vystreľovať do celej nohy a niekedy aj do chrbta. Preto sa niektorí mylne domnievajú, že majú problém s chrbticou. Pohyb býva obmedzený, na kĺbe sa môže objaviť opuch, nebýva však začervenaný. Predzvesťou opotrebovania je hlasné praskanie v kĺbe pri pohybe, pričom bolesť sa prejaví len na jednom, zaťažovanom kĺbe.


Mohlo by vás zaujať: Výmena kĺbu vám môže uľahčiť život: Čo všetko od tejto operácie očakávať?


Liečba musí byť včasná

V prípade artritídy sa podávajú lieky tlmiace zápal a bolesť, teda analgetiká – antiflogistiká typu ibuprofén či diklofenak. Ak zápal pretrváva, podávajú sa predovšetkým u reumatoidnej artritídy lieky na tlmenie imunitných reakcií, najmä glukokortikoidy (steroidné hormómy). Pri závažných deformitách kĺbu sa využíva operačná výmena kĺbov.

Liečba artrózy spočíva predovšetkým v znížení hmotnosti a vo výbere vhodných pohybových aktivít, k akým patrí plávanie či bicyklovanie. Na tlmenie bolestí sa využívajú jednoduché analgetiká, pri zápale je možné prechodne nasadiť nesteroidné analgetiká. Pri ťažkých prípadoch, kedy pacient trpí silnými bolesťami, prichádzajú do úvahy aj silnejšie lieky. Trvalým riešením ochorenia je takisto náhrada zničeného kĺbu umelým.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame