Byť otcom vo vyššom veku nie je ideál: Ich potomkom hrozia psychické choroby

Starší otec

sxc.hu

Hranice materstva a otcovstva sa z roka na rok posúvajú čoraz vyššie. Dnes už nie je ničím výnimočným stretnúť štyridsaťročnú prvorodičku, či muža pred päťdesiatkou s malým dieťatkom v náručí. Čo však na to matka príroda? Prirodzený biologický rytmus je totiž nastavený inak a starší otcovia nesú so sebou zvýšené riziko genetických deformácií svojich potomkov.

Čím starší, tým väčšie riziko

Znie to síce hrôzostrašne, ale bohužiaľ, je to tak. Čím starší sú rodičia dieťatka, tým väčšie je aj riziko, že sa ich dieťa narodí s vrodenou geneticky podmienenou chybou. Pri starších otcoch bývajú problémom najmä duševné choroby, u matiek zas existuje väčšie riziko, že sa dieťatko narodí s Downovým syndrómom. Starší otcovia totiž odovzdávajú vo svojich génoch deťom viac genetických zmien a mutácií, ako tí mladší a zvyšujú tak výskyt ochorení ako napríklad autizmus či schizofrénia.


Mohlo by vás zaujímať: Takto finančná kríza zasahuje do našich vzťahov: Zadlžení muži majú smolu!


Prelomový výskum

Presne takto označila spomínaný objav, ktorý bol uverejnený v prestížnom britskom magazíne Nature, agentúra Reuters. Jeho autor Kari Stefansson zo súkromnej spoločnosti Decode Genetics v Reykjavíku sa o nej vyjadril nasledovne: „Konvenčné zmýšľanie doteraz hádzalo vinu za vývojové poruchy detí na vek matiek, ale všetky naše výsledky ukazujú na možnosť, že ako muž starne, počet dedičných mutácií jeho spermií stúpa.“

Preskúmali tisíce rodín

Odborníci, ktorí uskutočňovali výskum, preskúmali na Islande až 78 000 rodín, v ktorých sa nachádzali deti s diagnostikovanou chorobnou schizofréniou, alebo nejakou formou autizmu. Výsledky ich snahy stáli za to. Dokázali totiž, že za zvýšené riziko týchto porúch môže do zásadnej miery práve vysoký vek ich otca. Popreli tak tradičnú myšlienku, že muži môžu mať rovnako zdravé dieťa v dvadsiatke ako v šesťdesiatke.


Mohlo by vás zaujímať: Otcom po päťdesiatke: Trúfli by ste si na to aj vy?


Muži odovzdávajú viac genetických mutácií ako ženy

Štúdia, ktorú uskutočnili islandskí vedci, taktiež poukazuje na to, že muži odovzdávajú svojim potomkom so stúpajúcim vekom aj viac genetických mutácií, ako ich partnerky resp. matky. Dôvodom, prečo ich muži odovzdávajú viac ako ženy podľa vedcov spočíva v tom, že ženy sa so všetkými vajíčkami už narodili, zatiaľ čo mužom sa tvoria spermie celý život a tak reflektujú okrem iného aj vek muža.

Vysoká daň za potomstvo – takto nazval tento objav expert škótskej univerzity v Edinburgu – Richard Sharpe, ktorý však nebol do výskumu zapojený. Podľa neho je schopnosť mužov splodiť potomstvo vo vyššom veku zdanená príliš vysokou daňou. A tú musia bohužiaľ platiť nie oni sami, ale ich nevinné deti.

Ako stúpa riziko?

Vedci dokonca vypočítali, že riziko genetických mutácií odovzdávaných z otca na potomka sa od puberty každých 16,5 roka zdvojnásobuje. Ak v dvadsiatke muž dieťaťu odovzdá 25 mutácií, v šesťdesiatpäťke je to už 65. Podľa zistení tejto štúdie až 97 percent genetických mutácií pochádza od starších otcov. Aj napriek tomu, že dokázali určiť kritickú periódu, s ktorou prichádza vyššie riziko genetickej deformácie detí, nevedia určiť kritický vek, po ktorom by už muž nemal mať deti. A to v dôsledku toho, že zdravie detí ovplyvňuje aj množstvo iných faktorov ako len samotný vek otca. Jedným z východísk by však mohlo byť uskladnenie semena,kým je muž mladší, na neskoršie použitie.


V akom najvyššom veku ste sa stali otcom vy? Prejavili sa u vášho dieťaťa niektoré z genetických chýb? Napíšte do diskusie svoje skúsenosti a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame