Pálenie záhy: Nepríjemná maličkosť alebo znak vážnej choroby?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Opakujúce sa pálenie záhy môže predznamenávať aj vážnejšiu chorobu

Pálením záhy trpí na Slovensku asi tretina ľudí. Väčšina z nich ho považuje za dôsledok zlého trávenia a nevenuje mu zvýšenú pozornosť. No neutíchajúce a často sa opakujúce pálenia záhy môžu predznamenávať aj vážnejšiu chorobu, ako napríklad žalúdočné vredy, rakovinu pažeráka, či nebezpečnú baktériu Helicobacter pylori, ktorá môže vyústiť až do rakoviny žalúdka.


Aj keď touto diagnózou trpí naozaj množstvo ľudí, niektorí jej riziká zľahčujú, alebo o nich ani netušia. Pálenie záhy (pyróza) však nie je len takým obyčajným problémom. Okrem toho, že ide o nepríjemný pocit, jeho prítomnosť môže znamenať aj vážny problém, či dokonca smrteľné ochorenie. Ak vás pálenie záhy obťažuje dlhodobo a pravidelne, určite to nenechajte len tak bez povšimnutia.

Kedy je pálenie záhy ešte normálne?

Ak vás tento problém trápi len občas, povedzme tak dva, alebo trikrát za mesiac, po konzumácii nejakej pre žalúdok agresívnejšej stravy, potom by situácia mala byť celkom v norme. Ak sa ale u vás pálenie záhy opakuje viackrát za týždeň, alebo dokonca denne a to viac ako mesiac, bezodkladne by ste mali navštíviť špecialistu. Pretože v tomto prípade to už nie je problém nevhodnej stravy, ale niečo vážnejšie.

Za pálenie záhy môžu tieto potraviny

Za normálnych okolností je pálenie záhy spojené s požitím týchto potravín a nápojov: alkohol, káva, čaj, kola alebo iné nápoje, ktoré obsahujú kofeín, čokoláda, citrusové plody, paradajky, korenené jedlá, mentol, niektoré sušené potraviny, sladké pečivo a iné.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás pálenie záhy? Uhaste požiar v hrdle raz a navždy!


Za pálením sa však môžu skrývať desivé diagnózy:

 • žalúdočný vred
 • reflux
 • rakovina pažeráka
 • gastroezofágová refluxná choroba
 • Helicobacter pylori
 • rakovina žalúdka

Máte žalúdočné vredy?

Ak pociťujete pálenie záhy aj pred jedlom, nie len po ňom, môže ísť o žalúdočné vredy, resp. vred. Žalúdočné vredy sú spájané aj s nasledujúcimi príznakmi: sťažené prehĺtanie, bolesť pri prehĺtaní, zvracanie sfarbené krvou, stolica s prímesou krvi, problémy s dýchaním, závraty, či bolesť vystreľujúca do pliec a hrdla.

Gastroezofageálny reflux a choroba

Pri uvoľnenom zvierači medzi žalúdkom a pažerákom sa dostáva kyslý obsah žalúdka (spôsobuje to najmä kyselina chlorovodíková a enzým pepsín) do pažeráka, čo spôsobuje daný nepríjemný a pálivý pocit. Tento stav sa nazýva gastroezofageálny reflux (GER). Opakovaný a veľmi častý reflux potom môže viesť až ku gastroezofágovej refluxnej chorobe (GERD). Dlhodobý neliečený stav môže ľahko viesť ku rakovine pažeráka.

Niekedy však môže táto choroba prebiehať aj tzv. skryto, a preto by ste na ňu mali myslieť napríklad vtedy, ak sa vám neobvykle zvýšila kazovosť zubov, citlivosť zubných krčkov, citlivosť zubov na studené, či kyslé, máte pocit cudzieho telesa v krku, chronický chrapot, alebo problémy pri prehĺtaní.


Mohlo by vás zaujímať: Žalúdočné vredy: Možno ich máte tiež a ani o tom netušíte!


S Helicobacterom nie sú žarty

Pozor však aj na baktériu Helicobacter pylori, ktorá vie život naozaj znepríjemniť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju zaradila medzi karcinogény prvého stupňa! Jej nepovšimnutá prítomnosť môže spôsobiť nielen žalúdočné vredy, ale aj rakovinu žalúdka. Do vášho tela sa tento bacil dostane pri nedostatočnej hygiene rúk. Okrem pálenia záhy sa zväčša objavujú ďalšie problémy s trávením, pocit ťažkého žalúdka, či nepravidelná stolica. Prítomnosť tejto baktérie sa môže prejaviť aj zvýšenou únavou a kožnými problémami. Na Slovensku trápi až 40% ľudí.


Máte skúsenosti s nepríjemným pálením záhy? Aké postupy používate na odstránenie nepríjemných pocitov vy? Podeľte sa o svoje názory a postrehy s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • CHios 14.12.2017, 13:08

  Pozor na niektoré lieky pri pálení záhy, pretože mnohé medicínske vedecké štúdie poukázali na fakt, že inhibítory protónovej pumpy (lieky na potlačenie tvorby žalúdočných štiav) neriešia problémy s pálením záhy, len ho dočasne zmiernia. Poznám ľudí, ktorí mali tieto lieky predpísané 5 mesiacov v kuse a dostali z toho tetániu. Ja mám pri pálení záhy pozitívnu skúsenosť s Mastichou Active, pomáha, zlepšuje trávenie a je prírodná t.j. bez vedľajších účinkov.

 • rennie 20.04.2017, 07:41

  Na palenie zahy mi pomaha mineralka alebo tablety rennie - https://lieky24.sk/1655-rennie-ice-bez-cukru-24-tbl-8590322001424.html?utm_source=dognet&utm_medium=odkaz&utm_campaign=dognet-affiliate&a_aid=58929ac232c35&a_bid=2571fea1 http://bit.ly/2pFeRF3

 • ROBERT 28.10.2012, 21:36

  MNE POMAHA TIES TABLETKI OMEPRAZOL SU VIBORNE MAM POKOJ 2-3 TIZNE

 • Mári Žišková 10.10.2012, 10:32

  poraďte prosím mala som heliobaktera problémy ustúpili a znova sa vrátili problémy s pálením záhy ďakujem

 • irena 09.10.2012, 16:39

  denne uzivam zazvor v prasku a ten mi velmi pomaha, staci stvrt kavovaj lyzicky , zmiesat s ovocnym jogurtom nizkotucnym a najakym ovocim, napr. kiwa, banan, mandarinky, hozno, a pod. to su moje ranajky, s ktorymi vydrzim do 14 hod.

 • Zuzana 09.10.2012, 14:12

  Na pálenie záhy pomáha aj jablčný ocot každé ráno nalačno za lyžicu a zapiť vodou

 • Irena 09.10.2012, 10:53

  Ja som počula, že zaberajú tie mandle...ale ak je ten problém so záhou častý - netreba to odkladať!

 • Tom 08.10.2012, 22:18

  Uplne staci obycajna mrkva. Naco surovy zemiak?

 • Aj iné veci 08.10.2012, 20:57

  No spôsobuje to aj Bulbitídu apri neliečení aj peptický vred všetky prostriedky ktoré dávate do žalúdka na utíšenie kyselín neutralizujú kyselinu len v žalúdku a tak po chvíli sa kyselina a pálenie opať objaví. treba užívať lieky ktoré pôsobia na činnosť pečene ktorá stlmí tvorbu žlče a nebude tak prekyslovať žalúdok. U nás na lekársky predpis podavaný Omeprazol alebo oprazol 20mg je 100% účinný aj pri činnosti HP+ Ak ho chcete v polsku sa predáva bioprazol 10mg bez lekárského predpisu ako liek na pálenie záhy. účinná látka oprazolum tiež pomáha 100% A to si môžeťe čierne korenie sypať priamo do úst a bude to bez kyselín.

 • surový zemiak 08.10.2012, 17:42

  Na pálenie záhy je najlepšie zjesť surový zemiak alebo šťavu zo surového zemiaka

1

Pridať komentár