Oranžový poklad menom mandarínka: Viete, čo všetko sa v nej skrýva?

Mandarínky

sxc.hu

Mandarínky sú u nás i vo svete veľmi vyhľadávané. Jednoducho sa lúpu a dobre sa jedia. Ich rodným domovom je Čína. Do Európy sa dostali v 19. storočí. Dnes sa rôzne odrody pestujú v Amerike, v južnej Európe, v Afrike aj v Austrálii. A Slovákom tieto oranžové plody chutia rovnako, ako ľuďom v ostatných kútoch sveta. Viete, čo všetko sa v nich skrýva?

Historické pramene uvádzajú, že v staroveku patrili k veľmi vzácnym druhom ovocia, takže ich konzumácia bola vyhradená len ľuďom z najvyšších spoločenských vrstiev – mandarínom. Odtiaľ je vraj odvodený ich názov. Podľa iných prameňov je ich meno odvodené od slova Mandare, čo je pôvodný názov ostrova Maurícius, odkiaľ bývali dovážané.

Pre zdravie po celý rok

Mandarínky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je skvelý na podporu imunity. „Céčko“ je tiež antioxidant, ktorý pomáha predchádzať škodám spôsobeným voľnými radikálmi. Má vysoký obsah rozpustnej vlákniny pektínu, ktorý pomáha pri znižovaní cholesterolu. Rovnako i blanka medzi jednotlivými dielkami dužiny je hodnotnou súčasťou. Obsahuje pektín a tiež bioflavonoidy, významné antioxidanty. Nezanedbateľné množstvo vitamínu B je potrebné pre tvorbu červených krviniek a svalov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si citrusové ovocie: Skvele chutí a chráni vás pred rakovinou


Cenná je aj šupka

Šupku z mandarínok väčšina z nás považuje za odpad a vyhodí ju. A pritom ani netuší, akého pokladu sa práve zbavuje. Pri spracovaní šupky je však nutné ju poriadne očistiť. Kôra totiž obsahuje karotenoidy a pektín. Pre moderné výskumy je najzaujímavejší výskyt diterpenov a terpenoidov, ktoré majú veľmi silné protirakovinové účinky. Vysoký obsah flavonoidov priaznivo pôsobí na srdce, cievy, zníženie krvného tlaku a ľadviny. Pre správne fungovanie organizmu sú nutné stopové prvky. Z tých v nej nájdeme draslík, fosfor a vápnik, zodpovedný za stav našich kostí. Horčík a zinok sa starajú o zdravú pokožku a psychickú pohodu.

Odvar zo sušenej šupy zmierňuje zvracanie, nechutenstvo a zápaly dýchacích ciest. Čaj z čerstvej šupky mandarínok pomáha pri kašli. Príprava je jednoduchá. Celé mandarínky umyjeme v horúcej vode a olúpeme. Dáme do hrnca, zalejeme vodou a varíme asi 10 minút. Vodu vylejeme, znovu zalejeme šupky vodou a zase varíme 10 minút. Odvar scedíme do hrnčeka, osladíme 2 lyžičkami medu a pijeme 2x denne.

Pri použití v kuchyni nedodáva jedlu len svoju vôňu a sladkavo-pikantnú chuť, ale napríklad pri príprave mäsa urýchľuje jeho mäknutie. Navyše u všetkých jedál zlepšuje stráviteľnosť, znižuje plynatosť a pálenie záhy.

Doplnok pri diéte

Mandarínky sú vhodné pri držaní diéty. Majú len 182 kJ na 100g čerstvého ovocia. Pritom odvádzajú z tela prebytočnú tekutinu, čistia črevá a vďaka vysokému obsahu vody bránia dehydratácii organizmu. Telu dodávajú vitamíny, ktoré pri chudnutí potrebuje. Túto sladkú pochúťku kúpite len za 1 € za kg ovocia.

Liečivá vôňa

Kôra mandarínok obsahuje veľké množstvo éterických olejov, preto má široké uplatnenie i v kozmetike. Étericky olej sa získava z kôry čerstvých plodov lisovaním za studena. Olej si môžete nakvapkať do aromalampy, pridať do kúpeľa alebo do masážnej emulzie. Vôňa mandarínok upokojuje, zlepšuje náladu, pomáha pri problémoch so zaspávaním alebo pri migrénach.


Tiež by vás mohlo zaujať: Znamenitý grapefruit: Pomáha tráveniu a znižuje hladinu cholesterolu


Šťavnatá pochúťka

Sladké ovocie je najlepšie konzumovať čerstvé. Často bývajú súčasťou najrôznejších dezertov, pohárov a ovocných šalátov. Obľúbený je i kompót, ktorý milujú hlavne deti. Nájdeme ich i vo forme džúsov.

Neobvyklým receptom sú vyprážané mandarínky. Na cesto potrebujeme 1,25 dcl piva, 2,5 dcl vody, 250g polohrubej múky a 4 vaječné žĺtky. Suroviny dáme do misky a vypracujeme z nich cesto. Z bielkov vyšľaháme pevný sneh a vpracujeme do cestíčka. Olúpeme 1 kg mandarínok a rozdelíme ich na dieliky. Rozdeľujeme opatrne, aby sa steny mesiačikov nepoškodili. V hrnci alebo vo fritéze rozohrejeme olej, dieliky mandarínok máčame v cestíčku a vkladáme do rozpáleného oleja. Smažíme do zlatista. Pocukrujeme a servírujeme. Chutné sú za tepla i za studena.

Ľahké a výborné jedlo je hlávkový šalát s mandarínkami. Listy z 3 hlavičiek šalátu umyjeme, nakrájame a dáme do misky. Pridáme mandarínkový kompót bez nálevu. Rozšľaháme 1 dcl kyslej smotany so soľou a cayenským korením a zalejeme ňou pripravený šalát. Necháme hodinu odležať v chladničke a podávame.


Poznáte ďalší zaujímavý recept alebo tip na chutné jedlo s použitím mandaríniek? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame