Bravčová masť či mäso bez škodlivého cholesterolu: Podľahnete mangalici aj vy?

prasa

sxc.hu

Od samotnej existencie ľudstva človek za energetický zdroj potravy plný výživných látok považoval mäso. Vo veľkom ho konzumovali aj naši predkovia v minulom storočí, ktorí však poväčšine celý deň ťažko pracovali na poli a energetické zásoby tak mali kde minúť. Dnes sa ale na mäso pozeráme aj ako na zásobáreň cholesterolu, ktorý sa podpisuje pod mnohé srdcovocievne ochorenia. Vedeli ste však, že bravčové si môžete dopriať aj v oveľa zdravšej forme? Je ňou managalica, ktorú aj napriek vyššej cene vyhľadáva čoraz viac Slovákov.

Tajomstvo kučeravých prasiatok

Mangalica je plemenom prasiat, ktoré pochádza z oblasti Veľkouhorskej nížiny. Dodnes má veľkú tradíciu najmä v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku a na Balkáne, no čoraz viac priaznivcov nachádza aj medzi chovateľmi prevažne na juhu našej krajiny. Mangalica bola vyšľachtená v roku 1833 skrížením domáceho plemena s polodivokými prascami. Už na prvý pohľad sa odlišuje predovšetkým srsťou, vďaka ktorej z diaľky pôsobí ako vypasená ovca. Mangalica je totiž sivastej, hnedej alebo tmavej farby, pričom všetka srsť je kučeravá. A práve vďaka nej má veľmi kvalitné mäso.


Mohlo by vás zaujímať: Pri dlhom vyprážaní na slnečnicový olej zabudnite: Lepšia je bravčová masť!


Znovuobjavená tradícia

Ak cestujete k našim južným susedom pre ich typické mäsové špeciality, vedzte, že aj pravá čabajka sa kedysi vyrábala z mangalice. Kvôli neľahkým časom však chov tohto plemena postupne upadal a jeho mäso sa z pôvodných receptúr vytratilo. Dnes však mangalica oslavuje veľký návrat a za maďarskými hranicami sa na jej počesť usporadúva dokonca aj festival. Oficiálne štatistiky hovoria, že Maďarsko ročne odchová 60 tisíc kusov mangalice. Nie je to veľa, nakoľko z jedného vrhu vzíde maximálne osem mláďat. Viac by však podľa slov tamojších farmárov ani nebolo žiaduce, aby sa zachovala výnimočnosť tohto vzácneho mäsa.

Za kvalitu si treba priplatiť

Keďže mangalica sa môže pýšiť pomerne hrubou, dlhou a kučeravou srsťou, dokáže sa pásť vo vonkajších podmienkach aj počas chladných zimných mesiacov. Vďaka domu prirodzene priberá na váhe a zvyšuje sa jej objem sadla, ktorý neobsahuje škodlivý cholesterol – iba ten, ktorý zaradzujeme do kategórie „dobrý“. Mäsiari sa zhodujú v tom, že mäso z mangalice je výborne prerastené a hodí sa na výrobu kvalitnej šunky. Keďže náklady na chov sú oveľa vyššie ako pri bežných prasatách, odrážajú sa na cene výsledných produktov. Tá je približne dvojnásobná oproti klasickým bravčovým výrobkom. Aj preto mangalica dominuje predovšetkým na stoloch labužníkov. Suma za kilo kvalitnejšieho mäsa sa šplhá k osemnástim eurám, bôčik vás vyjde okolo desiatich eur.


Mohlo by vás zaujímať: Dilema vo vašej kuchyni: Je zdravšia masť alebo olej?


Mangalica nie je bio

Mnohí obchodníci sa snažia mangalici pripisovať ozdravujúce účinky a dokonca jej mäso označujú nálepkami „eko“ alebo „bio“. Bravčová masť je lahodnejšia, mäso šťavnatejšie a podiel tzv. zlého cholesterolu je podstatne nižší. Pokiaľ však mangalica nie je chovaná v špeciálnych podmienkach, nedajte sa oklamať. Vaše srdce či cievy síce nevylieči, no aspoň ich vo zvýšenej miere šetrí.


Máte nejaké skúsenosti s mangalicou? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame