Tajomstvá úspešného dôchodku: Takto si jeseň života vychutnáte plnými dúškami

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Tešíte sa na dôchodok?

Aj dôchodok a oddychovanie môže byť jedným z najkrajších období života.

Ste vo veku, kedy sa už zamýšľate nad tým, ako budete tráviť svoj zaslúžený odpočinok na dôchodku? Hoci medzi mnohými obyvateľmi Slovenska panujú skôr pesimistické vízie spojené s nepriaznivou finančnou situáciou, podľa odborníkov veľkú úlohu zohráva psychika a náš vlastný postoj. Aby ste sa na dôchodku necítili odložení alebo zbytoční, niektoré kroky môžete podniknúť už dnes. Ponúkame vám návod na to, ako si aj na staré kolená užívať svoj voľný čas a zostať čulým.


Dôchodok nie je koniec, ale nový začiatok

Jeseň života predstavuje akýsi zlomový okamih, kedy zvyčajne prestaneme byť zárobkovo činní. Na druhej strane však v tomto období už nemáme nijaké povinnosti – nikomu sa netreba zodpovedať a nikam sa netreba ponáhľať. Všetky tieto aspekty a aspoň aká-taká finančná podpora od štátu nám vytvára skvelé podmienky na to, aby sme sa venovali tomu, čo je pre nás v živote skutočne dôležité. Práve v tomto období môžete stráviť neobmedzené množstvo času so svojimi blízkymi a sústrediť sa na vlastné záujmy. Ich naplnenie možno nájdete pri vnúčatách a možno v dobrovoľníckej práci pre nejakú komunitu. Dôchodok totiž neznamená, že prestávate byť prospešným pre spoločnosť, práve naopak.


Mohlo by vás zaujímať: Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete


Nájdite svoju vášeň

Nenarážame teraz na lásku vášho života, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou už máte po svojom boku. Reč je o koníčkoch, záľubách a všetkých činnostiach, ktoré vám prinášajú satisfakciu a neobyčajnú radosť. Ste posadnutý vláčikmi? Postavte si vlastnú železnicu. Milujete hory? Každý víkend vyrazte niekam na túru (ak vám to zdravie dovolí). Tak ako počas vášho produktívneho obdobia, aj na dôchodku sa venujte tomu, čo vás vnútorne obohacuje. Nie vždy je ľahké toto hobby nájsť, a preto ak svoju voľnočasovú vášeň ešte nemáte, s jej hľadaním začnite čím skôr. Práve vďaka nej totiž nájdete dôvod, ktorý vás každý deň vytiahne z postele.

Zostavte si zoznam vlastných úspechov

Zoberte si do ruky pero a papier a spíšte si pod seba všetky ciele, ktoré sa vám doteraz podarilo naplniť. Medzi dosiahnutými úspechmi môže byť čokoľvek od práce (zahraničné cesty, zaujímavý post, stretnutia s významnými ľuďmi) cez hmotné objekty (vlastný dom, spoľahlivé auto) až po rodinný život a súkromie (harmonické manželstvo, výchova a zabezpečenie potomkov). Práve vďaka obhliadnutiu sa za tým, čo sa vám v živote podarilo, objavíte nové výzvy. Uspokojovať sa s tým, čo bolo doteraz, sa na dôchodku rozhodne nemusíte. Vedľa úspechov si napíšte zoznam reálnych cieľov, ktoré by ste ešte chceli stihnúť. Či už to budú cestovateľské zážitky alebo čokoľvek iné, je to len na vás.


Mohlo by vás zaujímať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


Hľadajte spoločnú cestu s partnerom

Ak už budete mať úplne jasno v tom, ako chcete svoju starobu prežiť, svoje predstavy konfrontujte s víziami partnera. Mnoho vzťahov totiž pri vstupe do dôchodkového veku prechádza krízou. Zatiaľ čo doteraz sa dvojica vídavala mimo práce, zrazu trávi spolu všetok čas. Aby ste sa vyhli hádkam a ponorkovej chorobe, vyhraďte si priestor na pokojný rozhovor a určite si pravidlá. Tým najlepším možným riešením je, aby ste sa vo väčšine bodov vzájomne prispôsobili a aby ste si čiastkové ciele vychutnávali bok po boku.

Vyskúšajte protiklady dní

Aby ste neupadli do stereotypu, snažte sa z času na čas vybočiť z vyjazdených koľají. Zatiaľ čo v jeden deň si môžete dopriať horský výstup alebo túru po nákupných centrách, druhý deň môžete stráviť čítaním knihy v tieni stromu. Nielenže tak doprajete svojmu telo čas na potrebnú regeneráciu, no navyše vám váš životný štýl bude pripadať vzrušujúcejší. Tajomstvo spočíva v tom, aby ste sa vedome usilovali jednotlivé dni od seba v čo najväčšej miere odlíšiť. Sami uvidíte, že takéto oddychovanie vás bude naozaj baviť.


Aké sú vaše predstavy o dôchodku? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Miloš 05.05.2015, 17:28

  OLD LADY: plný súhlas, niet čo dodať. Zvykli sme si propagovať opateru akousi rodinou aj v dnešných podmienkach, keď sú deti povedzme v Austrálii a nemienia sa vrátiť. Akoby bol dnešok ako v 19. storočí, keď sa do dvora pristavali nejaké izby a bývali spolu celé generácie. Už ani nehovorím, že na chudobu sa nazerá cez dvojicu penzistov a nie individuálne. Proste sa robia priemery, teda nech ten s vyšším dôchodkom prispieva partnerovi (partnerke) s nižším dôchodkom. Pomaly sa starí ľudia budú musieť nútene z existenčných dôvodov rozvádzať.

 • mumu 01.10.2012, 21:04

  Zial..este stale si dnesni starsi ludia myslia ze Depresia znamena ze su blazni.A co keby sa to dozvedeli susedia ze chodi na Psychiatriu... Po niekolkych rokoch vyskumu starnucej generacie ,by som najmenej 85% starych ludi doporucil antidepresiva alebo lieky proti zachvatom paniky a strachu. Zial mladi ludia absolutne nerozumeju ,a nemaju ani pravo hodnotit tuto situaciu,lebo ich mozog je v uplne inom stadiu "vyvoja" . Doporucil by som kratky vytlaceny test u obvodneho lekara,ako je v niektorych zapadnych krajinach a pri pozitivnom vysledku aby mal obvodny moznost predpisat tieto lieky. Az pri nezlepsujucom sa stave hladat pomoc u specialistu. Tieto lieky su zvycajne velmi lacne a na svete vsade pod roznymi menami dostupne. napisal by som aj sportovat a zaujimat sa co sa deje nove,ale tak daleko si netrufam

 • hribik 01.10.2012, 10:21

  Plný súhlas s Old lady.Ešte by som doplnil,že kopu času strávite u lekára,a ani psychika nie je už taká odolná ako kedysi,chuť niečo robiť,a ešte je toho veľa čo Vám priam znemožní robiť to čo by ste chceli.Napríklad nízka penzia,rozhodnutia vlády a tak ďalej.Inak veľa zdravia a pohody.

 • domino 30.09.2012, 13:50

  Old Lady, napísala si múdre slová, ktoré jasne dokazujú, že si žila zmysluplne, pretože si veľa pochopila

 • Old lady 30.09.2012, 12:07

  Najmä sa pripravte na to, že vám bude stále ubúdať síl a že to, čo dokážete dnes, už o pár rokov nedokážete. Prídu aj choroby: zhoršia sa kĺby, objaví sa cukrovka, budete si musieť nechať operovať šedý zákal, atď. Budete stále horšie počuť (zbohom, divadlo!), ale ťažšie budete znášať hlasité zvuky (takže žiadne moderné kino). Máte poslednú šancu zvládnuť modernú techniku, najmä počítač, pretože inak sa zaradíte skutočne medzi negramotných a komunikácia s mladšou generáciou bude problematická. (Jednou z najťažších úloh mladších, ktorí opatrujú starých rodičov, je konverzácia s nimi, vymeniť im plienky je ľahšie. ) Ak patríte medzi tých, ktorí sa nemohli zabezpečiť na starobu finančne, nebudete môcť robiť takmer nič, iba vysedávať v parku: všetko stojí peniaze, nielen zájazd do Južnej Ameriky, ale aj kávička či pivo s priateľmi. Toľko len, aby sme zostali obidvoma nohami na zemi. Článkov, ktoré tvrdia, že človek je tak starý, ako sa cíti, a že ak chce, všetko ide, už bolo dosť, nie je to pravda. Jeden z tisícov si zachová napr. pohyblivosť kĺbov bez akejkoľvek bolesti do vysokého veku - treba na to predovšetkým vhodné gény a potom dlhodobá životospráva. Ale predovšetkým: myslite na tieto nepríjemné fakty dopredu. Nenechávajte to na "zlomový bod" s tým, že deti sa postarajú. Možno sa postarajú tak, že sa vám to nebude páčiť a možno nebudú mať podmienky na to, aby vás doopatrovali (vystúpi váš syn, chirurg, zo zamestnania? Alebo dcéra s troma malými deťmi, bude tráviť hodiny pri vás?) Optimistický záver? Ten, kto neprekročil aspoň sedemdesiatku, nevie o starobe vôbec nič...

1

Pridať komentár