Chcete zhodiť kilá zdravo a natrvalo? Vyhnite sa týmto mýtom o chudnutí!

diéta

photl.com

Prirodzene štíhla postava je záležitosťou nielen dobrého zdravia, ale tiež spoločenskej prestíže. Ľudia, ktorí sa udržiavajú vo forme, sa totiž cítia atraktívnejší a oveľa ľahšie nadväzujú nové známosti. S pribúdajúcimi rokmi však metabolizmus už nie je to, čo býval a na pohyb nám zostáva čoraz menej času aj energie. Vrhli ste sa preto aj vy do nejakej zo „zaručených“ diét? Zistite, či práve tá vaša nie je plná zavádzajúcich faktov. Ktoré sú tie najväčšie povery v oblasti správnej výživy a chudnutia?

Mýtus č.1: Bielkovinové diéty sú zdravým spôsobom ako zhodiť prebytočné kilá.

Dlhodobé účinky diét s vysokým obsahom proteínov a nízkym obsahom karbohydrátov zatiaľ nie sú známe. Každodenný príjem kalórií z potravín plných bielkovín ako mäso, vajíčka a syr však rozhodne nepredstavuje vyvážený stravovací plán. Môže sa vám totiž ľahko stať, že budete konzumovať priveľa tuku a cholesterolu, čo sa neskôr prejaví srdcovocievnym ochorením. Navyše, ak budete jesť príliš málo ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov, zníži sa podiel vlákniny v strave, čo sa môže prejaviť zápchou.

Mýtus č.2: Zo škrobu sa priberá, preto by sa mal v čase diéty obmedziť.

Aj medzi potravinami, ktoré majú vyšší obsah škrobu sa nájdu také, ktoré ukrývajú menší podiel tukov a kalórií celkovo: celozrnný chlieb, hnedá ryža, cereálie, fazuľa, zemiaky a iné. Zatracovať ich určite nemusíte, no sledujte si veľkosť porcií a to, čím ich dochucujete. Najväčším nepriateľom je totiž práve maslo na zjemnenie chuti či iný pridaný tuk a majonézové dresingy.


Mohlo by vás zaujímať: Sedem sabotérov vašej diéty: Ak chcete schudnúť, na tieto potraviny zabudnite!


Mýtus č.3: Niektoré potraviny ako grepfruit, zeler alebo hlávková kapusta spaľujú tuky.

Takúto moc naozaj nemá žiadne jedlo ani potravina. Niektoré pochúťky s prímesou kofeínu alebo istých korenín vám môžu naštartovať či zrýchliť metabolizmus, v konečnom dôsledku však samotný úbytok na váhe nezabezpečujú. Jedinou možno cestou ako odstrániť tukové vankúše je fyzická aktivita, čiže energetický výdaj prevyšujúci príjem.

Mýtus č.4: Prírodné či bylinné prípravky na chudnutie sú bezpečné a účinné.

Produkty s označením „prírodné“ alebo „bylinné“ nie vždy predstavujú záruku dobrého zdravia. Zvlášť, ak pochádzajú zo zahraničia, nemusia byť vedecky testované a overované, či sú bezpečné a či naozaj fungujú. Problémom mnohých takýchto prípravkov je, že účinnú látku obsahujú len v mizivom množstve. Ak chcete schudnúť, doprajte si vitamíny a minerály v prírodnej forme – v ovocí a zelenine. Samozrejmosťou je dostatok pohybu.

Mýtus č.5: Rýchlemu občerstveniu sa treba oblúkom vyhýbať.

Do prevádzok, kde ako na bežiacom páse pripravujú hranolčeky, hamburgery a iné maškrty, môžete zablúdiť aj počas svojej diéty. Dôležitá je však striedmosť a správny výber. Namiesto kalorických malinoviek radšej zvoľte obyčajnú minerálku. Ak máte neodolateľnú chuť na cheeseburger, pokojne si ho objednajte, ale nie vo veľkosti XXL. Na zaplnenie žalúdka si radšej priobjednajte zeleninový šalát bez majonézy. Vaším úhlavným nepriateľom by sa mali stať jedlá typu hranolky a opečené kura, v ktorých sa ukrýva naozaj hriešne množstvo tuku. Občasné ulahodenie vašim chuťovým bunkám v malom množstve by vám však nemalo uškodiť.


Mohlo by vás zaujímať: Diéta podľa vzoru našich predkov: Pomôže schudnúť aj vám?


Mýtus č.6: Vynechávanie niektorých jedál je zaručený spôsob ako schudnúť.

Zvyknete na raňajky do seba ledva prevrátiť kávu a nemáte tušenia, čo je to olovrant? Viaceré štúdie preukázali, že ľudia, ktorí vynechávajú raňajky a jedávajú len dva či trikrát denne, sú oveľa tučnejší než tí s vyváženým stravovaním v podobe piatich porcií. Tajomstvo spočíva v tom, že čím viac chodov cez deň vynecháte, tým väčší vlčí hlad dostanete v neskorších hodinách. Prepchatie žalúdka krátko pred spánkom vašej postave ani vášmu zdraviu veru neprospeje.

Mýtus č.7: Z jedla po siedmej hodine večer sa priberá.

Držíte sa aj vy striktného pravidla, že po šiestej alebo siedmej hodine večer už nič nemôžete vložiť do úst? Pravda je taká, že na reálnom čase vašej večere až tak veľmi nezáleží. Dôležité je to, aký energetický príjem máte počas celého dňa a kedy sa chystáte do postele. S blížiacim sa časom spánku sa metabolizmus spomaľuje a má tendenciu ukladať jedlo do tukových zásob. Taký istý proces sa spustí aj v prípade, že celý deň niečo chrumkáte a váš kalorický príjem vysoko prevýši výdaj. Ak sa teda do postele dostanete až po polnoci, pokojne si doprajte večeru aj o ôsmej večer.


Akých pravidiel sa pri chudnutí držíte vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame