Buduje svaly, chráni pamäť a zlepšuje spánok: Spoznajte všetky účinky mlieka

Mlieko

thinkstockphotos.com

Kvalitné neriedené mlieko nie je len chutným nápojom, ale tiež jedinečným zdrojom deviatich základných živín, ktoré telo potrebuje denne prijať. Vďaka šálke mlieka teda poskytnete organizmu pravidelný prísun vápnika, bielkovín, draslíka, fosforu, riboflavínu, niacínu a vitamínov A, D a B12.

Spomínané živiny prirodzene prijímate aj konzumáciou iných mliečnych výrobkov. Napríklad syry obsahujú ešte viac vápnika, ovčie mlieko obsahuje zasa viac bielkovín než kravské a jogurty sú obohatené o probiotické kultúry.  To, že mlieko vďaka vápniku a vitamínu D pomáha udržiavať najmä zdravé kosti, je známe. Existuje však oveľa viac dôvodov, prečo by ste si mali dopriať aspoň pohár mlieka denne. To samozrejme neplatí pre ľudí trpiacich intoleranciou laktózy.

Buduje svaly

Pre silné a pevné svaly je nutný pravidelný prísun bielkovín. Mlieko je pre budovanie svalovej hmoty jedným z najlepších prírodných zdrojov kvalitných proteínov. Tie mliečne sa delia na srvátkové (20%) a kazeínové (80%). Kým srvátkové bielkoviny sa rýchlo štiepia na aminokyseliny a tým sa ľahšie dostávajú do krvi, kazeín sa vstrebáva pomalšie. Telo tak vďaka tomu získava proteíny po dlhšiu dobu. Pohár mlieka po tréningu pomáha telo hydratovať, buduje svaly a napomáha k rýchlejšej regenerácii.


Mohlo by vás zaujať: Všetko o mlieku: Ako sa spracováva a ktoré je pre vás najzdravšie?


Posilňuje zuby

Mlieko obsahuje množstvo vápnika, fosforu a jódu potrebných k remineralizácií zubnej skloviny. Kazeín vytvára na jej povrchu tenký film, ktorý zabraňuje strate vápnika a fosfátu. K tej dochádza vtedy, keď sú zuby vystavené pôsobeniu kyselín v potravinách a nápojoch. Vďaka tomu mlieko predchádza vzniku zubného kazu. Ideálne je však kozie mlieko, ktoré obsahuje najmenej sacharidov (najviac ich obsahuje ovčie).

Podporuje zdravý spánok

Existuje niekoľko príčin, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku. Nech už sa vám ťažko zaspáva z akéhokoľvek dôvodu, pohár teplého mlieka pred spaním nie je len babskou radou. Obsahuje totiž aminokyselinu tryptofán, ktorá pomáha vyvolať ospalosť. Telo túto aminokyselinu premieňa na neurotransmiter zvaný serotonín. Ten ovplyvňuje nielen náladu, pamäť, vnímanie bolesti, chuť do jedla, ale i spánok. Vápnik zasa pomáha k produkcii melatonínu, hormónu, ktorý zabezpečuje zdravý a kvalitný spánok.


Mohlo by vás zaujať: Pre alergikov aj proti rakovine: Skúšali ste už kozie mlieko?


Hydratuje organizmus

Základom pitného režimu by síce mala byť voda, ale aj mlieko je vhodnou voľbou aj pokiaľ ide o hydratáciu organizmu. Po aktívnom tréningu dodá telu zároveň vyčerpané elektrolyty, potrebné pre nervy, srdce a svaly. Ideálne na hydratáciu je v porovnaní s inými nápojmi práve odstredené mlieko, ktoré  má (až na počet vitamínov) takmer rovnaký obsah živín ako čerstvé mlieko.

Prospieva pamäti

Lepšie povedané, zabraňuje zhoršeniu jej kognitívnych funkcií. Mlieko údajne posilňuje mozog a funguje aj v prevencii proti vzniku Alzheimerovej choroby. Podľa štúdie vedcov z Oxfordu publikovanej v American Journal of Clinical Nutrition by človek mal denne vypiť 2 poháre mlieka. Tak by mať dostatok dôležitého vitamínu B12. Jeho obsah v mlieku síce nie je taký vysoký, ako napríklad v mäse, ale telo ho dokáže vstrebať a následne využiť väčšie množstvo.  Teória, že čím je človek starší, tým menej mlieka by mal piť, teda nie je celkom pravdivá. S pribúdajúcim vekom totiž dochádza k zhoršeniu kognitívnych funkcií a oslabeniu schopnosti zapamätávania. Pravidlenou konzumáciu nízkotučného mlieka však dochádza k spomaleniu podobných komplikácií.


Mohlo by vás zaujať: Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli: Zdraviu môže prospievať, ale aj škodiť!


Podporuje trávenie

Vitamín A prítomný v mlieku podporuje správne fungovanie tráviaceho systému tým, že napomáha tvorbe látok zvaných retinoidy. Ich úlohou je zabrániť vzniku zápalu zažívacieho traktu. Mlieko zároveň pôsobí ako antacidá, teda látky, ktoré neutralizujú kyseliny v žalúdku a zmierňujú pálenie záhy. Pre celkové zlepšenie trávenia sa odporúča piť studené pasterizované mlieko.

Podporuje zdravie pleti i vlasov

Mlieko sa v kozmetickom priemysle využíva doslova po stáročia. Jeho výhody využívala už samotná Kleopatra, ktorá si často dopriala mliečne kúpele, ktoré jej zabezpečili mladistvú, hladkú a bezchybnú pleť. Aminokyseliny pomáhajú chrániť pokožku pred slnkom a udržujú ju hydratovanú. Kyselina mliečna pomáha odstrániť odumreté bunky a iné nečistoty. Po horúcom kúpeli si preto pomocou vatového tampóna pretrite pokožku ešte plnotučným mliekom. Proteíny, vápnik a minerálne látky zasa podporujú rast vlasov a zároveň ich hydratujú. Pred použitím šampóna votrite plnotučné mlieko priamo na pokožku hlavy a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Potom ho opláchnite a vlasy umyte tak, ako ste zvyknutí.


Pijete kravské mlieko? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame