Bolesti krížov vám ničia život? Skúste nový matrac, náplaste či obklady

Muž

profimedia.sk

Úporné bolesti v krížovej oblasti vedia potrápiť aj poriadneho chlapa. Po 40-tke je ich výskyt čím ďalej tým častejší. Nejde pritom len o banálny problém, ako si mnohí z vás myslia. Čo vaše kríže zaťažuje najviac, čomu sa vyhnúť a ako sa bolestí zbaviť?

Pohybový systém človeka a teda aj chrbtica je určená najmä na zvládanie dynamického zaťaženia. Akékoľvek dlhodobé a predovšetkým statické zaťaženie vedie k únave a neskôr až k bolesti pohybového aparátu. „Dochádza k zhoršovaniu výkonu a neskôr sa objavujú až degeneratívne zmeny. Za najčastejšie príčiny bolestí chrbtice sa označujú predovšetkým faktory životného štýlu, biomechanické faktory ako sed, častý predklon, ale aj nezvyčajná či nadmerná fyzická záťaž. Z praxe vieme, že za poruchami pohybového aparátu sa často skrývajú aj „somatizované“ psychické príčiny ako úzkosť či emočné vypätie,“ vysvetľuje PhDr. Michaela Kotrbancová, Cert. MDT, zo súkromnej ambulancie liečebnej rehabilitácie v Žiline.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


Príčinou môže byť aj posteľ

Veľmi častou príčinou bolestí chrbtice býva práve nevhodná posteľ, alebo poloha v akej spíte. „Tu je nutné si uvedomiť, že sa môže jednať buď o zlú polohu tela počas spánku, alebo o nočnom dyskomforte rozhoduje nesprávna tvrdosť matraca. O tom, že treba niečo zmeniť počas noci upozorňujú hlavne nočné bolesti, ktoré sa pred zaspatím u daného jedinca nevyskytovali, no ráno sa už človek s bolesťou chrbta zobúdza,“ vysvetľuje fyzioterapeutka. Ak je príčinou týchto bolestí posteľ alebo vaša poloha v spánku, bolesť obyčajne ustúpi veľmi rýchlo po zdvihnutí sa z postele. Vtedy je dobré zamyslieť sa nad tým, aký matrac je vhodný na boľavý chrbát. Pre väčšinu ľudí by nemal byť matrac príliš tvrdý, ale podklad by mal byť pevný a nepoddajný. To umožňuje podporu tela a nedochádza tak k preťažovaniu chrbtice.

Skúška matraca

Máte podozrenie, že by vaše problémy mohli súvisieť práve s nesprávnym matracom? Ak áno, vyskúšajte trik fyzioterapeutky:

  • Položte svoj matrac na zem a skúste spať na pevnom podklade (najlepšie zemi) asi 3-4 noci. Ak sa situácia s bolesťou zmení, je jasné, že príčinou nočných bolestí je nesprávny matrac na ktorom spíte. Ak dané opatrenia nemenia symptomatológiu, je nevyhnutné svoj zdravotný stav konzultovať s odborníkom. Je veľmi pravdepodobné, že si situácia bude vyžadovať cielené postupy.

Nontransdermálne náplaste

Ide o jednu z možností ovplyvnenia bolesti. Odborníčka vysvetľuje princíp ich fungovania: „Tieto náplaste fungujú na bio-fyzikálnom princípe. Aktivujú cez fotóny telu vlastné regulačné systémy, a tie takpovediac štartujú dobíjanie energie telu. Efektivita náplastí je individuálna, u niekoho je úľava od bolesti pomerne rýchla, niekomu tieto náplaste od bolesti nepomôžu,“ ozrejmuje špecialistka na fyzioterapiu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zdravý chrbát bez bolestí: Zistite, ako správne sedieť a čomu sa vyhýbať


Gély a teplé obklady

V tomto smere je potrebné pridŕžať sa pravidla, že aplikácia teplých obkladov je vhodná pri chronickej bolesti, lebo pri akútnej bolesti by mohla pôsobiť nepriaznivo, dokonca v prípade zápalovej bolesti, až zhoršiť daný stav. Čo teda môže pri bolestiach pomôcť? „V balneológii sa s obľubou využívajú bahná, ktoré pôsobia tlmivo na bolesť a ktoré obsahujú napr. sírovodík, chlorid horečnatý, jódovodík a pod. Tiež kryoterapia zaznamenala v poslednom období renesanciu. Z rady gélov je vhodné natierať na kríže kostihojový a arnikový gél, prípadne borievkový. Homeopatická liečba má tiež svoje zastúpenie vo vertebrológii,“ hovorí na margo naturálnej liečby krížových bolestí fyzioterapeutka, PhDr. Michaela Kotrbancová.

Kedy sú už potrebné lieky?

Odborníčka vysvetľuje: „Lieky sú indikované lekárom hlavne v akútnom štádiu vzniku bolesti, kedy sa v danom mieste odohráva zápal a človek v tomto štádiu väčšinou nenachádza žiadnu úľavovú polohu. Bolesti sú nepretržité aj niekoľko dní, človek sa často kvôli nim v noci budí a nemá počas dňa pocit vymiznutia bolesti ani na pár minút. V ľahšom prípade postačí paralen, ale ak po ňom nenastáva úľava, treba vyhľadať lekára a okamžite zahájiť adekvátnu protizápalovú liečbu, ktorá sa kombinuje s kľudovým režimom.“

Po zvládnutí akútnej bolesti nastupuje podľa fyzioteraputky na rad mechanicko-pohybová terapia pod vedením erudovaného terapeuta. Pohybová terapia je najprv vedená cielene so zameraním sa na špecifický pohyb, ktorý pomáha poškodenému tkanivu zahojiť sa a postupne zbaviť bolesti. Ďalej je terapia zameraná na kompenzačné cvičenia. Dôležitý je dostatok aktívneho pohybu, s dodržiavaním zásad pre pohybovú životosprávu. Toto všetko dokáže znížiť riziko ďalšieho opätovného vzniku bolesti pohybového aparátu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Takto sa bolestiam vyhnete

Dlhodobá bolesť v krížovej oblasti je najčastejšie spôsobená nedostatkom pohybu, nesprávnymi pohybovými návykmi, predovšetkým v statických polohách, ako je napr. zlé, ochabnuté sedenie. „Dlhodobé zotrvanie v nesprávnej polohe počas šoférovania, sledovania TV alebo v zamestnaní spôsobuje zmeny v tkanivách (tkanivo je dlhodobo napnuté) a zároveň je nedostatočne cievne zásobené. Prolongované napätie vyvoláva najprv len bolesť v danom mieste, ktorá okamžite zmizne pri zmene zaťaženia, teda zmene polohy. Neskôr môže dlhotrvajúce nesprávne držanie tela spôsobiť aj zmeny štrukturálne, ktoré vedú k závažnejším poruchám, tie už často len zmenou polohy neodstránime,“ vysvetľuje odborníčka.

Pri chronickej bolesti krížov sa ako prvá odporúča korekcia sedu a zaradenie pohybu do denného režimu, lebo pohyb má svoj význam v každom veku. Vzpriamené držanie tela v sede by malo pripomínať zakrivenie chrbtice v stoji. Ide o plynulé, dvojité zakrivenie chrbtice, ktoré môžete udržiavať aktívne svojou silou, teda svalmi, alebo si môžete pomôcť rôznymi pomôckami na sedenie v podobe driekových opierok, valčekov či vankúšikov.


Pociťujete niekedy bolesti chrbta? Čo vám pri týchto problémoch najlepšie pomohlo? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Nela
Odporúčame