Nákupy cez internet pohodlne a bezpečne: Ako nesadnúť na lep podvodníkom?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Nákup cez internet je čoraz obľúbenejší, netreba však zabúdať ani na jeho riziká.

Tovar zakúpený v pohodlí domova, lacnejšie ako v obchode a bez zbytočného naháňania sa po preplnených nákupných centrách – to sú najčastejšie dôvody, pre ktoré využívame nákupy online. Hoci mnoho zákazníkov si kupovaný výrobok potrebuje takpovediac ohmatať, čoraz viac Slovákov využíva pri zháňaní výrobkov práve internet. Online prostredie však nepriťahuje len kupujúcich, ale tiež množstvo podvodníkov. Viete, aké sú najväčšie riziká nákupu cez internet a ako sa im vyhýbať?


Len antivírus niekedy nestačí

Aby vaše osobné údaje neboli nikde zneužité, je potrebné, aby ste svoj počítač vybavili komplexným bezpečnostným softvérom. Ten by okrem antivírusovej ochrany mal zahŕňať aj obojsmerný firewall a nástroj proti tzv. phishingu. Určite však oceníte tiež antispam a ak sa vo vašej domácnosti pohybujú deti, na mieste sú tiež nástroje rodičovskej kontroly. Všetky tieto systémy nastavte tak, aby sa pravidelne aktualizovali. Pri nákupe cez internet sa totiž musíte pripraviť na to, že viacero obchodov bude od vás vyžadovať registráciu. E-mailová schránka sa vám však môže začať plniť nielen ponukami od serióznych predajcov, ale aj od tých podvodných s nežiaducim obsahom.


Mohlo by vás zaujímať: Doba PIN kódov a hesiel je tu: Vyberte si ľahko zapamäteľné a bezpečné zároveň


Preverujte, čo sa dá

Skôr, ako si čokoľvek objednáte, uistite sa, že sa chystáte osloviť poctivého obchodníka. Preštudujte si kontaktné údaje a pokojne si ich overte na stránkach živnostenského registra. Najlepším ukazovateľom sú však samotné referencie od predchádzajúcich zákazníkov. Ak je internetový obchod naozaj seriózny, zaujíma ho spätná väzba, ktorá sa odráža v hodnotení od kupujúcich. Práve v komentároch sa môžete dočítať, či nastali problémy pri doručovaní tovaru, či objednané výrobky vôbec dorazili k adresátovi a ako sa predajca zachoval pri reklamácii.

Na vyhľadávanie si doprajte dostatok času

Ak máte zálusk na konkrétny tovar, neobjednávajte ho z prvej webstránky, na ktorej ho nájdete v ponuke. Preštudujte si aj ostatné konkurenčné portály a vyberte si ten, ktorý vám ponúka najlepšiu cenu a najlepšie podmienky dodania. Medzi obľúbené praktiky internetových predajcov patrí vytvorenie podobnej stránky, na ktorej je ponúkaný tovar výrazne nadhodnotený. Prehnané ceny majú potom zákazníka nabádať k pocitu, že práve skutočná a relevantná stránka daného obchodu ponúka výrobky za najpriaznivejšie ceny.

Pozorne študujte podmienky predaja

Ste pevne rozhodnutý, že si výrobok z danej webstránky objednáte? Pred vyplnením záväzného formulára si prečítajte podmienky kúpno-predajnej zmluvy. Hľadajte v nich spôsoby platby, doručenia, reklamácie a predovšetkým lehotu, do ktorej môžete výrobok vrátiť bez udania dôvodu. Mnoho obchodníkov v súčasnosti ponúka dopravu zdarma, pokiaľ si objednáte tovar nad určitú hodnotu. Ak teda nie je požadovaná platba na účet vopred, vyhnite sa jej a zaplaťte až kuriérovi alebo na dobierku v prevádzkach pošty.


Mohlo by vás zaujímať: Darčeky z pohodlia domova: Nákup cez internet sa oplatí


Internetové aukcie len pre odvážnych?

S rozširovaním internetu v našich domácnostiach sa postupne rozmáha aj nákup na aukčných portáloch a medzinárodno-predajných stránkach. Častokrát tu totiž môžete nájsť aj úplne novú vec za polovičnú sumu oproti kamennému obchodu. Najčastejším dôvodom takejto ponuky je buď nevhodný darček alebo zlá finančná situácia predávajúceho. Medzi inzerujúcimi sa však nájdu aj internetoví podnikatelia, ktorí vlastnia obchodné prevádzky a takýmto spôsobom chcú svoj tovar zviditeľniť alebo rýchlejšie predať. Takýto nákup má však viacero nevýhod:

 • musíte platiť VŽDY vopred – je to pravidlom nielen na stránkach slovenských bazárov, ale aj zahraničných portálov typu Ebay (platba spôsobom Pay-Pal)
 • vyobrazený tovar nemusí zodpovedať realite – zvlášť, pokiaľ sa jedná o použitý výrobok, fotografia nemusí odhaliť prípadné chyby, ktoré nie sú uvedené v popise
 • môže sa jednať o podvod – tovar, za ktorý ste zaplatili, vám nakoniec nemusí byť doručený (hlavne ak je inzerentom súkromná osoba)
 • zvyčajne nemáte šancu tovar reklamovať – nový aj použitý tovar kupujete bez záručného listu (ak predávajúcim nie je seriózny obchod)

Ak sa teda rozhodnete využiť takýto spôsob lacnejšieho nákupu, vždy si o predávajúcom prečítajte referencie. V prípade, že sa vám čokoľvek nezdá, od kúpy radšej odstúpte.

Neklikajte bezhlavo

Stáva sa aj vám, že v doručenej pošte nájdete lákavú ponuku od neznámeho predajcu? Pred takýmito e-mailami sa majte na pozore. Obzvlášť pred tými, ktoré od vás požadujú aktualizáciu údajov o vašom účte. Môže totiž ísť o metódu phishing, prostredníctvom ktorej podvodníci kradnú citlivé údaje. Za žiadnych okolností neklikajte na vám neznáme stránky a nikdy neposielajte čísla účtov, kreditných kariet či rodné číslo mailom.


Ako ste na tom s nakupovaním cez internet vy? Na čo si dávate najviac pozor? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Zuzka 14.11.2016, 12:25

  Keď máte nejaký overený e-shop, nemáte sa čoho báť. Ja pravidelne nakupujem vinočné darčeky cez net a zatiaľ ma e-shopy nesklamali

 • katka 09.02.2016, 21:15

  Nakupujem cez net všetko dokonca začínam už aj potraviny :D Najviac sa oplatia knihy pre deti :) neskutočne s ami páči filmový príbeh hodný dinosaurus a máša :) tie knihy z egmont.cz majú "šťáávu"

 • lienočka2 26.11.2015, 20:47

  Tip na nákup gitary alebo akéhokoľvek nástroja za prijateľné ceny či už nové alebo kvalitné aj keď možno vybrať aj použité: kytary.sk

 • brojlerka 26.11.2015, 17:48

  Ja nakupujem deťom hračky výlučne cez internet konkrétne rajhraciek.sk odkiaľ to mám overené a po sondovaní netu majú po väčšine v hračkárstvach to samé a tuna predávajú novinky medzi prvými ako napríklad rc pavuk od merkuru

 • Alena 19.04.2013, 08:58

  Niektorý zahraničný predajcovia vraj nechcú posielať objednaný tovar na Slovensko iba posielajú do okolitých krajín do Česka, Polska Maďarska, lebo sa stávalo že objednaný tovar nebol doručený zákazníkom. Oni sa sťažovali v diskusiách že keď bol tovar zaplatený, niekto z pošty si ho nechal. Preto si niektorý objednávajú tovar a zaplatia kuriérom. Snáď sa to zlepšilo a nekradnú.

 • paulo 08.04.2013, 19:12

  Núdzové pôžička závažné a spoľahlivé ahoj Ja som jednotlivec a vzhľadom k súčasnej hospodárskej kríze, chcem pomôcť každému persone, ktorí potrebujú peniaze, aby splnenie týchto snov. Máte finančné problémy. Dvere zatvorte pred vami. Nemusíte vedieť, ako zlepšiť svoj ​​situation.Je ponúka úplne úprimne, ich štúdium situation.You hľadali pôžička. Nehnuteľnosti, práca, spotreba, nákup kreditov, som vám k dispozícii, aby vám úver na 2% a pozrieť sa na danú situáciu, a uvidíme, čo môžeme urobiť pre akékoľvek informácie, kontaktujte ma prosím e E-mail: paulosantos46300@gmail.com

 • Aneta 10.03.2013, 13:53

  Pěkný den, jestli chcete ušetřit, tak koukněte na web kupi.cz: http://www.kupi.cz?u=48ge7 Najdete tam slevy a akce v obchodech přehledně na jednom místě. Navíc můžete sbírat body, za které získáte poukázky na nákup. Vyzkoušejte to určitě také. Tady je odkaz: http://www.kupi.cz?u=48ge7

 • Mikai 06.09.2012, 09:27

  Ja nakupujem vsetko cez internet, s vynimkou potravin. Taky ebay.co.uk je super, postovne je nizke a dorucenie zvycajne do 2 tyzdnov, ak je tovar posielany z Anglicka. Len 2x sa mi to stalo, ze mi nic neprislo, vtedy mi vratili peniaze, resp to poslali znovu. Pre prvy nakup v neznamom eshope doporucuje najskor platit cez dobierku a vyhnut sa eshopom, ktore neumoznuju dobierku a zvycajne ponukaju prilis nizke ceny.

1

Pridať komentár