Bolesti ucha vám nedajú spať? Skúste tieto rady, pomôže cesnak aj tvaroh

Ako bojovať s bolesťou ucha?

Ako bojovať s bolesťou ucha? (Zdroj: GettyImages)

Bolesti zubov a uší patria k tým najmenej príjemným. Veľakrát na ne lieky nezaberajú a ostáva vám jediné – vydržať. Prebdené noci, nutnosť dovolenky v práci, to všetko sú nepríjemnosti, s ktorými musíte počítať. Ak sa ich chcete zbaviť, môžete vsadiť na niektorý zo spôsobov, ktoré vám snáď uľavia od nepríjemnej bolesti.

Uši, mimoriadne krehký orgán

Uši sú nesmierne jemný orgán. Niekto s nimi nemá problém za celý život, inému sa bolesti a nepríjemnosti vracajú pravidelne. Veľa toho netreba, nesmierne problémy môže zapríčiniť už len obyčajný prievan. Neopatrné vetranie domácnosti či otvorené okno v autobuse dokážu život znepríjemniť aj na niekoľko dní. Mimoriadne riziko hrozí hlavne počas studených zimných mesiacov.

Rôzne zápaly

Bolesť ucha sa môže prejavovať aj v dôsledku zápalu. Najrozšírenejším je zápal vonkajšieho ucha, menej častý je zápal stredného ucha a poznáme aj zápal vnútorného ucha. Najjednoduchšie sa lieči zápal vonkajšieho ucha. Ten je mnohokrát sprievodným znakom pri zápale dutín a bolesť obvykle zmizne po vyliečení sa. Zvyšné dva zápaly sú nepríjemnejšie, môžu ich sprevádzať aj teploty, hnačky či zvracanie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás bolesti uší? Poradíme vám, ako s nimi zatočiť


Ako na bolesť uší?

Bylinky – pripravte si roztok z harmančeka, mäty a repíka. Tento roztok pravidelne kloktajte. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí neradi kloktajú len so slanou vodou.

Inhalujte – ideálna je inhalácia eukalyptového extraktu. Obecne všetky látky, ktoré uvoľňujú dutiny v nose, by mohli pomôcť aj pri bolestiach uší.

Cesnak a cibuľa – tu platí osvedčený recept ako pri bolesti zubov. Nakrájajte ich, dajte do vreckovky a priložte na ucho. Najlepšie je obklad pred aplikovaním nahriať.

Zohriata soľ – soľ zohrejte a dajte do papierového vrecúška. To zabaľte do uteráka a priložte si ho k uchu. Soľ vydrží zohriata dostatočne dlho na to, aby bolesť poľavila.

Tvaroh – na podobnom princípe funguje aj tvaroh. Zohriaty ho naneste na vreckovku a priložte na ucho. Hlavu si previažte šatkou, aby bol tvaroh na svojom mieste. Nechajte pôsobiť, kým nevyschne (hodinku aj dlhšie).

Ľadový obklad – ten pomáha hlavne pri zápale stredného ucha. Pomôže osvedčené vrecko s ľadom, mrazená zelenina, alebo aspoň studená navlhčená vreckovka.

Olej – ohriaty olej pomáha tiež. Ľahnite si na zdravé ucho a do toho boľavého nakvapkajte 3 kvapky. Najprv to bude štekliť, no nechajte, aby sa kvapky dostali až dnu. Prípadne môžete do teplého oleja namočiť vatovú tyčinku a dať ju do ucha, aby pôsobilo teplo ešte o niečo dlhšie.

Ušné sviečky – tie sú účinné nielen pri problémoch s ušným mazom, ale aj pri problémoch s pískaním či šumom v ušiach.

Kvapky do uší – vhodné kvapky vám poradí lekár, prípadne aj lekárnik. Na niektoré z nich nepotrebujete predpis a sú skutočne účinné. Je dobré kvapkať ich na vatovú tyčinku a nie priamo do vnútra ucha.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Najlepšie je zájsť za lekárom

Len on vám bude presne vedieť povedať, o aký problém ide. Môže sa stať, že si nepomôžete, ale naopak ešte viac uškodíte. Pri podobných problémoch sa nezriedka predpisujú dokonca aj antibiotiká. Pozor dajte aj na tak bežnú vec, ako je čistenie uší. S intenzitou to nepreháňajte, stačí čistenie dvakrát do týždňa, niektorí zastávajú názor, že uši netreba čistiť vôbec. Nezabudnite, že najideálnejší spôsob je čistiť ich vlastným malíčkom – jeho hrúbka vás pustí len potiaľ, pokiaľ je to vhodné. Na vatové tyčinky zabudnite. Zatláčali by ste maz hlbšie a koledovali si o problémy. Ak ich naozaj musíte používať, obaľte ich extra vatou navyše, aby boli hrubšie.

Zdroj: Thinkstock.com, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame