Máte málo priateľov? Poradíme vám, ako môžete získať nových

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte dostatok kamarátov?

Práca je ideálnym miestom na získanie nových priateľov

Hovorí sa, že dobrého priateľa si treba vážiť ako poklad. Práve hodnotné priateľstvá sú totiž jedným z hlavných zdrojov ľudského šťastia. S pravými kamarátmi sa možno smiať, ale aj plakať, možno sa na nich spoľahnúť, že vás v náročných životných skúškach nenechajú v núdzi. Máte pocit, že okruh vašich blízkych priateľov sa v poslednom čase akosi zúžil? Poradíme vám, ako môžete získať nových priateľov a zároveň ich neodradiť nevhodným správaním hneď na začiatku.


Viaceré výskumy ukazujú, že priateľstvá sú po spokojnom partnerskom živote významným zdrojom šťastia. ,,Majú na nás silnejší vplyv, ako keď získame nový dom alebo auto. To preto, že zážitky s ľuďmi zanechávajú v mozgu emocionálnu fotografiu, ktorá môže prinášať príjemný pocit ešte roky po tom, ako sa udiali,“ povedala Irena Ritomská, lektorka spoločnosti Dale Carnegie Slovensko. 

Kde kamarátov nabrať?

Neraz sa hovorí, že najtrvalejšie priateľstvá vznikajú ešte na škole. Niečo pravdy na tomto výroku je, čo však majú robiť ľudia, ktorí sa pre prácu musia napríklad presťahovať? Telefóny, maily, chaty sú síce fajn, ale cez ne s vami kamarát nepôjde na pivo ani kamarátka na aerobic.

Nik nehovorí, že si nájdete najlepšieho priateľa v priebehu mesiaca, mať však aj o „obyčajného“ kamaráta či kamarátku navyše, je vo vyššom veku tiež určite pozitívom. Hľadať môžete v práci – či už medzi kolegami alebo klientmi, na internete na rôznych fórach o veciach, ktoré  vás zaujímajú. Časom sa kamarátstvo môže vytvoriť aj medzi psíčkarmi, ktorí sa pravidelne stretávajú pri venčení svojich miláčikov alebo pri návšteve kurzov, či už jazykových, cvičebných alebo mnohých ďalších.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte lásku cez internet? Psychológovia radia, ako na to


Neodsudzujte na prvý pohľad

Hádžete ľudí „do smetí“ už pri prvom pohľade? Jeden sa vám zdá byť priveľmi sebavedomý, druhá priveľmi urozprávaná a tretí vám jednoducho „nesadol“? Takto si budete nových priateľov hľadať dosť dlho. „Skúsme viac prijímať aj tých, ktorí sú iní ako my. Nezatvorme sa hneď pred niekým, kto sa nám na prvý pohľad nepáči. Nedajme na prvý dojem. O každý milimeter, o ktorý otvoríme svoju dušu iným, sme slobodnejší a oni nás vnímajú ako priateľskejších,“  vraví Irena Ritomská.

Zabudnite na negativitu

Možno to nerobíte naschvál a ani si neuvedomujete, že priveľmi často rozprávate o tom, čo je zlé. Ak na kolegyňu znechutene vysypete, aký je (opäť) hrozný deň, pretože je hnusne teplo a ešte vás aj bolí hlava a ušiel vám autobus, asi nebude nadšením bez seba. A keď takéto sťažovanie budete opakovať každý deň, na kamarátstvo môžete zabudnúť.

„Niektorí ľudia chcú pôsobiť zaujímavo tým, keď iným rozprávajú nejaký negatívny príbeh. Trebárs, aký mali konflikt s predavačkou. Permanentné fňukanie je však spôsob, ako všetkých okolo seba otráviť, ale nie prilákať nových priateľov,“ dodáva lektorka. Zároveň odrádza aj od kritizovania alebo ohovárania. Ohováračov sa totiž ostatní stránia.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte si partnera? Tieto pravidlá by ste mali poznať!


Základné pravidlá úspešného spriatelenia sa:

 1. Nekritizujte ľudí, neodsudzujte ich, ani sa zbytočne nesťažujte.
 2. Poctivo a úprimne oceňujte druhých, svoje uznanie im dajte patrične najavo.
 3. Prebuďte v druhých naliehavú chuť pustiť sa do svojej práce.
 4. Skutočne sa zaujímajte o druhých.
 5. Usmievajte sa.
 6. Pamätajte, že pre každého je jeho meno tým najsladším a najdôležitejším zvukom, a to v každom jazyku.
 7. Počúvajte pozorne. Povzbudzujte druhých, aby hovorili o sebe.
 8. Hovorte s druhým človekom predovšetkým o tom, čo zaujíma jeho.
 9. Vážte si ľudí. Druhého človeka úprimne považujte za dôležitého.

(Dale Carnegie z knihy: Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí)


Kde ste si našli kamarátov vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Dora, ts
 • Foto: photl.com

Diskusia (8)

 • eva 22.10.2016, 09:51

  Mne je tiež občas smutno, aj ked mám par zname ci uz z prace alebo zo skoly, byvale spoluziacky, chýba mi dobra priatelka

 • Monika 02.08.2016, 20:57

  Janka odkial si ?

 • Jana 18.06.2016, 05:49

  Rada by do si cestou našla dobru kamarátku na posedenie pri káve písanie o všetko bežnom živote a prechádzky a trávenie chvíľ s detmi s pozdravom Jana pekný deň prajem dúfam že ju nájdem piste mi mail

 • leticia 31.08.2015, 13:04

  článok sa mi veľmi páči, je tam veľa pravdy..., aj mne chýba dobrá priateľka ,moje najlepšie kamarátky sa rozpŕchli do sveta a ťažko nadväzujem nové priateľstvá, lebo nie som taká spontánna , skôr uzavretá . No možno ked budem trpezlivá , tak nájdem spriaznenú dušu :-)

 • tibor 30.01.2015, 20:50

  tiez som mal spustu kamaratov-ale zrazu prislo podnikanie-prestal som na kamosov tolko casu ako predtym,ale hlavne som prisiel o kamosov-ked som mal problem v manzelstve a cele moje okolie som s tym zatazoval-a postupne som aj to malo kamosov co som mal prisiel. je mi to luto-lebo som zistil ze nemat kamosa-nie je velmi dobre

 • Danka 05.02.2014, 15:45

  Moje najlepsie kamaratky sa rozisli kazda do inej krajiny a taku pravu "spriaznenu dusu" som uz potom nenasla. Mam znamych ale ani jednu skutocnu priatelku ktorej by som mohola hocikedy zavolat alebo sa s nou stretnut a veeelmi mi to chyba:-( Manzel hovori ze som velmi narocna na ludi - tak asi to bude preto...

 • kde lonske snehy jsou.. 25.04.2013, 13:36

  nejlepsi kamaradky, co jsem mela, at uz z detstvi nebo ze skoly, se vytratily.. jedna jiz zemrela, nestastnice, stala se z ni postupem tezka alkoholicka, az skonala. dalsi je tez na piti, chudinka, je zavisla na sklenicce vic, nez je zdravo... z treti, s kterou jsem si rozumela, se vyklubala nymfomanka, nyni je jiz odkvetla lilie a popiji.. a stava se z ni pomalu troska. dalsi se nejak v hlave pomotalo, z rozvodu. byvala ta, co ve vztahu vladla, jista si s manzelem. kdyz vyslo najevo, ze si dokazal najit jinou, neunesla to a podepsalo se na jejim dusevnim zdravi. skoda, jak se za mnoha let vzpominana kamaradstvi pozmenila.. kam to doslo. nastesti jsem navazala pratelstvi v pozdejsim veku prijemna a krasna. spocitam na jedne ruce, ale stoji za to a snad pretrvaji ve zdravi a lasce.

 • Anita 12.09.2012, 13:15

  Najlepšie kamarátky som si našla na vysokej škole. Prežili sme spolu štúdiá, spoločné pracovné začiatky, bývanie v rôznych podnájmoch a kopec dobrodružstiev. Neskôr sme spolu chodili venčiť naše ratolesti a vymieňali sme si skúsenosti s rodičovskou výchovou. Sú to vzťahy na celý život.

1

Pridať komentár