Typicky slovenská, pre niekoho nenahraditeľná, inými zaznávaná. Taká je klasická bravčová masť. Aj keď ešte v nedávnej minulosti sa spájala so zvýšeným cholesterolom, rizikom srdcových problémov a obsahom nezdravých nasýtených kyselín, v súčasnosti slávi veľký návrat. Odborníci sa totiž zhodujú na tom, že na dlhšie vyprážanie a pečenie je dokonca vhodnejšia ako roky ospevované oleje.
Vyprážanie aj pečenie – tichí zabijaci
Každá úprava jedla pri teplote nad 180 – 200°C je pre človeka škodlivá. To znamená, že do tejto kategórie patrí okrem spomínaného vyprážania a pečenia aj fritovanie a v lete populárne grilovanie. Nielenže dochádza ku znehodnoteniu dôležitých látok, no v takomto jedle prijímame aj zvýšené množstvo nasýtených (pre telo škodlivých) mastných kyselín. A čím viac je tuk nasýtený, tým sa z tela ťažšie odbúrava a ukladá sa v ňom.
Ani kvalitné oleje to nezachránia
Ak sa utešujete predstavou, že základ niektorých zo spomínaných tepelných úprav vášho jedla tvorí kvalitný za studena lisovaný olej, ste vedľa. Spomedzi všetkých tukov sú síce kvalitné (a drahé) oleje, napríklad známy olivový naozaj najlepšie, avšak to platí len pre studenú kuchyňu. Tieto oleje s obsahom zdravých nenasýtených mastných olejov sa totiž rýchlejšie prepália a vytvoria sa tak v nich škodlivé karcinogénne látky. Za studena sú však nenasýtené tuky rýchlym zdrojom kvalitnej energie a prospievajú mozgu, nervom, pamäti, bunkám, aj správnej funkcii hormonálneho systému.
Mohlo by vás zaujímať: Pravda o solení a vyprážaní: Skoncujte s najväčšími mýtmi vo vašej kuchyni
Bravčová masť – na dlhé vyprážanie to pravé
Aj keď ešte donedávna bola vlna kritiky proti používaniu bravčovej masti značne vysoká, dnes už sa strana mince obracia a mnohí odborníci a vedci, ktorí skúmali jej skutočné účinky, sa prikláňajú ku jej preferovaniu pri dlhšom vyprážaní či pečení. Jej najväčšou výhodou je totiž fakt, že v nej počas dlhšej tepelnej úpravy nad 180°C, na rozdiel od rastlinných olejov, nevznikajú karcinogénne látky.
Lepšia ako rastlinné maslo
Bravčová masť obsahuje značný podiel kyseliny olejovej, ktorá je zároveň aj základnou zložkou olivového oleja. Preto je podľa odborníkov dokonca zdravšia než rastlinné maslo, neobsahuje totiž ani transmastné kyseliny. Ak nabudúce dostanete chuť na starý dobrý krajec chleba s domácou bravčovou masťou a cibuľou, pokojne a bez výčitiek svedomia sa doňho zahryznite.
S výškou cholesterolu nemá nič spoločné
Podľa najnovších zistení tiež nemá konzumácia bravčovej masti nič spoločné so zvyšovaním hladiny cholesterolu. Vedci totiž po rozsiahlych výskumoch zistili, že cholesterol obsiahnutý v živočíšnych produktoch nemá taký výrazný (dokonca niekde sa uvádza že nijaký) význam na rozvoj cholesterolu v krvi človeka, ako sa pôvodne predpokladalo.
Mohlo by vás zaujímať: Pravda o bravčovej masti: Je výborná na dlhé vyprážanie aj zdravotné neduhy
Pozor na opakované použitie
Rovnako ako pri akýchkoľvek olejoch je treba byť nanajvýš pedantným a nepoužívať už raz zahriaty olej či masť opakovane, teda viackrát po sebe. Prepaľovaním sa totiž aj v oleji určenom špeciálne na vyprážanie vytvárajú nebezpečné látky karcinogénneho charakteru, ktoré môžu v tele vyvolať rakovinové bujnenie.
Rady pri vyprážaní
- na vyprážanie nepoužívajte maslo, pretože je tepelne nestabilné, ani oleje s obsahom síce „zdravých“, no na vyprážanie nevhodných nenasýtených mastných kyselín
- na vyprážanie použitie radšej bravčovú alebo husaciu masť, prípadne oleje špeciálne určené a označené ako oleje na vyprážanie
- vždy vyprážajte na čerstvom tuku, nepožívajte už použitý tuk opakovane
- po vyprážaní vždy dajte jedlo na servítok, ktorý vpije čo najviac nasiaknutého tuku
Na čo všetko využívate v domácnosti bravčovú masť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.
Zdieľať na