Bylinkami k duševnej pohode: Skoncujte s priveľkou nervozitou a napätím bez liekov!

Aromaterapia

thinkstockphotos.com

Nervozita je daňou dnešnej doby za jej rýchlosť a neistotu, ktorú so sebou neraz nesie. Problémy v práci či súkromí, nedostatok času a rôzne tlaky v mnohých z nás vyvolávajú nezdravé pocity stresu, depresií, či zvýšenej nervozity, z ktorých následne plynie nespavosť a vyčerpanosť organizmu. Ako si pomôcť?

Moderný svet potrebuje návrat k prírode

V dnešnej „pretechnizovanej“ a vyumelkovanej dobe je niečo také ako obyčajné bylinky niektorým na smiech. No práve návrat k prírode je cestou, ktorou sa začína uberať veľká časť súčasnej populácie. Vidíme to napríklad na čoraz väčšom dopyte po pravých domácich výrobkoch, či produktoch domáceho poľnohospodárstva a chovu úžitkových zvierat. Rovnako je dôležité zamerať sa aj na liečbu zdravotných komplikácií pomocou prírody, tak ako to robili naši predkovia, ktorí nepoznali napríklad civilizačné ochorenia.

Bylinky sú tou tajnou zbraňou

Pri problémoch, ktoré sú pomocou prírody skvelo liečiteľné (medzi ne patrí aj stres, nervozita a ľahšie formy depresií), by sme si mali pomáhať práve ňou. Bylinky vás bez chémie a vedľajších negatívnych účinkov zbavia podráždenosti, upokoja psychiku, zvýšia odolnosť proti stresu a navodia pokojný spánok. Negatívne pritom neovplyvnia bdelosť, ani schopnosť koncentrácie a nie sú ani návykové.


Mohlo by vás zaujať: Čaj z medovky pre lepšiu náladu i pamäť: Vypestujte si ju na balkóne či v záhradke


Z ktorých teda vyberať?

Ľubovník bodkovaný

Rastlinka číslo jedna na psychické problémy! Ak si už naozaj neviete dať rady so svojou psychikou a trápia vás problémy nervového charakteru, siahnite celkom istotne po tomto zázraku prírody. Osvedčil sa dokonca aj pri stredne ťažkej depresii, pričom mal lepšie výsledky ako chemické lieky! Je dokonca odporúčaný aj samotnými psychológmi, pretože jeho účinky sú vedecky dokázané. Obsahuje látku hypericín, ktorá uľaví od depresívnych a pochmúrnych stavov. Okrem toho účinkuje aj na hromadu ďalších zdravotných problémov.

Medovka lekárska

Pomerne známa rastlinka, ktorá sa na tieto účely využíva už stáročia a je medzi ľuďmi obľúbená aj pre svoju výbornú chuť a nádhernú citrónovú vôňu. Obsahuje éterické oleje, ktoré majú upokojujúce účinky už pri malých dávkach a sú prostriedkom ku liečbe neuróz, depresie, nespavosti a bolesti hlavy.


Mohlo by vás zaujať: Koniec nervozite a depresiám: Tieto bylinky vám pomôžu možno viac ako lieky


Levanduľa

Kúpte si levanduľový vankúšik, alebo si kvapnite pár kvapiek levanduľového oleja do vonnej sviečky. Aromaterapia pomocou levanduľového oleja má skvelé antidepresívne účinky.

Hloh obyčajný

Okrem toho, že zmierňuje depresie, pomáha aj nášmu srdcu. Pomáha tiež s poruchami nervovej sústavy a pri problémoch s nespavosťou.

Valeriána lekárska

Ide o sedatívum, ktoré sa používa pri poruchách spojených s nervovým vypätím, pri problémoch so zaspávaním, ako aj pri bolestiach v žalúdku a iných častiach tráviaceho traktu.


Mohlo by vás zaujať: Dostupný, nenáročný a účinný liek „myší chvost“: Pomôže pri zápaloch aj kŕčoch


Čo ešte pomáha?

  • vitamíny a minerály: B (najmä B6), C, Q10, horčík
  • pistácie
  • marakuja
  • ovsené klíčky
  • indický ženšen (ashwagandha)
  • goji

Ktoré zo spomínaných byliniek vám už pomohli pri zdravotných problémoch? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame