Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!

komár

sxc.hu

Budí vás zo sna piskľavý zvuk komárov a ráno máte telo posiate štípancami? Letná sezóna je v plnom prúde a s nimi aj nájazdy dobiedzavého hmyzu. Zvlášť komáre nám dokážu poriadne znepríjemniť nielen nočný spánok, ale aj posedenie na terase. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť a čo robiť v prípade, ak si už zgustli na kvapkách vašej krvi. Zistite, ako sa pred dotieravou háveďou chrániť celé leto.

Fakty a čísla

Aj keď štípanec od komára spravidla nebýva nebezpečný, za určitých okolností môže byť prenášačom infekčného ochorenia. Na svete totiž žije celkovo až 3000 druhov komárov, pričom len v našich končinách sa pohybuje okolo 40 – 50 druhov. V honbe za krvou dokážu za jedinú noc preletieť až 10 kilometrov. Zaujímavosťou je, že typický piskľavý zvuk vydávajú ich krídla pri lete a hlasivky. Ich najväčší výskyt zaznamenávame od apríla do septembra, predovšetkým počas horúcich večerov, po výdatných zrážkach a záplavách, kedy môže dôjsť k ich premnoženiu. Ak sa vám podarí zlikvidovať jednu samičku, ľudstvo potenciálne ušetríte od 2000 nových jedincov. Presne toľko ich je schopná vyprodukovať počas svojho života.

Ako nás ohrozujú?

Štípance na našej pokožke zanechávajú iba samičky komárov, ktoré nasatú krv potrebujú na vývoj a dozretie vajíčka. Tá pre nich totiž predstavuje dôležitý a veľmi bohatý zdroj bielkovín. Orgán verejného zdravotníctva u nás zatiaľ nezaznamenal žiadne hlásené ochorenia v súvislosti s uštipnutím od komára. Pravdou ale je, že v ojedinelých prípadoch sa môžu dostaviť horúčky a stavy pripomínajúce bežné vírusové ochorenie. S istotou však možno povedať, že miesto bodnutia sčervenie, mierne opuchne a neznesiteľne svrbí.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie štipancov je tu: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne!


Ako si nás komáre vyberajú?

Ešte stále medzi ľuďmi koluje povera, že komáre priťahuje sladká krv. Nie je to však celkom pravda. Sú totiž extrémne citlivé na teplo, ktoré organizmus vyžaruje a na špecifický pach vylučovaný dychom a potom. Podľa vedcov sú voči nim imúnnejší pivkári a pôžitkári milujúci mäso. Pri metabolizme týchto surovín totiž vznikajú látky, ktoré komáre odpudzujú.

Čo prinesie úľavu pri poštipnutí?

1. Na miesto vpichu ihneď priložte kocku ľadu. Tá spomalí šírenie jedu zo slín komára do krvného obehu. Ľad pomáha aj proti svrbeniu.

2. Podobný účinok docielite, ak miesto ponoríte do studenej vody s lyžičkou sódy bikarbóny.

3. Miesto bodnutia skúste potrieť kvapkami levanduľového oleja. Staré mamy však radia vyskúšať aj nasledujúce domáce prírodné ingrediencie: čerstvá cibuľa, kvapky citrónovej šťavy, rozdrvená petržlenová vňať, listy čiernych ríbezlí, nakrájaná paradajka.

4. Z farmaceutických prípravkov je vhodné použiť dezinfekčný prostriedok a antihistaminikum v podobe fenistilového gélu.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Ako sa komárov zbaviť doma i vonku?

Samozrejmosťou by mali byť na oknách namontované sieťky. Pomerne dobrú službu urobia aj odpudzovače do zásuvky alebo na báze ultrazvuku. Ak sa chcete vyhnúť nájazdu komárov, vyskúšajte aj ďalšie tipy:

  • Do jedného decilitra 50%-ného liehu (alebo Alpy) dajte vylúhovať štipku klinčekov. Zmesou si pred uložením sa do postele potrite ruky aj čelo. Bude sa vám nielen príjemne zaspávať, no komáre si na vás navyše netrúfnu.
  • Okenné rámy potrite cesnakom – tento pach by ich mal odpudiť.
  • Komáre neznášajú vitamín B. Zdvihnite si preto jeho hladinu v krvi spomínaným pivom alebo kvasnicami.
  • Pri posedení vonku použite repelent. Ak vám nevadí kategória prírodných, potrite sa bravčovou masťou.
  • Komáre sú údajne citlivé aj na sálajúci dym. Odplašiť by ich mal cigaretový dym. Použiť však môžete aj špeciálne fakle proti hmyzu.
  • Podvečer noste dlhé rukávy z ľahkých materiálov. Cez tkaninu vás komáre tak neucítia a ich bodnutie nebude také intenzívne.
  • Vyhýbajte sa miestam, ktoré sú hotovou liahňou komárov – stojaté vody, močariská a pod.
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame