Nebezpečné plesne vo vašom príbytku: Takto sa ich zbavíte!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte vo svojom príbytku problémy s plesňami?

Pleseň v byte nie je len záležitosť estetiky, ale tiež zdravia celej rodiny.

„Zakvitnuté“ steny nie sú len odstrašujúcou vizitkou pre vašu návštevu. Odhliadnuc od estetického hľadiska by vám premnožené mikroorganizmy v rôznych častiach príbytku mali prekážať najmä pre číhajúce nebezpečenstvo zhoršenia vášho zdravotného stavu. Vyskytli sa u vás dýchacie ťažkosti, máte podráždené oči, pobolieva vás hlava? Koreňom problému môžu byť práve plesne, ktorých niektoré druhy majú karcinogénne účinky. Zbavte sa ich skôr, než bude neskoro.


Ohrozujú bez výnimky

Hoci na výskyt plesní v interiéri sú najcitlivejšie predovšetkým deti, komplikácie prinášajú aj ľuďom vo vyššom veku. Svedčia o tom aj skúsenosti pani Agáty (38): „Moja mama z ničoho nič dostala astmu a na alergológii jej potvrdili novovzniknutú precitlivenosť na plesne. Ihneď sme začali pátrať po príčine a za skriňou sme jej našli ložisko plesne. Teraz bude dokonca života používať spreje na rozšírenie dýchacích ciest.“ To sú pritom len jedny z mála následkov, ktoré mikroorganizmy môžu spôsobiť. Svrbenie očí, zápal spojiviek, ekzémy a iné kožné problémy, zápal pľúc a iné ochorenia dýchacích ciest, migrény, dlhotrvajúca únava – to všetko môžu vyvolať práve plesne. Mimoriadne škodlivý druh nesie názov Aspergillus flavus. Ten produkuje mykotoxíny poškodzujúce pečeň, ktoré v našom tele navyše môžu podnietiť vznik rakoviny.


Mohlo by vás zaujať: Neviete sa zbaviť zápachu od cigariet? Tieto triky určite zaberú!


Čo stojí za ich vznikom?

Plesne sú prirodzenou súčasťou vonkajšieho prostredia, kde plnia svoju špecifickú funkciu. Problémom je ich prienik do našich obydlí či kancelárskych priestorov. Na svoj vznik toho totiž až tak veľa nepotrebujú – teplo (20 – 30 °C), kyslík a dostatočne vlhko. Zaobídu sa dokonca aj bez svetla. K ich rozmnožovaniu dochádza prostredníctvom spór, ktoré sa šíria vzduchom alebo priamym prenosom z nakazených zdrojov. Plošne môžu narastať aj do desiatok metrov štvorcových. Farebne môžu interiér zohyzdiť v naozaj pestrej farebnej škále – od bielej a žltej, cez ružovú, zelenú, modrú až po čiernu.

Kde sa im darí najviac?

Odpoveď vás zrejme nepoteší, ale pravdou je, že plesne sa môžu tvoriť naozaj takmer všade. Murphyho zákony však fungujú aj v tomto smere priam dokonale, a preto zvyčajne platí, že čím horší prístup, tým rýchlejšie sa tam usídlia. Nachádzame ich preto v škárach medzi obkladačkami, okolo okien, v rohoch miestností, na obvodových stenách, stropoch, či podlahách. Nevyhne sa im ani navlhnutý nábytok, koberce a rôzne iné bytové textílie. Vo všeobecnosti ich spúšťacím mechanizmom vystihujú tieto faktory:

 • nadmerné vlhko – v kúpeľni pri sprchovaní, v práčovni, v kuchyni pri varení a pod.
 • nedostatočné vetranie – predovšetkým stiesnených priestorov, ako sú komory, špajzy ai.
 • sušenie bielizne – najmä v zime, keď priveľa bielizne sušíte vo vnútri bez dôkladného vetrania
 • príliš veľa kvetov – palmy a iné rastliny od výmyslu sveta zvyšujú vlhkosť v miestnosti
 • zlé kúrenie – nevhodný typ kúrenia alebo príliš priškrtené ventily kvôli vysokým cenám
 • nedostatočné tesnenie – okien, dverí,...

Mohlo by vás zaujať: Odolné fľaky na oblečení? Zaútočte na ne domácimi receptami!


Ako ich zlikvidovať?

V závislosti od rozsahu poškodenia vášho interiéru máte na výber z troch metód:

mechanická – spočíva v oškrabaní plesní až po samotný podklad. K oškrabaniu musí dôjsť na mokro, aby ste zamedzili šíreniu spór vzdušnou cestou. Všetok materiál treba vyniesť von v dobre uzavretých vreciach. V rámci rekonštrukcie je vhodné použiť materiály s protiplesňovou úpravou.

fyzikálna – rôznymi druhmi žiarenia (mikrovlnné, UV, gama žiarenie)

chemická – postrekom agresívnych chemických látok priamo na miesta s výskytom plesne. V tomto smere je veľmi často používaný výrobok SAVO proti plesniam. Nevýhodou chemikálií je, že ich výpary môžu dráždiť nielen naše čuchové bunky, ale aj sliznicu dýchacích ciest. Je preto vhodné použiť ich ráno pred odchodom do práce a nechať celý deň poriadne vetrať.

Čo sa týka napadnutého nábytku, čalúnenia a textílií, tu odborníci odporúčajú vymeniť všetko za nové.

Prevencia na nezaplatenie

V boji s plesňami nezabúdajte, že tajomstvo spočíva v dostatočnom vetraní a v hygienickej čistote. Vodné pary v byte obmedzte na minimum – použite digestor, bielizeň sušte vonku a podobne. Predtým, ako po sprche vyjdete z kúpeľne, najskôr otvorte okno. Ak ho nemáte, namontujte si do nej odsávanie.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • tom 02.03.2017, 13:30

  scoty, "reklamu robit nebudem?" ved o tom tieto fora su nie? poradit ak mas lepsie riesenie. oni by sa len potesili keby si im reklamu spravil. a hned prvy komentar od divan, "prekriva"? no cloveku s takou hrubkou by som naozaj nedal ani zachod vycistit. nic v zlom samozrejme, ja pouzivam savo proti plesniam. no asi nie je najlepsie ako tu citam.

 • divan 23.02.2014, 15:50

  savo len prekriva a bieli mudra huba na plesen je to najlepsie nekupujte savo

 • scoty pre mirku :) 10.07.2012, 12:46

  Vyrobok sa vola Capatox znacka Caparol. Najlepsie vysledky dosiahnete v kombinacii s farbou Indeko W ma protiplesnove ucinky a obsahuje aktivne stiebro.

 • Anna 10.07.2012, 10:30

  My sme našli prípravok, ktorý zastaví rast plesní. obsahuje chlornan sodný ako Savo a okrem toho aj strieborné častice v suspenzii. To striebro pôsobí na stenách aj potom, keď sa už chlornan "vyparí". Nasprejovali sme stenu v marci 2011, stále to sledujeme, ale už sa nič neobjavilo.

 • pre scotyho 10.07.2012, 08:17

  napis o aky prostriedok ide, prosim ta, savo ma tiez sklamalo. mirka

 • Babka 09.07.2012, 17:31

  Dá sa zohnať aj v SK napr.: http://www.bioclean.sk/pripravky-na-plesne/6-bio-repel-pripravok-proti-plesni.html

 • STAFIX 09.07.2012, 17:28

  Vznik plesni ovplyvnuje subor viacerych faktorov = stavebna fyzika. Ide najma o teplotu a vlhkost. Bez primarneho zasahu do konstrukcie (redukcia tepelnych mostov a pod.), je plesen takmer neodstranitelna. Sekundarna ochrana spociva iba v docasnom rieseni. STAFIX s.r.o.

 • mudra huba 09.07.2012, 15:20

  Bio repel (mudra huba) je dostat v cechach

 • scoty 09.07.2012, 15:15

  savo stoji za prd je to len reklamny tah. Savo obsahuje chlor ktory plesne nezabija ale ma iba bieliace ucinky.Najlepsie su vyrobky ktore niesu na baze chloru ja pouzivam nemecku znacku. Reklamu robit nebudem.Po nejakom case sa pri pouziti sava objavia plesne aj na miestach kde neboli.

 • veve 09.07.2012, 14:57

  Pokial ja viem mudra huba sa skor pouziva co sa tyka plesni na tele. Vyrobky z nej dostat v lekarnach myslim, sama rozmyslam, ze ju vyskusam. Ale neviem, ci je aj taka na na steny

1 2 >

Pridať komentár