Búrame tabu: Sex v staršom veku existuje a môžete o ňom hovoriť!

Sex

gettyimages

Spoločnosť je nastavená tak, že sex patrí mladým ľuďom. Tí ho môžu praktizovať, hovoriť o ňom, na verejnosti si prejavovať nežnosti. Sexualita je však základnou esenciou života a patrí k starostlivosti o fyzické a psychické zdravie aj vtedy, ak máte viac krížikov na krku. Prečo o sexe nedokážeme rozprávať otvorene ani s vlastným partnerom po dlhých rokoch vzťahu?

Čo by urobila kaderníčka, ak by ste jej nepovedali, čo má s vašimi vlasmi urobiť? Alebo čašník, ktorému len oznámite, že chcete len nejaký obed? Budú improvizovať alebo jednoducho vyberú podľa seba. Presne preto je dôležité o sexe komunikovať a naučiť sa s partnerom hovoriť o vlastných túžbach. Možno sa miestami budete červenať, možno budete odmietavo krútiť hlavou, ak sa však aspoň malé percento z vás odhodlá pre zmenu, máte šancu oživiť jednu vzrušujúcu oblasť vášho života..

Ako “to” pomenovať?

Vysoká miera tabuizovanosti je v našej spoločnosti zakorenená od detstva. Jedným z dôvodov, prečo o sexuálnych otázkach medzi sebou nerozprávame je to, že nemáme pre konkrétne pojmy jednotný slovník.

Aby ste rozumeli najmä názorne. Vymenujte si v hlave ďalšie pomenovania pre penis a vegínu, ktoré vás napadnú? Či už to budú detské zdrobneniny, rôzne prezývky, zvieracie prívlastky, odborné alebo aj vulgárne slová… V snahe zamaskovať “skutočný predmet debaty” sa vytvorilo množstvo rôznych označení a i pri živote vo dvojici môžete mať spočiatku problém nájsť rovnaký vyjadrovací jazyk, nie to ešte popísať svoje sexuálne chute tak, aby ste nepociťovali pred partnerom ostych.


Mohlo by vás zaujímať: Seniori zabúdajú na ochranu: Poučiť ich má toto netradičné video


Vyzlečte svoje pocity donaha

V zrelom veku sa nahota nenosí, intímnosti sa dejú tajne a potme. A presne toto je dôvod, prečo sa sexualita vytráca z vašich životov. Dostanete sa do bodu, keď sa už nedá, alebo ani nechcete v spoločnej posteli pokračovať, keď ide o krátku stereotypnú nudu bez vášne. Čím dlhšie mlčíte a pred partnerom zatajujete svoje želania, o to viac sa intímna blízkosť medzi vami vytráca. Vzniká bariéra vo vzťahu.

Bežné modelové situácie:

– Čo by si asi tak manželka pomyslela, keby jej prezradím, že chcem skúsiť niečo nové a konkrétne jej to opíšem? Začne ma upodozrievať z nevery alebo, že som pozeral porno.

  • Ako by manžel reagoval, keby mu poviem, že sa mi to posledné mesiace vôbec nepáči? Urazí sa a zatrpkne!

Ak chcete zmeniť svoj sexuálny život a zažiť viac spokojnosti, musíte nájsť kľúč ku komunikácii, ktorá bude vyhovovať obidvom. Predstava, že si večer sadnete k manželovi, ktorý pozerá športový zápas a zrazu mu opíšete, ako ”by vám to mohol dnes večer urobiť,” je zrejme šokujúca, no nehovoríme, že nefunguje. Pri odhaľovaní svojich pocitov, rátajte s tým, že sa vystavíte veľkej zraniteľnosti.

Azda najdôležitejšou radou je – neprechádzať do útoku a kritiky. Nekritizujte výkon, dĺžku, prevedenie. Opíšte svoju predstavu toho, čo by sa ešte len mohlo udiať.

Nehovorte TY, ale vztiahnite situáciu na seba (JA) a zaujmite hlavnú úlohu vo svojom opise. Tá sexuálna túžba a predstava je predsa už vo vašej hlave, brzdí ju iba jazyk.

Ak sa obávate, že toto nezvládnete, choďte na to postupne a dávajte v príjemnej atmosfére partnerovi jednoduché otázky, na ktoré sa dá odpovedať áno/nie (Páčilo by sa ti, keby… ) Vymedzíte interval, v ktorom sa vaša polovička cíti komfortne a príjemne a nájdete vzájomný kompromis.


Mohlo by vás zaujímať: Sexuálne zákony, z ktorých pôjdete do kolien: Za nedodržanie vám hrozí poriadny trest


Rodinné vzorce

O tom, že ste sa rozhodli oživiť svoj sexuálny život, nemusia vedieť ostatní, no zároveň nemusíte držať bobríka mlčanlivosti, ak si okolie všimne, že sa medzi vami rozhorela vášeň. Ako prvé si vaše zaľúbené pohľady a vzájomné iskrenie isto všimnú dospievajúce alebo už dospelé deti. Nerobíte predsa nič zakázané, robili ste to ešte predtým ako sa narodili, inak by tu predsa neboli.

Vedzte, že im dávate do života dobrý vzor, že sex existuje vo vzťahu aj po rokoch. Ak vám syn alebo dcéra položia otázku “Čo sa to medzi vami stalo?,” tak už nemusíte mať ostych odpovedať, že za tým bol jednoducho iba dobrý sex. A ten prekvapený pohľad potomkov si nevšímajte…


Dokážete v pohode rozprávať o vašom sexuálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame