Ježkovia, medúzy, hnačky… Nedajte dovolenkovým nástrahám žiadnu šancu!

medúza

sxc.hu

Hoci sa na dovolenku vyberáme kvôli oddychu a načerpaniu novej energie, nezriedka sa z nej vrátime viac vyčerpaní, ako keď sme hranice Slovenska opúšťali. Je to najmä preto, že v prímorskom prostredí na nás číhajú nástrahy, na ktoré v našich podmienkach nie sme zvyknutí. Zmena klímy, zmena kvality vody a najrôznejšie morské potvorky nám môžu dovolenkovú pohodu značne skomplikovať. Zistite, ako sa spomínaných problémov vyvarovať a ako ich prípadne zvládnuť za pomoci lekárničky i bežných surovín.

Egyptská kliatba

Nejde o žiadnu pomstu zosnulých faraónov, ale o pomerne bežný jav pri návšteve dovolenkových destinácií typu Egypt alebo Turecko. Ide o problémy tráviaceho traktu, ktoré priamo súvisia s kvalitou tamojšej vody. Potrápiť vás môžu nielen bolesti a kŕče brucha, ale tiež hnačky a s nimi spojená dehydratácia organizmu. Najúčinnejšou prevenciou je v tomto smere vyhýbať sa pitiu vody z vodovodného kohútika. Tekutiny majte vždy pri sebe, ale len v balenej forme – vo fľaši kúpenej v obchode. Pred odchodom do týchto krajín sa nezabudnite vyzbrojiť voľnopredajnými liekmi proti hnačke, napr. EndiEx.

Exotické delikatesy

Vycestovanie do zahraničia si aj v lete mnoho ľudí spája s kulinárskymi zážitkami. Počas dovolenkového pobytu sa tak niektorí Slováci snažia ochutnať čo najviac domácich dobrôt. Zabúdajú však, že náš žalúdok na príjem exotických potravín a morských plodov nie je uspôsobený. Výsledkom je nafúknuté brucho, bolesti v epigastriu a neznesiteľné kŕče. Ak im chcete predísť, odporúča sa striedmosť a degustácia jedál vo veľmi malých množstvách. V lekárničke by vám však nemali chýbať lieky proti kŕčom a spazmom hladkého svalstva ako No-Spa či Algifenové kvapky.


Mohlo by vás zaujať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!


Popŕhlenie medúzou

Obzvlášť opatrní v súvislosti s medúzami by ste mali byť vo vodách Čierneho mora, kde sa už dlhší čas hovorí o ich premnožení. Vyskytnúť sa však môžu aj na pobreží Francúzska, Španielska či Tuniska. Po nepríjemnom stretnutí vám na danom mieste sčervenie pokožka a vytvoria sa drobné pľuzgieriky. Pocit pálenia sa odporúča zmierniť chladivým gélom s obsahom antihistaminík a panthenolu. Babské rady dokonca zahŕňajú použitie bieleho octu či urinoterapiu – postihnuté miesto obliať vlastným močom. Nič by ste nemali pokaziť ani ľadovým obkladom. Aby stretnutie s medúzou nebolo také bolestivé, namiesto krému na opaľovanie uprednostnite olej s ochranným faktorom.

Pichľaví ježkovia

Pre tieto morské príšerky je typické to, že uprednostňujú tú najčistejšiu vodu – v lagúnach, v okolí malebných útesov a podobne. Aby ste s nimi neprišli do kontaktu, nikdy rukami neprehmatávajte dno a noste obuv vhodnú do vody. Ak si už z vody predsa len donesiete nejaký ten pichliač, použite ocot a pokúste sa ostne vytiahnuť pinzetou. V každom prípade však postihnuté miesto dobre vydezinfikujte antiseptickým prípravkom.


Mohlo by vás zaujať: Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!


Zapálené očné spojivky

Kombinácia slanej morskej vody a ostrého slnečného žiarenia dá poriadne zabrať aj našim očiam. Aby ste sa vyvarovali ich podráždeniu, neustále myslite na ich ochranu – noste kvalitné slnečné okuliare, vo vode by vám nemali chýbať plavecké okuliare (takisto s UV filtrom) alebo potápačské okuliare. Do zdravotníckej výbavy si však v každom prípade pribaľte očné kvapky. Pri náhlom podráždení pomáha tiež výplach čistou vodou a obklad z vylúhovaných vreciek rumančekového čaju.

Vytknutý členok

V lete medzi časté úrazy patrí tiež vytknutý členok, pre ktorý najväčšie riziko predstavuje šmykľavý okraj bazéna, prípadne skaly na pobreží. Prevencia spočíva v nosení kvalitnej obuvi do vody s protišmykovou podrážkou. Ako prvú pomoc použite masť proti opuchu a bandáž z elastického obväzu, prípadne užitie analgetík. V závislosti od poranenia však treba zvážiť aj návštevu lekára pre vylúčenie zlomeniny.

Kardiaci, pozor…

Na slnko a horúčavy by si mali dať obrovský pozor predovšetkým seniori a tí s chronickými chorobami srdcovo-cievneho systému. Pred odchodom na dovolenku zistite u svojho ošetrujúceho lekára, či ste po zdravotnej stránke na takúto záťaž vlastne spôsobilí. Nezabudnite tiež na všetky lieky, ktoré užívate. Nikdy neostávajte osamote a majte vždy poruke doklad totožnosti spolu s telefonickým kontaktom na vašich blízkych.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame