Chystáte sa na cyklotúru? Poradíme vám, čo zobrať so sebou, aj kam vyraziť

Cyklista

sxc.hu

Leto aj jeseň sú ideálne obdobia na spoznávanie svojho okolia zo sedla bicykla. Ak máte radi aktívny odpočinok, cyklistika môže byť pre vás tým pravým. Na bicykli len začínate a neviete, čo vás cestou môže postretnúť? Alebo už máte najazdené tisícky kilometrov a hľadáte inšpiráciu na zaujímavé trasy? Pokúsime sa vám priniesť zopár tipov.

V prvom rade je potrebné skontrolovať technický stav vášho bicykla. Ak si na jeho kontrolu netrúfate sami, za pár eur sa o jeho kompletnú prehliadku postarajú v každom cyklo servise.

Byť ľahko viditeľný je základ

Pre prípad zhoršenej viditeľnosti (napr. hmla) je dôležité mať na sebe nejaké reflexné prvky, či už klasické odrazky na bicykli, alebo reflexné prvky na oblečení. Ak je pre vás reflexná vesta neprijateľná, na výber máte aj z menej nápadných reflexných pások. Tie si môžete upevniť na rameno či batoh. Pestrá je aj ponuka oblečenia s reflexnými plochami, ktoré nepôsobia rušivo.

Ak si nie ste istý, či sa vrátite za svetla, je potrebné dbať na dostatočné osvetlenie. Blikačka vzadu a malé svetielko vpredu na bicykli by v tomto prípade mali byť samozrejmosťou.

Pripravte sa na drobné opravy

Pri cyklotúre sa na bicykli môže pokaziť množstvo vecí. Na potrebné drobné opravy potrebujete aj nejaké náradie. Kam ho dať? Na trhu sú malé podsedlové taštičky, častokrát sa predávajú naplnené základným náradím. Druhou možnosťou sú o niečo väčšie kapsy do rámu bicykla. Mnohými obľúbený je ale batoh. Ak vám nevadí záťaž na chrbte a pretrpíte potenie, ide o ideálnu možnosť. Okrem náradia si pohodlne odnesiete vodu, jedlo či náhradné oblečenie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zvládnite návrat do sedla v pohode: Dajte svoj bicykel do formy!


Čo konkrétne by ste si mali vziať so sebou? Najčastejšou poruchou na bicykli je defekt. Nezabudnite preto na montážne páčky, minipumpičku a náhradnú dušu. Pred jazdou si overte, či je v poriadku. Používanou je aj sada na lepenie defektov. Či uprednostníte ju, alebo dušu je na vás, pre istotu môžete nosiť oboje. Mnohé problémy vyrieši sada šesťhranných imbusových kľúčov. Je zbytočné nosiť ich všetky, vyskúšajte preto tie, ktoré budete možno potrebovať a noste len tie. Na nastavovanie prehadzovačky po nepríjemnom páde zas oceníte plochý skrutkovač, postačí aj jednoduchý z vreckového nožíka.

Oblečenie vám spríjemní zážitok

Dôležité je aj správne sa obliecť. Staré bavlnené tričká budete nenávidieť po pár kilometroch. Prepotené získajú nielen na hmotnosti, ale aj výraznú aromatickú stopu. A asi nikto nechce, aby sa ľudia za ním obzerali kvôli pachu. Cyklistické tričká sú vyrobené z moderných materiálov, ktoré dobre odvádzajú pot od tela a pritom ho neuchovávajú v sebe ako bavlnené. Ak si takéto tričko vyberáte, je dobré ak sú jeho vlákna obohatené o prvky striebra. To zabraňuje šíreniu pachu, v opačnom prípade toto tričko napáchne ešte skôr ako bavlnené. Výhodou týchto tričiek je aj dobré odvetranie, častokrát majú zips, ktorým si regulujete prívod vzduchu. Taktiež na chrbte nájdete vrecká, do ktorých si môžete dať nie len fľašu, ale aj iné drobnosti.

Najdôležitejšie sú ale nohavice. Predovšetkým sa upriamte na cyklistickú vložku. Radšej investujte viac do kvality, ako by ste mali po pár kilometroch preklínať kus lacnej peny medzi vami a sedlom. Na bicykli si vystačíte aj s klasickými teniskami, ak to myslíte vážnejšie, siahnite po tretrách. Na výber máte od turistických až po tvrdé športové, rozhodnutie je len na vás.

Za samozrejmosť považujeme cyklistickú prilbu. Jazdu vám tiež spríjemnia rukavice a okuliare.


Tiež by vás mohlo zaujať: Milujete bicyklovanie? Takto vášmu telu prospeje a takto uškodí


Čo zbaliť so sebou?

Na jednodenný výlet toho veľa nepotrebujete. Ak vaša trasa vedie miestami, kde sa dajú dokúpiť zásoby, stačí vám peňaženka a voda. Hlavne v týchto horúčavách je dôležite dodržovať pravidelný pitný režim. Vhodné sú rôzne iontové nápoje, ktoré zakúpite v mnohých cyklistických predajniach, alebo predajniach s doplnkami výživy. Sú vhodné ako prevencia proti kŕčom a dokážu aj zvýšiť váš výkon. Veľmi dobré sú rôzne energetické tyčinky a gély. Aj keď nie ste vrcholový športovec, určite vám uľahčia vašu túru. Dobré je mať so sebou aj niečo iné pod zub. Dôležité je mať so sebou radšej viac zásob, ako ostať hladný a smädný kdesi uprostred lesa. Na dlhšie túry a pri premenlivom počasí so sebou berte aj ľahkú bundu. Pršiplášť nechajte radšej doma, na bicykli sa zapotíte a cez igelit nebude telo dýchať.

Všetko nachystané, môžeme vyraziť

Kam sa teda vybrať? Slovensko je skutočne bohaté na rôzne cyklotrasy, prakticky v každom jeho kúte na nejaké narazíte. Predstavíme vám len niekoľko najznámejších lokalít. Okolie hlavného mesta praje predovšetkým cestným cyklistom. Nájdete tu mnohé udržiavané cyklotrasy. Previezť sa môžete po Dunajskej cyklistickej ceste, do rakúskeho Hainburgu. S lepšou kondičkou je zaujímavý aj výlet na Neziderské jazero.

Stredné Slovensko reprezentujú terény v okolí Banskej Štiavnice. Nie príliš dlhé stúpania, no niektoré pomerne strmé dokonale preveria vašu kondíciu. Na bicykli tak môžete spoznávať banícku históriu tohto mestečka a okolité tajchy. Atraktívny je aj sever Slovenska a okolie Žiliny. Menej náročné cyklotúry si doprajete po malebných oravských dedinkách ako Terchová alebo Čičmany. Horské bicykle nájdu uplatnenie v dolinách Veľkej a Malej Fatry.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chystáte sa kupovať nový bicykel? Nezabudnite na tieto veci!


Aj východné Slovensko ponúka mnohé možnosti, Strážovské vrchy a Ondavská vrchovina sú vhodné pre priaznivcov horskej cyklistiky. Menej nároční z vás určite ocenia trasy v okolí Domaše, Prešova či Levoče. Vyhľadávané sú aj Nízke Tatry. Na vrchol Kráľovej hole vedie najvyššie značená cyklistická trasa. Nie je však vhodná na cestné bicykle, spodná časť totiž vedie po lesnej ceste a jazda na tenkých galuskách, predovšetkým smerom dole, bude asi utrpením. Pekné a zaujímavé trasy nájdete aj vo Vysokých Tatrách. Známe sú tie na Popradské pleso a Sliezsky dom. Perličkou je trasa na chatu pri Zelenom plese. Varujeme ale menej skúsených, aby si dávali pozor. Hlavne v poslednej časti sú totiž na chodníku mnohé skutočne veľké kamene. Ak teda pravidelne jazdíte po širokých lesných cestách za vašou bytovkou a máte pocit, že ste dobrý horský cyklista, toto je ideálna šanca preveriť svoje schopnosti. Odporúčame tu celoodpružený bicykel a naozaj veľa skúseností, aby sa táto túra pre vás nestala tortúrou.

Nepreceniť svoje sily

Tak znie základné pravidlo, obzvlášť pri veľkých horúčavách. Dostatok tekutín a zdravého rozumu. Pamätajte, že nie je hanbou zliezť z bicykla, sadnúť si do tieňa a v kľude si oddýchnuť. Nemusíte lámať rekordy a naháňať sa s mladšími. Cyklistika je o vychutnávaní si prírody, príjemnom rozhovore so známymi a k posilňovaniu zdravia. Nie k jeho ničeniu. Nájdite v nej teda svoju záľubu a ona sa vám odvďačí. Vďaka nej spoznáte miesta, ktoré by inak pred vami ostali ukryté.


Kam sa chodíte bicyklovať vy? Podeľte sa o skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame