Máte málo priateľov? Poradíme vám, ako môžete získať nových

Práca

photl.com

Hovorí sa, že dobrého priateľa si treba vážiť ako poklad. Práve hodnotné priateľstvá sú totiž jedným z hlavných zdrojov ľudského šťastia. S pravými kamarátmi sa možno smiať, ale aj plakať, možno sa na nich spoľahnúť, že vás v náročných životných skúškach nenechajú v núdzi. Máte pocit, že okruh vašich blízkych priateľov sa v poslednom čase akosi zúžil? Poradíme vám, ako môžete získať nových priateľov a zároveň ich neodradiť nevhodným správaním hneď na začiatku.

Viaceré výskumy ukazujú, že priateľstvá sú po spokojnom partnerskom živote významným zdrojom šťastia. ,,Majú na nás silnejší vplyv, ako keď získame nový dom alebo auto. To preto, že zážitky s ľuďmi zanechávajú v mozgu emocionálnu fotografiu, ktorá môže prinášať príjemný pocit ešte roky po tom, ako sa udiali,“ povedala Irena Ritomská, lektorka spoločnosti Dale Carnegie Slovensko. 

Kde kamarátov nabrať?

Neraz sa hovorí, že najtrvalejšie priateľstvá vznikajú ešte na škole. Niečo pravdy na tomto výroku je, čo však majú robiť ľudia, ktorí sa pre prácu musia napríklad presťahovať? Telefóny, maily, chaty sú síce fajn, ale cez ne s vami kamarát nepôjde na pivo ani kamarátka na aerobic.

Nik nehovorí, že si nájdete najlepšieho priateľa v priebehu mesiaca, mať však aj o „obyčajného“ kamaráta či kamarátku navyše, je vo vyššom veku tiež určite pozitívom. Hľadať môžete v práci – či už medzi kolegami alebo klientmi, na internete na rôznych fórach o veciach, ktoré  vás zaujímajú. Časom sa kamarátstvo môže vytvoriť aj medzi psíčkarmi, ktorí sa pravidelne stretávajú pri venčení svojich miláčikov alebo pri návšteve kurzov, či už jazykových, cvičebných alebo mnohých ďalších.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte lásku cez internet? Psychológovia radia, ako na to


Neodsudzujte na prvý pohľad

Hádžete ľudí „do smetí“ už pri prvom pohľade? Jeden sa vám zdá byť priveľmi sebavedomý, druhá priveľmi urozprávaná a tretí vám jednoducho „nesadol“? Takto si budete nových priateľov hľadať dosť dlho. „Skúsme viac prijímať aj tých, ktorí sú iní ako my. Nezatvorme sa hneď pred niekým, kto sa nám na prvý pohľad nepáči. Nedajme na prvý dojem. O každý milimeter, o ktorý otvoríme svoju dušu iným, sme slobodnejší a oni nás vnímajú ako priateľskejších,“  vraví Irena Ritomská.

Zabudnite na negativitu

Možno to nerobíte naschvál a ani si neuvedomujete, že priveľmi často rozprávate o tom, čo je zlé. Ak na kolegyňu znechutene vysypete, aký je (opäť) hrozný deň, pretože je hnusne teplo a ešte vás aj bolí hlava a ušiel vám autobus, asi nebude nadšením bez seba. A keď takéto sťažovanie budete opakovať každý deň, na kamarátstvo môžete zabudnúť.

„Niektorí ľudia chcú pôsobiť zaujímavo tým, keď iným rozprávajú nejaký negatívny príbeh. Trebárs, aký mali konflikt s predavačkou. Permanentné fňukanie je však spôsob, ako všetkých okolo seba otráviť, ale nie prilákať nových priateľov,“ dodáva lektorka. Zároveň odrádza aj od kritizovania alebo ohovárania. Ohováračov sa totiž ostatní stránia.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte si partnera? Tieto pravidlá by ste mali poznať!


Základné pravidlá úspešného spriatelenia sa:

  1. Nekritizujte ľudí, neodsudzujte ich, ani sa zbytočne nesťažujte.
  2. Poctivo a úprimne oceňujte druhých, svoje uznanie im dajte patrične najavo.
  3. Prebuďte v druhých naliehavú chuť pustiť sa do svojej práce.
  4. Skutočne sa zaujímajte o druhých.
  5. Usmievajte sa.
  6. Pamätajte, že pre každého je jeho meno tým najsladším a najdôležitejším zvukom, a to v každom jazyku.
  7. Počúvajte pozorne. Povzbudzujte druhých, aby hovorili o sebe.
  8. Hovorte s druhým človekom predovšetkým o tom, čo zaujíma jeho.
  9. Vážte si ľudí. Druhého človeka úprimne považujte za dôležitého.

(Dale Carnegie z knihy: Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí)


Kde ste si našli kamarátov vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Dora, ts
Odporúčame