Púšťate sa do stavby rodinného domu? Typový projekt vs. služby architekta

architekt

sxc.hu

Ak sa bežného Slováka opýtate, ako by malo vyzerať jeho ideálne bývanie v našich končinách, v odpovedi bude s najväčšou pravdepodobnosťou rezonovať dom so záhradou. Táto predstava je totiž ešte stále hlboko zakorenená v mysliach väčšiny rodinne založených ľudí. Bohužiaľ, vplyvom ekonomickej situácie sa k svojmu snu zvyčajne dopracuje len približne polovica. Patríte k tým šťastlivcom? Predtým, než vykopete základy, potrebujete kvalitný projekt. Na koho sa ale obrátiť?

Všetko je o peniazoch…?

Ak už máte kúpený pozemok a ste pripravený na výstavbu svojho budúceho príbytku, čaká vás ozajstná fuška. Prvou úlohou je totiž zaobstarať si projekt, podľa ktorého sa vaša stavba bude realizovať. Možností je hneď niekoľko. Buď vám projekt vyhotoví architekt presne podľa vašich predstáv a želaní, alebo si vyberiete návrh z katalógu. Následne si zhotovenie stavby zaobstaráte svojpomocne, prípadne oslovíte firmu, ktorá vám urobí hrubú stavbu alebo celý dom „na kľúč“. Jednotlivé varianty však majú svoje špecifiká. Tým najdôležitejším, od ktorého sa to všetko odvíja, je výška vašej investície.


Mohlo by vás zaujímať: Ochráňte svoj domov pred neželanou návštevou: Ktorý alarm je ten pravý?


Riešenie od architekta

Jeho neodškriepiteľnou výhodou je to, že váš príbytok bude originál. Ak sa navyše zveríte do rúk odborníka, môžete sa spoľahnúť, že bude chcieť zanechať na stavbe svoj vlastný rukopis a na projekte si dá skutočne záležať. Vaše požiadavky totiž architekt nevníma ako problém, ale ako výzvu, ktorá ho v tvorivosti posúva vpred. Ďalším bonusom je možnosť prispôsobiť jednotlivé prvky vzniknutej situácii aj priamo počas realizácie stavby. Zákazníka pritom po celý čas usmerňuje a ponúka odborné rady, ako detaily vylepšiť a čo do budúcnosti radšej oželieť. Za takéto nadštandardné služby si však budete musieť priplatiť. Architekti si totiž zväčša účtujú honorár podľa celkových nákladov na stavbu domu. Môže ísť o 5-10%, niektoré zdroje uvádzajú až 15%. Architekta by ste mali vyhľadať v prípade, že:

  • máte dostatočný strop vo finančných prostriedkoch a nehodláte šetriť každé euro
  • chcete vyhovieť požiadavkám celej rodiny
  • plánujete v dome bývať desiatky rokov, prípadne ho chystáte aj pre svoje odrastené deti
  • záleží vám na detailoch a vyznávate určitý konkrétny štýl

Mohlo by vás zaujímať: Slnečná energia je zadarmo: Oplatí sa investícia do kolektorov aj vám?


Typový projekt

Je stále najvyhľadávanejším riešením pri stavbe rodinného domu. Je to najmä pre jeho dostupnosť a relatívne nízku cenu. Ukážky projektov si totiž dnes už poľahky vyhľadáte aj na internete. K presnej projektovej dokumentácii sa však môžete dopracovať už za približne tristo eur. Rátať pritom môžete aj s ďalšími benefitmi:

  • rýchla dodacia lehota – už od troch týždňov
  • minimalizácia rizík počas stavebných prác
  • pomerne široká paleta výberu

Daňou za ušetrené finančné prostriedky je často dispozičné riešenie interiéru, ktoré nie celkom vyhovuje vašim kritériám. Problémom sú tiež rôzne výklenky, balkóny a vežičky, ktoré po istom čase pôsobia nemoderne.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať alebo predávať byt? Takto zistíte jeho cenu!


Hromadná výstavba

Je typická pre priľahlé časti väčších miest, vzdialené do desiatich kilometrov. V tomto prípade sa o všetko stará developer, čo vám ušetrí množstvo hodín strávených vybavovaním na úradoch. Na druhej strane si však na realizáciu stavby nemôžete vybrať konkrétnu firmu a netušíte, akých budete mať susedov. Pre istotu si teda vopred podrobne preštudujte zmluvu a uistite sa, čo všetko by ste v prípade potreby mohli reklamovať. Dôkladne sa informujte aj o občianskej vybavenosti. Spoliehať sa na sľuby sa v tomto smere rozhodne nevypláca. Chýbajúci obchod s potravinami či ambulancia lekára vám predsa v budúcnosti môže poriadne skomplikovať život.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame