Brada a fúzy ako obranný val: Chránia pred E-coli aj zlatým stafylokokom!

Brada

thinkstockphotos.com

Aj vy máte pocit, že vo fúzoch sa musí skrývať podstatne viac baktérií ako na oholenej tvári? Zdá sa, že je to presne naopak. Brada vás môže pred mnohými neduhami ochrániť – samozrejme, ak sa o ňu dobre staráte a dodržiavate zásady správnej hygieny. Píše sa o tom v štúdii zverejnenej na stránkach Journal of Hospital Infection.

Chystáte sa do nemocnice? Plnofúz je na mieste!

Autori výskumu dospeli k tomuto záveru po tom, čo analyzovali vyše 400 vzoriek naskenovaných z tvárí pacientov v nemocniciach, a to ako fúzačov, tak i bezfúzatých. Vedci chceli zistiť, či by okrem tradičných odporúčaní, ako sa vyvarovať nemocničných infekcií, nebolo možné stanoviť nové odporúčania. Chceli vedieť, či je lepšie mať krátko zastrihnutý fúz, alebo dokonale vyholenú tvár. Infekcie získané v nemocniciach sú totiž nebezpečnou hrozbou pre osoby pripútané na lôžko, predovšetkým ak ide o baktérie odolné voči antibiotikám, ako je práve obávaný zlatý stafylokok.

Znižuje riziko výskytu zlatého stafylokoka…

Prečo sú práve čerstvo oholené tváre také, že môžu hostiť baktérie odolné voči antibiotikám? Môžu to byť mikroabráze spôsobené holením, ktoré prispievajú ku kolonizácii a šírenie mikroorganizmov na koži. Niektorí však predkladajú, že sa medzi fúzmi skrýva prirodzené antibiotikum. Na rozdiel od fúzačov majú muži, ktorí sa denne ráno holia, trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že na brade a lícach hosťujú baktériu Staphylococcus aureus inak povedané zlatého stafylokoka, ktorý je rezistentný na meticilín.


Mohlo by vás zaujať: Mužským trendom vládne brada: Prospieva nielen imidžu, ale aj zdraviu


…aj E-coli

Mikrobiológ Adam Robert z londýnskej univerzity UCL kultivoval v laboratóriu 100 rôznych typov baktérií odobratých z fúzov niekoľkých dobrovoľníkov. Zistil, že niečo narúša iné zárodky prítomné v rovnakej kultúre. To niečo sa ukázalo byť mikróbom z druhu Staphylococcus epidermidis. Vedec chcel potom overiť, čo by sa stalo, keby tento mikroorganizmus rástol spolu s typom baktérie Escherichia coli, rezistentnej voči antibiotikám. Táto baktéria je často spájaná s infekciami močového ústrojenstva. Teda Staphylococcus epidermidis bol vo výhode a baktériu zahubil.

Prirodzená ochrana

,,Fúzy si fyziologicky udržujú vlastnú vnútornú rovnováhu,vysvetľuje Leonardo Celleno z rímskej Katolíckej univerzity. ,,Pokožka neustále produkuje látky, ktoré sa podobne ako u vlasov, ktoré nie sú príliš odlišné, ukladajú na fúzoch a chráni ich. Niektoré z nich majú antibakteriálne a antimykotické vlastnosti. Fúzy nepredstavujú samy o sebe problém, závisí na tom, kto ich nosí. Základná je hygiena, rovnako ako u vlasov.


Mohlo by vás zaujať: Fúzy, brada alebo hladké oholenie: Vyskúšajte nový zostrih na vašej tvári


Údržba musí byť!

,,Nie náhodou býva v nemocniciach k videniu len málo rozviatych hrív. Na druhej strane zle udržiavaný a špinavý fúz môže prispievať k infekciám rôzneho druhu, od mykóz po folikulitídy a dokonca môže byť živnou pôdou pre rôzne zárodky,dodáva Celleno.

Fúzači si skrátka môžu vydýchnuť pokiaľ sa však o svoj fúz riadne starajú.


Pestujete si bradu a fúzy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, Corriere della Sera
Odporúčame