Dostatok vody pre lepšie zdravie: Koľko jej denne potrebujete práve vy?

Pohár s vodou

sxc.hu

Experti označili vodu ako druhú nevyhnutnú zložku pre naše zdravie. Denne zabezpečuje metabolické a biochemické procesy v miliardách buniek človeka. Dá sa povedať, že všetky procesy v našom organizme prebiehajú vo vodnom prostredí. Voda zavlažuje bunky zvnútra i zvonku, chráni telo pred príznakmi rôznych ochorení a predčasným starnutím. Kvalitný pitný režim napomáha zvýšiť mentálny aj fyzický výkon. Dostatočná hydratácia prispieva k zachovaniu pružnosti, jemnosti a farby našej pokožky. Krása sa teda začína vo vnútri…

Prirodzená strata tekutín

Pri narodení naše telo obsahovalo viac ako 80 percent vody. V čase dospievania sa znížil obsah vody asi na 70 percent. V starobe je to už len menej ako 50 percent. Prostredníctvom normálnych telesných funkcií – močom, stolicou, potením aj dýchaním – každý deň stratíme 2,5 l vody, ktorú je nevyhnutné dopĺňať.

Voda – základný kameň fungovania organizmu

 „Voda plní multifunkčnú úlohu, a to pri trávení a absorpcii potravy, aby sa živiny mohli vstrebať do krvi a dostať sa až do buniek. Dôležitá je aj pri regulácii telesnej teploty, keďže vďaka nej sme schopní ochladzovať telo potením, a dôležitá je aj pre zabezpečenie krvnej cirkulácie. Jej nedostatok môže viesť k zvýšenej pulzovej frekvencii a zníženému krvnému tlaku. Zúčastňuje sa aj na transporte výživných látok a kyslíka k bunkám, odstraňovaní toxínov, škodlivín a iných odpadových látok. Vplýva na ochranu a spájanie tkanív a orgánov v ľudskom organizme. Je veľmi dôležitá pre správnu funkciu srdca a zohráva úlohu pri vyrovnávaní krvného tlaku. Aj mozog funguje správne iba pri dostatočnej hydratácii,“ vysvetľuje MUDr. Miloš Bubán, internista – gastroenterológ, primár odborných ambulancií Železničná NaP Bratislava. Okrem toho voda tiež odľahčuje kĺby a zabezpečuje normálne fungovanie svalov. Jednoducho, čím lepšie je organizmus hydratovaný, o to lepšie môže naše telo pracovať.


Mohlo by vás zaujať: Zdravá a chutná voda z vodovodu: Viete, ako sa k nej dopracovať?


Prejavy a riziká z nedostatku vody

Množstvo vody, ktoré potrebujeme u zdravých ľudí dodať organizmu, je regulované pocitom smädu. Starší ľudia však vekom strácajú pocit smädu, pijú málo a častejšie sú ohrození dehydratáciou. Aké sú jej príznaky?

  • suché ústa
  • pokles energie 
  • zažívacie problémy a pálenie záhy
  • poruchy trávenia po jedle
  • zápcha

Pozor si treba dávať aj na pocit hladu – je totiž často signálom smädu, preto je vhodné uspokojiť ho s jedným alebo dvoma pohármi vody. Chuť na sladké môže byť tiež známkou dehydratácie.

Následky dehydratácie

Dehydratácia je častou príčinou duševných problémov vrátane depresie. Mozog je extrémne citlivý na nedostatok vody – prejaví sa pocitom úzkosti, zlosťou, neschopnosťou udržať pozornosť, netrpezlivosťou, podráždenosťou, únavou, nechutenstvom až pocitom na zvracanie. Pri ťažšom stupni dehydratácie sa objavujú svalové kŕče, ktoré prostredníctvom krvného obehu nedodávajú svalom dostatočné množstvo kyslíka. Pokožka, ak nie je dostatočne zásobovaná vodou, stráca svoju pružnosť, oči sú vpadnuté, objavujú sa tmavé kruhy pod očami, čo je tiež jedným zo znakov dehydratácie.

Mnohí lekári tvrdia, že ak budeme piť dostatočné množstvo vody a naše telo bude dostatočne hydratované, množstvo chronických ochorení sa zníži. Nedávna štúdia University of Washington napríklad ukázala, že pitie piatich pohárov vody denne znižuje riziko rakoviny prsníka o 79%, riziko rakoviny močového mechúra o 50% a riziko rakoviny hrubého čreva o 35 percent. Primárnou príčinou akejkoľvek choroby je chronická bunková dehydratácia, ktorá spúšťa uvoľňovanie histamínu vedúceho k alergiám a k uvoľňovaniu stresového hormónu kortizolu. Kolotoč chorôb sa následne roztáča a naberá na svojej intenzite…


Mohlo by vás zaujať: Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!


Koľko tekutín treba denne vypiť?

Voda je životne dôležitá pre organizmus, žiaľ, nedá sa uložiť do zásoby. Preto je nevyhnutné vypiť denne aspoň 1,5 litra tekutín, najlepšie však 2 litre. Najlepšou kontrolou správneho pitného režimu je zafarbenie moču. Svetlá, zlatistá farba je vtedy, keď je dostatočný prijem tekutín. Tmavá až jantárová farba znamená, že príjem tekutín je nedostatočný.

Podľa Inštitútu medicíny Národnej akadémie vied by dospelé ženy mali denne prijať približne 2,7 litra čistej tekutiny z nápojov a potravín, zatiaľ čo u mužov by to malo byť asi 3,6 litra denne. Deti vo veku 1 – 3 roky by mali denne prijať približne 1,3 litra čistej tekutiny z nápojov a potravín, zatiaľ čo deti vo veku 4 – 8 rokov potrebujú 1,7 litra denne.

,,Odborná literatúra zvykne udávať aj vzorec, podľa ktorého si môžete vypočítať množstvo tekutín podľa hmotnosti. Dospelý človek si ho môže vypočítať ako hmotnosť v kilogramoch vynásobenú číslom 40. To znamená, že na každý kilogram telesnej hmotnosti treba vypiť 40 mililitrov tekutiny. Sedemdesiat kíl vážiaci človek má teda prijať 40 x 70 = 2 800 ml, teda 2,8 litra tekutiny denne. Pri zvýšených stratách telesných tekutín napríklad zvýšením potením, nároky na denný príjem tekutín ešte stúpajú,“ priblížil MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ a odborník na výživu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame