Dajte si do tela presne podľa vášho veku: Aký šport je šitý pre vás?

šport

sxc.hu

Pravidelné cvičenie napomáha udržiavať vnútornú rovnováhu tela, vylepšuje náš vzhľad i pocit psychickej pohody a je účinným pomocníkom v prevencii chorôb. Ak ste sa však doteraz príliš nehýbali, máte sedavé zamestnanie a zopár kíl navyše, vrhnúť sa do športov, ktoré ste obľubovali v mladosti, nemusí byť to pravé orechové. Zistite, čomu všetkému treba fyzickú záťaž prispôsobiť a aký šport je vhodný práve pre váš vek.

Čo všetko sa s vekom mení?

Pribúdajúce roky sa môžu na vašom vzhľade a kondícii podpísať buď veľmi výrazne alebo takmer vôbec. Závisí to od toho, na akej priečke sa šport vo vašom rebríčku priorít nachádza a ako často ste sa mu venovali v uplynulých desaťročiach. Pokiaľ patríte k milovníkom fyzickej aktivity, váš organizmus je na zvýšenú záťaž pravdepodobne uspôsobený. Čo však v prípade, že ste svoju kondíciu zanedbávali, no radi by ste sa opäť začali hýbať? Na maratón radšej zabudnite. Šport treba prispôsobiť kostrovo-svalovému aparátu aj vášmu srdcu, ktoré sa rokmi „opotrebovalo“. Prihliadnuť by ste mali tiež na ochorenia, kvôli ktorým pravidelne navštevujete odbornú ambulanciu. Pamätajte, že elasticita svalových vlákien, ich výbušnosť, odolnosť kĺbov, maximálna tepová frekvencia a ďalšie faktory už u vás nie sú tým, čím bývali.

Keď máte medzi 18 a 35…

…ste na vrchole svojej výkonnosti, a práve preto je toto obdobie ako stvorené aj na tie najnáročnejšie športové aktivity. Zamerať sa treba predovšetkým na všestrannosť, aby ste neupadli do monotónnosti a jednostranne nezaťažovali stále tie isté partie tela. Ideálne je aeróbne cvičenie, akým je beh, korčuľovanie a fitnes programy (aerobik, zumba,…) v kombinácii so silovým cvičením (posilňovanie, lezenie,…). Pokiaľ ste zdraví, nemusíte sa obmedzovať takmer ničím. Aspoň raz do týždňa si doprajte pauzu na regeneráciu svalových vlákien. A ak naozaj cvičíte až 6-krát zo siedmich dní, nezabúdajte na striedanie intenzity, aby sa vaše telo nevyčerpalo.


Mohlo by vás zaujímať: Chudnite športom na maximum: Stavte na športtester – trénera v hodinkách!


Po 35-ťke buďte obozretnejší

Po dosiahnutí 35. roku života začína klesať pružnosť, sila aj výbušnosť svalov, v dôsledku čoho sa zvyšuje riziko poranenia a únavy. Cvičenie by sa malo posunúť do strednej intenzity, pričom fyzická záťaž postačí aj trikrát týždenne. Na udržanie kondície s menším zaťažením kĺbov je najvhodnejšie plávanie, ľahký džoging, rýchla chôdza, bicyklovanie, turistika, či lyžovanie. Zanevrieť nemusíte ani na kolektívne športy, ktoré vás chytili za srdce dávnejšie. Pri futbale, hokeji a iných kontaktných športoch však zvýšte opatrnosť kvôli možným poraneniam kĺbov a šliach. K vytknutiu či výronu totiž u vás dôjde ľahšie ako u tínedžera. Nezabúdajte preto na poctivú rozcvičku a strečing po každej námahe. Najmä pre dámy sú vhodné pilatesove cvičenia či joga na uvoľnenie stuhnutých svalov a chrbtice. Zvlášť, pokiaľ máte sedavé zamestnanie.

Medzi 50-tkou a 60-tkou

V tomto období sa organizmus začne výraznejšie meniť – dochádza k strate svalovej hmoty, k pribúdaniu tukových zásob a schopnosť regenerácie unavených svalov klesá. Základom je preto snaha zostať aktívnym a fit v čo najväčšej možnej miere. Pokiaľ ste šport do tohto veku zanedbávali, najskôr si začnite budovať odolnosť kostrového svalstva – golfom, plávaním, dlhými prechádzkami a pomalším bicyklovaním. Ak ste však doposiaľ cvičili na pravidelnej báze, venujte sa tomu, čo máte najradšej a dodržiavajte vyššie spomínané rady. Z rýchlej chôdze alebo takzvaného power walkingu však už radšej presedlajte na chôdzu s podporou paličiek – nordic walking.


Mohlo by vás zaujímať: Prehnali ste to s cvičením či prácou? Zbavte sa svalovice rýchlo a účinne!


Po šesťdesiatke s rozumom

S pravidelným cvičením rozhodne neprestávajte ani v seniorskom veku, resp. na dôchodku. Pokiaľ vám to zdravie dovolí, naďalej pozvoľna plávajte a každý deň sa poprechádzajte. Veľmi vhodný je tiež vodný aerobik. Dôležité je predchádzať strnulosti a sedavému spôsobu užívania si jesene života. K únave a k zraneniam dochádza v tomto veku veľmi rýchlo, preto každú aktivitu treba robiť s mierou a so súhlasom lekára.


Akým športovým aktivitám a ako často sa venujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame