Chutný a zdravý domáci nápoj: Áno, skvelá kombucha si získa aj vás

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Poznáte účinky kombuchy - huby rastúcej v čaji?

Na prvý pohľad neveľmi vábna, avšak svojimi účinkami pre zdravie výnimočná. Taká je kombucha – huba, ktorá rastie v čaji, v ktorom nechá pôsobiť nezvyčajné spoločenstvo kvasiniek, rias a rôznych mikroorganizmov. Táto malá chemická továreň však dokáže za pár dní urobiť z obyčajného čaju liečivý nápoj, ktorý má okrem iného aj protirakovinové účinky.


Niekto možno pojem kombucha počuje prvýkrát v živote. Táto huba ešte totiž nie je veľmi známa. A aj napriek svojmu podivnému vzhľadu a spôsobu vzniku má už teraz svojich verných konzumentov po celom svete. Ľudia, ktorí o nej počujú prvýkrát, neskryjú udivený výraz tváre nad tým, ako vlastne kombuchový nápoj vznikne. Tak ako to s ňou vlastne je?

Čo je to kombucha?

Hovorí sa jej aj čajová huba. Obsahuje kvasinky (Acetobacter aceti, resp. Sacharomyces), riasy a baktérie. Vyrába sa z osladeného čaju, v ktorom sa nechá pri izbovej teplote kvasiť 7 až 10 dní. Po tomto čase sa v nádobe vytvorí veľká špongiová huba, ktorá zmení čaj na nepoznanie. Okrem výraznej a typickej chuti získa nápoj vďaka uvoľňujúcemu sa oxidu uhličitému aj bublinky a výsledkom je perlivý a chuťou sladkokyslý drink. Čím dlhšie necháte kombuchu pôsobiť, tým kyslejšiu chuť, ale aj viac zdraviu prospešných látok bude výsledný nápoj mať.


Tiež by vás mohlo zaujať: Šťava z aloe vera: Chutné a zdravé osvieženie aj pre vás


Prečo piť kombuchu?

Niekomu by sa mohol tento nápoj zdať ako nechutný, avšak keď vám opíšeme všetky jeho pozitívne účinky na ľudské zdravie, určite zmeníte svoj názor. Kombucha dosahuje výrazne pozitívne účinky pri týchto problémoch:

 • cukrovka
 • zápaly
 • kožné problémy
 • problémy s trávením
 • problémy s pohybovým ústrojenstvom
 • vysoký krvný tlak
 • psychické problémy, depresie
 • nízka vitalita a nedostatok energie

Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok:

 • vitamíny - B1, B2, B3, B6, B12, C
 • kyseliny: listovú (preventívne účinky proti rakovine), mliečnu (vďaka nej má výrazné protirakovinové účinky), glukorónovú (pomáha imunite a prečisťuje organizmus), citrónovú, jablčnú, uhličitú, ...

Ako si kombuchu pripraviť?

Veľmi jednoducho. Stačí si zohnať (v lekárni, cez internet, alebo od známych, ktorí ju užívajú) násadu. Do litra uvareného čaju pridáme 90 g bieleho cukru (kombucha s ním pracuje najlepšie). Prelejeme do sklenenej nádoby a necháme vychladnúť. Pridáme kombuchovú násadu, nádobu prekryjeme kusom látky a zaviažeme, aby sa zabránilo znečisteniu nápoja. Roztok necháme 7 – 10 dní odstáť pri izbovej teplote.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii


Jednoduché využitie

Hubu po stanovenom čase vyberieme a môžeme z nej pripraviť ďalší roztok, pretože sa sama rozmnožuje. Hotový roztok je vhodné piť denne a to asi dva až tri poháre. Keď sa z hotového nápoja huba vyberie, má sa už nápoj uchovávať v chladničke. Jedna 300 ml násada kombuchy stojí okolo 6 Eur. Z kombuchy sa tiež pripravujú aj rôzne koktaily, prípravky určené na starostlivosť o pleť, polievky, či dokonca ocot.


Skúšali ste už niekedy kombuchu? Ako sa vám pozdávala? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Viera 12.02.2018, 17:49

  Zabudla som napísať e-mailovú adresu : p.viera@azet.sk

 • Viera 12.02.2018, 17:47

  Nájdem niekoho, kto je ochotný mi tú "hubu" Kombuchu podarovať? Som dôchodkyňa z Popradu. Prídem si pre ňu. Ďakujem

 • Milan 02.06.2014, 13:31

  V minulosti som kombuchu pestoval, ale vyhynula mi. Kde je možné dostať novú, čerstvú náhradu? Ďakujem.

 • ana 03.03.2014, 09:28

  Preč o sa huba niekedy ponorí, inokedy zostane na povrchu, nemožno vždy objasniť. Zdá sa, že určitý význam tu majú vlastnosti vody (tvrdá mäkká) a vlastnosti huby (vzduchové bublinky v hube), prípadne, ak sa vloží do čaju len s o málo nižšou teplotou ako 40 stupňov. Ak je huba ponorená, na povrchu sa vytvorí nová huba, čo znamená, že žije. Nápoj a huba nesmie páchnuť. Huba potrebuje vzduch, treba častejšie vetrať. /z knihy Kombucha, nápoj z čajovej huby od Gunter W. Frank

 • Marika 02.01.2014, 17:01

  Dobrý deň.Prosím niekoho o radu. Už dlhšiu dobu pripravujem čaj od kombuchy a až teraz sa mi stáva že mi kombucha v novom čaji spadne na dno a už sa nedvihne. Jeto chyba?Prosím až niekto vie radu nech sa s ňou o ňu so mnou podeli. neviem čo robím zle,ale už som ju aj rozmnožovala a dávala okolo seba kto pýtal a dnes sa bojím aby som o ňu neprišla. Vopred srdečne ďakujem. Marika

1

Pridať komentár