Bolesti krčnej chrbtice trápia väčšinu z vás: Čo na ne platí?

Bolesť krku

thinkstockphotos.com

Ľudia pracujúci v sedavých zamestnaniach, ale aj tí, ktorí pracujú „za pásom“, by o tejto téme veru vedeli rozprávať. Bolesti krčnej chrbtice nie sú totiž len bolesťou samou o sebe, ale zapríčiňujú aj mnoho ďalších rozsiahlejších zdravotných problémov. Neraz sú príčinou migrén, tŕpnutí horných končatín, ale aj iných ťažkostí. Čo teda robiť, aby sme ich obmedzili na minimum?

Príčin je množstvo

Podľa fyzioterapeutky Bc. Zuzany Cabadajovej z ambulancie liečebnej rehabilitácie PhDr. Michaely Kotrbancovej v Žiline, je príčin bolestí krčnej chrbtice mnoho. „Najčastejšie je to celkovo nízka telesná zdatnosť a nesprávne zaťažovanie pohybového systému, teda nedostatok pohybu a prevaha statického zaťaženia,“ vysvetľuje odborníčka na fyzioterapiu. Samozrejme viac sú postihnutí ľudia, ktorí pracujú za počítačom, či v polohe, ktorá denne dlhodobo zaťažuje krčnú oblasť. Teda napríklad aj pracovníci za výrobnými linkami, či vodiči z povolania.

Aj stres môže narobiť problémy

Doba, v ktorej žijeme, prináša so sebou denne aj stresové situácie a tie sú prekvapivo tiež jednou z príčin, prečo vás môže bolieť krčná chrbtica. „Negatívne pôsobí aj dlhšie trvajúci stres, ktorý zvyšuje napätie najmä v trapézových svaloch a podieľa sa na vzniku bolesti krčnej chrbtice. Bolesť môže byť spojená so skracovaním či oslabovaním príslušných svalov a väzov chrbtice, čo vedie k vzniku svalovej dysbalancie – nerovnováhy, ktorá je spôsobená hlavne nerovnomernou aktivitou jednotlivých svalov,“ objasňuje problematiku pôsobenia stresu na bolestivosť krčnej chrbtice odborníčka.


Mohlo by vás zaujať: Bolesti krčnej chrbtice: Prečo vznikajú a čo všetko vám môže pomôcť?


Sme stvorení pre dynamické zaťaženie

Pohybový systém človeka je podľa špecialistky určený najmä na zvládanie dynamického zaťaženia. „Akékoľvek dlhodobé a najmä statické zaťaženie vedie k únave a neskôr k bolesti zaťažovaných kostí, kĺbov a svalov. Následne dochádza k zhoršovaniu výkonu a pri ďalšom dlhotrvajúcom zaťažovaní dochádza už ku zmenám zaťažovaných častí, ktoré sú nezvratné,“ varuje fyzioterapeutka Zuzana Cabadajová. Dôležitá je preto pravidelná pohybová aktivita, ktorá sa bude striedať s dlhodobým jednostranným zaťažením danej časti tela a kompenzovať ho.

Aké sekundárne problémy môže zapríčiniť?

Bolesti krčnej chrbtice môžu byť podľa odborníčky spojené s:

  • prechodnými závratmi
  • obmedzením rozsahu pohybu v krku
  • bolesťami hlavy
  • projekciou bolesti do horných končatín – s ich tŕpnutím
  • nauzeou (vracaním)

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prevencia je dôležitá

Najúčinnejšou prevenciou je podľa fyzioterapeutky aplikácia ergonomických poznatkov pri navrhovaní pracovných postupov, zariadení a nástrojov, ktoré sú však v realite aplikované v nedostatočnej miere. „V praxi sa nám osvedčilo použitie McKenzieho diagnosticko-terapeutického programu, ktorý pomerne často efektívne rieši už vzniknutú bolesť a obnovuje stratenú funkciu. Takúto formu diagnostiky a terapie môžu vykonávať len tí terapeuti, ktorí boli špeciálne vyškolení na zvládnutie tejto metódy,“ vysvetľuje odborníčka.

Správne cviky určí skúsený fyzioterapeut

Tak ako sa nedá zovšeobecniť napríklad to, akým spôsobom máte jazdiť na aute, tak isto sa nedá jednoduchým spôsobom povedať ani to, aké cviky pomôžu na bolesti krčnej chrbtice. Každý sme iný a preto je aj potrebné individuálne zváženie a posúdenie nášho stavu špecialistom – fyzioterapeutom, ktorý následne určí optimálnu zostavu cvikov ušitých na mieru práve pre nás. „Cvičenie spočíva v opakovaných pohyboch chrbtice v smere, ktorý bol počas vyšetrenia odhalený ako prospešný,“ potvrdzuje odborníčka.


Mohlo by vás zaujať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


Kedy navštíviť lekára?

Pri dlhotrvajúcich bolestiach krčnej chrbtice, ako aj akejkoľvek inej časti chrbtice, tieto bolesti neradno podceňovať. Fyzioterapeutka zdôrazňuje, že lekára treba určite navštíviť vtedy, ak sa pri bolestiach zároveň objaví aj necitlivosť, brnenie a slabosť v horných končatinách  alebo bolesť vyžarujúca až pod lakeť. „Taktiež pri silných bolestiach v pokoji, ďalej ak bolesť bráni pri vykonávaní jednotlivých bežných aktivít a ak bolesť trvá 3 až 4 týždne a nezlepšuje sa,“ radí špecialistka.

Pomôžu borievky, aj kostihoj

Dnes už na trhu existuje pomerne veľká ponuka rôznych prípravkov na zníženie bolesti. „Produkty výlučne na prírodnej báze ako borievkový, kostihojový alebo arnikový krém, sú dobrí pomocníci pri zvládaní bolesti, taktiež aplikácia náplastí je vhodným doplnením terapie našich pacientov,“ pomáha cennými radami a uzatvára tému odborníčka, Bc. Zuzana Cabadajová.


Máte problémy s bolesťami krčnej chrbtice? Ako s nimi bojujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame