Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica

krk

photl.com

Prepadla vás niekedy bodavá a pálčivá bolesť už len pri prudšom otočení hlavy? Hoci tento stav nemusí mať vždy rovnako dramatický priebeh, dokáže nám poriadne znepríjemniť bežné fungovanie v dennom kolobehu. Bolesť hlavy sa môže tiež zakrádať postupne a prerásť do chronických ťažkostí. Nezriedka však majú oba prípady spoločného menovateľa – syndróm vyžarujúci z krčnej chrbtice. Zistite, či sa takýto typ bolesti môže rozvinúť aj u vás a ako proti nej bojovať. Príznaky vás totiž môžu vyradiť z vašich zabehnutých koľají aj na celé týždne.

Symptómy nie sú vždy jednoznačné

„Jedno ráno som sa zobudila dolámaná a po zvyšok dňa som sa cítila bez energie a celkom oťapená. Najskôr som tomu nepripisovala dôležitosť, ale postupne ma začala pobolievať hlava na temene a v záhlaví celý deň. Bolesti sa stupňovali, často mi bolo na zvracanie, záchvaty sa objavovali aj uprostred noci, kedy ma zobudili a donútili vstať z postele,“ opisuje svoje skúsenosti pani Agáta (42) z Košíc. Tá svoje problémy najskôr pripisovala migréne a liečila sa svojpomocne užívaním analgetík. Až po niekoľkých vyšetreniach u neurológa zistila, že trpí takzvaným cervikokraniálnym syndrómom.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Krčná chrbtica je citlivá

Všetky bolesti hlavy, ktoré vyžarujú a majú svoj pôvod v krčnej chrbtici, odborne označujeme ako C-syndróm, cervikogénna cefalea alebo už spomínaný cervikokraniálny syndróm. Ich príčinou je postihnutie medzistavcových kĺbov a dráždenie lebečných nervov, ktoré môže mať najrôznejší pôvod. Bolesti môžu spôsobovať stuhnuté svaly okolo krčnej chrbtice, ktoré sprevádzajú sedavé zamestnania. V rizikovej skupine sa tak nachádzajú všetci tí, čo väčšinu pracovného času strávia pri počítači bez opierky hlavy, ale aj, napríklad, krajčírky skrčené pri šijacom stroji. K stuhnutosti šije prispieva aj nefyziologická poloha krku, ktorá je typická u šoférov z povolania. O bolesti hlavy z dôvodu opuchu mäkkých tkanív krku sa vám však môže postarať aj nesprávna poloha pri spánku, nekvalitný vankúš alebo matrac.

Prejavy cervikokraniálneho syndrómu

Sú rôznorodé a nemusia sa objaviť všetky pohromade. Medzi tie najčastejšie patrí bolesť hlavy v oblasti záhlavia, ktorá postupom času naberá na intenzite. Nezriedka sa k nej pridáva malátnosť, závraty, celková slabosť, či dokonca zvracanie. Ľudia, ktorí s týmto syndrómom zápasia už dlhšie, zvyčajne ani nevstanú bez toho, aby si krk ponaprávali jemným „zapraskaním“. Pri akútnych formách však pacienti dokážu hýbať hlavou len minimálne a bolesti im zo šije vystreľujú nielen do hlavy, ale aj horných končatín.


Mohlo by vás zaujímať: Fakty a fikcie o migréne: Zistite, ako to naozaj je!


Prvá pomoc prichádza v podobe tepla

Ak cítite, že máte stuhnutú šiju a rozvíjajú sa u vás bolesti hlavy, čím skôr si krčnú chrbticu zahrejte. Priložiť môžete nahriaty uterák, termofľašu, termovrecko z mikrovlnky, igelitové vrecko naplnené teplou vodou. Relaxačne však môže pôsobiť aj horúca sprcha, kúpeľ alebo sauna.

Terapia a prevencia v jednom

Aby vás bolesti hlavy z dôvodu stuhnutej krčnej chrbtice naozaj prestali trápiť, dôležité je pravidelné cvičenie a rehabilitácia. Za pomoci rehabilitačnej sestry si osvojte špecializované cviky, ktoré budete neskôr aplikovať v pohodlí domova. Pre istotu však majte vždy po ruke analgetiká a v práci si doprajte pravidelné pauzy. Šiju si v určitých intervaloch vždy ponaťahujte a trochu premasírujte. U vodičov by mohli pomôcť častejšie prestávky na odpočívadlách. Naše staré mamy však na zahriatie používajú aj starú dobrú Alpu zmiešanú s bylinným extraktom – napríklad s odvarom z ľubovníka bodkovaného.


Ako svoje ťažkosti s krčnou chrbticou a bolesťami hlavy riešite vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame