Vyhnite sa demencii: Rozhýbte sa skôr, než bude neskoro!

kvety

photl.com

Starecká demencia viac nemusí predstavovať strašiaka neskoršieho veku. Zabúdanie, dezorientácia v čase, či poruchy sústredenia sa – tomu všetkému sa na staré kolená môžete vyhnúť, prípadne tento proces aspoň výrazne spomaliť. Tak prečo si jeseň života nevychutnať s jasnou mysľou?

Ste dementný?
Na túto otázku sa s pribúdajúcimi rokmi urážať rozhodne netreba. Duševné ochorenie s názvom demencia vám totiž môže znepríjemniť život viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. K jeho najčastejším prejavom patrí zmätenosť, strata krátkodobej pamäti, či neschopnosť logického a triezveho zmýšľania v bežných životných situáciách. Podceňovanie tohto onemocnenia preto nie je na mieste. Z dlhodobého hľadiska vás haprujúce fungovanie mozgu môže výrazne obmedziť v každodenných činnostiach. V horšom prípade odkázať na pomoc iných.

Aká je šanca, že demencia postihne práve vás?
Ani v súčasnej spoločnosti, kedy sa nielen farmaceutické spoločnosti snažia vynájsť elixír večnej mladosti, nie je demencia ničím výnimočným. Paradoxne, ide o bežný jav, ktorý kráča ruka v ruke práve s dlhovekosťou. Inak povedané, čím ste starší, tým je riziko prejavov demencie vyššie. Choroba prichádza v druhej polovici života, zvyčajne po dosiahnutí 65 rokov. No zatiaľ čo vo vekovej hranici do 69 rokov sa výskyt demencie pohybuje na úrovni dvoch percent, u ľudí vo vekovom rozmedzí 85 – 89 rokov čísla narástli až na 20%. Alarmujúce štatistiky dokonca hovoria o tom, že po 90-ke istou formou demencie trpí každý tretí človek.

Vyhnúť sa jej nie je zložité
Keďže podľa aktuálnych informácií je demenciou postihnutých až 36 miliónov ľudí, vo svete už prebehol celý rad výskumov, ktoré sa touto problematikou zaoberajú. Výsledky toho najnovšieho vás však možno trochu prekvapia. Na to, aby váš mozog správne fungoval aj vo vyššom veku, musíte poriadne rozpumpovať srdce. Vedci totiž prišli s poznatkom, že v boji proti demencii má nezastupiteľné miesto práve aeróbne cvičenie, čiže fyzická aktivita nízkej až strednej intenzity. Tá má za následok nielen spaľovanie kalórií a podporu srdcovo-cievneho systému, ale aj zachovanie poznávacích schopností.

Aké cvičenia sú pre vás vhodné?
Aj v tomto prípade platí, že fantázií klásť medze netreba. Dôležité je nájsť si záľubu, ktorá vás zahreje, zvýši vám frekvenciu srdca a nároky tela na prísun kyslíka. Zároveň by vám však cvičenie malo prinášať radosť a vnútorné povzbudenie. Nemusíte sa preto obmedzovať len na chôdzu či cvičebné prístroje – svoju úlohu dokonale splní aj jesenné hrabanie lístia či odhadzovanie snehu v zime. Dôležité je hýbať sa tak často a v takej miere, ako vám to zdravie dovolí. Buďte si istí, že mozog vám to vráti – niekoľkonásobne!

Zdroj: photl.com, Emma
Odporúčame