Bylinková očista tela sa hodí aj v lete: Skúste to s týmito rastlinami

Púpava

pixabay.com

Ak patríte medzi tých, ktorým naháňa strach už len samotné slovo detox, žiadnu paniku. Môžete skúsiť jednoduchý, ale účinný spôsob očisty – stavte na dôsledný pitný režim, v rámci ktorého budete buď popíjať čaje či šťavy z niektorých rastlín, alebo do jedálnička zaradíte potraviny s detoxikačnými účinkami.

Koľko vody vypiť v rámci očisty?

Existuje množstvo odporúčaní, ktoré sa týkajú správneho pitného režimu. Podľa jedného z nich by ste mali denne vypiť 0,3 – 0,4 dcl vody na každých aj začatých 10 kg váhy. To znamená, že 70-kilový človek by mal denne prijať 2,1 – 2,8 litra tekutín, ideálne čistej vody. Časť z tohto množstva môžu tvoriť bylinkové čaje (nemali by to byť viac ako 0,5 – 0,6 litra), tretinu tekutín možno pokryť minerálnymi vodami na denné pitie a na spestrenie sú vhodné aj riedené ovocné či zeleninové šťavy.

Ktoré rastliny vám pomôžu v prirodzenej očiste vášho tela?


Mohlo by vás zaujímať: Zázračná púpava: Pomôže pri poruchách trávenia ba aj pri rakovine


Púpava lekárska

Púpavu môžete na detox využiť aj počas letných mesiacov, napríklad vo forme záparov. Púpava sa vyznačuje diuretickými účinkami, čiže napomáha očisteniu obličiek a močového mechúra. Je výborná v prípade, že človek trpí zadržiavaním vody v tele, zápchou či bolesťou žalúdka. Okrem toho posilňuje činnosť pečene.

  • Čajovú lyžičku sušenej drogy zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút lúhovať a pite dvakrát denne, ideálne ráno a večer po dobu 2 týždňov.

Pestrec mariánsky

Je jednou z najlepších rastlín na detox pečene. Podporuje vylučovanie toxínov z tela. Silymarín napomáha pri oprave poškodených pečeňových buniek a tiež chráni bunky pred samotným poškodením. Takisto zlepšuje trávenie a vstrebávanie dôležitých živín. Podľa štúdie v Indian Journal of Medical Research je pestrec aj sľubným prostriedkom na odstraňovanie ťažkých kovov z tela.

  • Hoci na trhu zoženiete pestrec aj vo forme čaju, ak chcete svoje telo naozaj očistiť, siahnite po semenách pestreca mariánskeho. Podrvené semienka sa zvyčajne konzumujú 4-krát denne po čajovej lyžičke 45 minút po jedle, alebo 45 minút pred ďalším jedlom. Zapijú sa vodou. Kúra by mala trvať 2 – 3 týždne.

Mohlo by vás zaujímať: Jarná očista postaví na nohy telo aj myseľ: Ktorých pravidiel sa treba držať?


Zmijovec konjakový

Ľudia vo východnej Ázii používajú zmijovec tisíce rokov pri astme, kašli, popáleninách, bolesti prsníkov a kožných ochoreniach. Hľuzy sa umyjú, nakrájajú, potom dobre vysušia a zomelú na prášok. V takomto stave sa využíva v kuchyni, alebo sa z neho robí gél, ktorý slúži hlavne na detoxikáciu.

Podľa vedcov z School of Applied Sciences, University of Wolverhampton zo Spojeného kráľovstva zmijovec pomáha znižovať hladinu cholesterolu, zlepšuje metabolizmus cukrov, podporuje peristaltiku čriev a vôbec zdravie hrubého čreva. Je výborným prebiotikom. Tie slúžia ako „potrava“ pre probiotiká. Podľa taiwanských vedcov zmijovec zvyšuje koncentráciu probiotík vo všeobecnosti, ako aj špecifické probiotiká (bifidobaktérie, laktobacily).

  • Na Slovensku zoženiete viacero produktov zo zmijovca. V rámci očisty môžete využiť napríklad múku, ktorú možno pridať v malom množstve (1 – 2 ČL) do cesta k iným typom múk. Zo zmijovca sa vyrábajú aj cestoviny – obsahujú veľa vlákniny a málo kalórií (8 – 10 kcal/100 g). Dostupné sú aj doplnky stravy. Pozor, pri zaradení zmijovca do jedálnička je obzvlášť dôležité  dbať na prísun tekutín.

Ktoré zo spomínaných byliniek využívate vy a v akej forme? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Mirka
Odporúčame