Nebezpečné parfumy či osviežovače: Môžu spôsobiť migrénu aj narušiť libido

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trpíte aj vy nejakými zdravotnými ťažkosťami v súvislosti s umelými vôňami?

Parfumy a vône nám síce dokážu spríjemniť deň, ale aj spôsobiť závažné zdravotné problémy.

Vôňa má neobyčajnú moc. Spôsobí, že sme si podľa parfumu schopní zapamätať tvár celkom neznámeho človeka a v domácnostiach v podobe zapálenej sviečky dokáže vyčarovať neopakovateľnú atmosféru. Bohužiaľ, aj táto pomyselná minca má dve strany. S arómami, ktoré okolo seba šírime, by sme to rozhodne nemali preháňať. Môžu nám totiž privodiť nemalé zdravotné problémy. Zistite, ako umelé vône vplývajú na naše zdravie a na čo si pri ich výbere dávať obzvlášť veľký pozor.


Vôní používame viac než dosť

Zamýšľali ste sa už nad tým, s koľkými typmi aróm sa váš nos alebo pokožka počas dňa stretne? Základom hygienickej výbavy každého z nás je ranná dávka antiperspirantu a počas dňa (alebo v prípade potreby) parfumovaného deodorantu. V sprche používame parfumované mydlá a sprchové gély, po nej si mnoho dám dôkladne natrie telo parfumovaným telovým mliekom. V našej výbave nechýbajú minimálne dva flakóny parfumu, ktorý používame do práce aj do spoločnosti. V priestoroch toalety používame osviežovač vzduchu a nezriedka si doma zapálime vonnú sviečku, tyčinku alebo necháme odparovať zopár kvapiek vonného oleja. Osviežovače vzduchu nám nechýbajú ani v interiéri auta a niektorí výrobcovia už dorazili na trh s parfumovanými ponožkami. Či si to pripustíme alebo nie, umelo vytvorené vône zohrávajú v našom každodennom živote veľkú rolu.


Mohlo by vás zaujímať: Ako na kurie oká? Pomoc ponúka lekáreň aj matka príroda


Výsledky štúdií sú alarmujúce

Výskumu používania vôní a osviežovačov sa dlhodobo venujú celé zástupy vedcov. Tí nedávno prišli na to, že až sedem z desiatich domácností používa najrôznejšie prostriedky na to, aby ich príbytok voňal sladko. To sa však, bohužiaľ, vo veľmi negatívnom smere odráža na našom zdraví. Vdychovanie takýchto molekúl vo vzduchu a ich pôsobenie na pokožke nás môže vystaviť nasledovným zdravotným problémom: alergiám, astme, či migréne. V niektorých prípadoch sa dokonca môže prejaviť na sexuálnej túžbe. Občas totiž stačí len chvíľa vo výťahu alebo cesta do práce v spoločnom kupé s niekým, kto to s parfumom poriadne prehnal. Môžete mať postarané o silnú bolesť hlavy po zvyšok dňa a na sex ani nepomyslíte. Uvedené komplikácie pritom trápia až tretinu ľudí, ktorá je vystavená pôsobeniu vôní. Najčastejšie ide o alergiu na báze kontaktu – na pokožke sa objaví ekzém alebo dermatitída ihneď po tom, ako príde do styku s parfumom.

Vyhýbať sa parfumom nie je také jednoduché

„Vône sugerujú čistotu – aj keď ľudia voňajú vďaka potenciálne hazardným chemickým zmesiam,“ tvrdí Anne Steinemann, ktorá je profesorkou civilného a environmentálneho inžinierstva a verejnej správy na univerzite Washington. Tá účinky vôní skúma už viac než desaťročie. „Dostala som už tisícky správ od ľudí po celom svete, ktorí ochoreli z parfumovaných produktov. Trpia záchvatmi, strácajú vedomie, nemôžu sa sústrediť na prácu, objavujú sa im vyrážky, trápia ich migrény a mávajú astmatické záchvaty,“ vysvetľuje na margo svojich skúsenosti.


Mohlo by vás zaujímať: Uhorka pre krásu a zdravie: Využite jej skvelé vlastnosti naplno!


Cesta vedie cez prírodné produkty

Ak sa aj u vás objavujú podobné zdravotné ťažkosti, mali by ste vône vo svojom prostredí obmedziť na maximum. Je však nemysliteľné, aby ste hygienické produkty prestali používať úplne. V rámci kozmetickej starostlivosti sa preto skúste poobzerať po neparfumovaných výrobkoch. Mnoho z nich určite zoženiete aj v biokvalite. Ak si túžite prevoňať domov, vyskúšajte najskôr prírodnú cestu – levanduľové vrecká, citróny alebo pár vetvičiek s ihličím.


Aké vône a v akých množstvách používate vy? Môže byť ich pôsobenie podľa vás škodlivé? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • parfumylacno 26.09.2016, 13:49

  Článok je zaujímavý tým, že ukazuje aj túto možnosť o škodlivosti parfumov (aj keď mám pocit až moc zovšeobecňuje a preháňa a zároveň tak vyvoláva strach..) našťastie nemáme žiadnu takúto negatívnu skúsenosť od zákazníkov na http://www.parfumylacno.sk Ak človek jedná s rozumom a parfum aplikuje primerane (navyše ak nechce aplikovať na telo, môže len na oblečenie) nemusí sa podľa mňa hneď úplne vyhýbať parfumom ak má rád vône. Ale samozrejme je to na každom..

 • matúš 15.10.2012, 22:05

  ja používam arganový olej na pleť, vlasy, po holení, jeho využitie je naozaj veĺmi široké na Slovesko ho priamo z Maroka dováža ako jediná firma Orient House, kúpite ho v tej najvyššej kvalite bez pridania umelých prísad na www.orienthouse.sk samozrejmosťou je BIO kvalita a certifikáty

 • Eva 26.09.2012, 14:50

  Veľmi dobrá téma!Tiež nemusím tie rozmanité vône,ale sú všade a ťažko zohnať niečo na prírodnej báze.Akurát pár byliniek a ovocia.Minulý týždeň sa u nás konal jarmok,zastavila som pri stánku s rôznymi voňavými drevenými guličkami na rôzne použitie (proti moliam,muchám,hmyzu,a pod.). A bolo po jarmoku skutočne ma rozbolela hlava,tak som odišla domov.Tie umelé aromy sa veľmi často objavujú aj v potravinách a tam mi to vadí najviac so zdravotného hľadiska.Takto škodíme sami sebe,len keby bolo viac prírodných produktov!!!!!

 • Betka 26.09.2012, 08:07

  26.09.2012, 08:00 Som veľmi rada, že táto téma sa vôbec objavila.Ja som alergická na vône, aj ked na Slovensku táto diagnóza oficiálne ani neexistuje. Môj život doslova strpčujú vône.Ked ich zacítim, tak sa mi objaví šteklenie v nose,bolesti hlavy, pocit na zvracanie.Vyhnúť sa im vôbec nie je ľahké, keďže nebývam na opustenom ostrove.Výrobky, ktoré nie sú parfumované je veľmi ťažké zohnať, ja poznám iba úzky okruh, aj to je zvyčajne zahraničné.U nás niektoré z nich zoženiem v istej nemeckej drogérii.Takže ja som veľmi konzervatívna, používam stále tie isté neparfumované výrobky ( kým ich nevymenia za lepšie "s novou vôňou". U nás už nedostať ani len detské mydlo, ktoré by nebolo parfumované, pritom máme stále viac deti, ktoré trpia alergiou.Vo veľmi malom množstve a koncentrácii znesiem výrobky s prírodnou vôňou citrusov, ale prekážajú mi aj voňavé kvety. Stačí pozorne počúvať reklamy, aby sme zistili, čo všetko sa predáva s vôňou, ktoré sú neustále agresívnejšie.Napr. aviváže, vôňa neostane iba v skrini, ale šíri sa aj na balkone a na uliciach.Toaletné papiere a vreckovky s vôňou určite neprispejú zdraviu citlivých telesných partií, tak isto aj zvlhčené utierky pre batoľatá, ktorými mamičky im utierajú zadočky.Skúste zohnať neparfumované....Veľa krát nevedia poradiť ani predavačky v obchode alebo lekárnik v lekárni.Neostane nič iné, ako pri každom výrbku študovať zloženie - s mikroskopickým textom. Takže to sú moje trpké skúsenosti. 1

1

Pridať komentár