Žiadna pauza pre menopauzu

žena

photl.com

Návaly tepla, podráždenosť a slabosť vedia nejednej žene zotrieť príjemný úsmev z pier. Neklesajte na duchu, aj pre tieto prípady existuje pomoc.

Každá žena si určite nejedenkrát zanadávala na pravidelne mesiac čo mesiac sa opakujúce „ťažkosti“ s menzesom. Vo veku okolo päťdesiatky sa spomínané trápenie každej skončí. Ženské telo po rokoch postupne spomalí a zníži produkciu ženských hormónov estrogénu a progesterónu. A hoci ide o prirodzený jav trvajúci niekoľko rokov, zvykne to s nejednou z nás trochu zamávať. Hormóny totiž nemajú na svedomí iba menštruáciu. Ovplyvňujú takmer všetky procesy v našom tele. Preto mu chvíľku trvá, kým si na zmenu „vedenia“ zvykne. Úľavu a oslobodenie od každomesačných nepríjemností môžu vystriedať nové ťažkosti – návaly tepla, bolesti hlavy, kolísanie krvného tlaku, ale aj podráždenosť, nespavosť či rýchle zmeny nálady. Okrem nich sa na scéne môžu objaviť i zdravotné problémy. Aj tu platí, že byť o krok vpred sa vyplatí.

Zmiernite si nepríjemnosti

Správna životospráva vám môže pomôcť menopauzu prekonať.
✔ Jedzte veľa ovocia a zeleniny, hlavne sóje obsahujúcej fytoestrogény.
✔ Vyhnite sa mastným a pikantným jedlám.
✔ Vypite denne aspoň 2 litre tekutín, nečakajte na pocit smädu.
✔ Obmedzte kávu a nahraďte ju zeleným čajom.
✔ Ak sa vám nepodarí prestať fajčiť, skúste aspoň znížiť počet cigariet na polovicu.
✔ Nájdite si čas na pravidelný pohyb, ideálne sú posilňovacie cvičenia, najmä na svaly panvového dna.
✔ Na zmiernenie ťažkostí skúste namiesto hormonálnej substitučnej liečby siahnuť najskôr po výživových doplnkoch s obsahom prírodných látok – fytoestrogénov.

Dajte si pozor na:

✔ srdce – ženské hormóny ho totiž roky ochraňovali. Aj preto do päťdesiatky trpia na srdcovo-cievne choroby viac muži. Po päťdesiatke ich však ženy dobiehajú.
✔ baktérie – hormonálne zmeny vplývajú na pH v našich intímnych zónach, ktoré sa „vďaka“ tomu stávajú živnou pôdou pre baktérie a kvasinky. Stav zhoršuje i suchosť slizníc z dôvodov zníženia hladiny estrogénu. Preto nás môžu potrápiť bolesti pri močení i pri sexe. Pomôcť môžu lokálne podávané prípravky s obsahom estrogénu.
✔ kosti – zníženie hladiny hormónov môže mať na svedomí aj odvápňovanie kostí. Nezabúdajte si vo výžive dopĺňať vápnik, aby ste predišli bolestiam krížov a končatín. Pozor si dajte aj na nevinné pády, ktoré sa po prechode môžu skončiť aj dlhšie sa hojacou zlomeninou.
✔ hmotnosť – úbytok hormónov láka tuk ukladať sa aj na dovtedy pre nás netradičných miestach. Navyše ťažšie jedlá sa rýchlejšie odrazia nielen na našej postave, ale aj na zvýšených hodnotách cholesterolu.
✔ náladu – hormóny riadia tiež naše mozgové pochody. Preto zmena ich hladiny môže spôsobovať podráždenosť, nespavosť, únavu, ba až bolesti hlavy. Nehanbite sa to priznať a poprosiť partnera o trpezlivosť.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame