Ako na nás vplýva Mesiac – mýty a fakty

mesiac

sita

O vplyve Mesiaca na človeka koluje množstvo mýtov, teórií a legiend. Ktorým z nich sa dá skutočne veriť? Historky a mýty o magickej sile Mesiaca sú staré asi ako ľudstvo samo. Dnes nás však namiesto vlkolakov máta strach z toho, že si nebodaj ostriháme vlasy v deň, ktorý na to podľa lunárneho kalendára nie je vhodný. A čo ešte taký spln? Niektorí ľudia si už týždeň pred ním robia zásobu práškov na spanie a radšej nevychádzajú na ulicu zo strachu pred zvýšeným počtom nehôd, vrážd a zvierat pobláznených silou luny. I keď ostať doma tiež nemusí byť bezpečné – počas splnu vraj stúpa aj počet samovrážd a epileptických záchvatov. Čo z týchto povier však stojí na overených faktoch a čo sú iba babské reči a rozprávky marketingových expertov?

Ako je to so silou Mesiaca

Častým argumentom, „dokazujúcim“ vplyv Mesiaca na ľudské telo je fakt, že práve on dvíha oceány a zapríčiňuje príliv a odliv. A keďže náš organizmus je zo 75% tvorený práve vodou, musí mať predsa Mesiac vplyv aj na nás! Alebo nie? Odliv a príliv oceánov je dôsledkom gravitačnej sily Mesiaca, ktorá však nemá takmer žiaden vplyv napríklad na hladinu jazier, pretože ich plocha je omnoho menšia ako plocha oceánov. A keď sú jazerá na to, aby sa na nich nejako prejavila gravitačná sila Mesiaca príliš malé, čo potom voda v našom organizme? Vedci vypočítali, že gravitačná sila Mesiaca pôsobiaca na nás je približne 12 milión krát slabšia ako sila, ktorou pôsobí napríklad matka na dieťa, ktoré drží v náručí. Takže žiaden strach, odliv a príliv  v našom tele sa nekonajú.

Čo hovoria výskumy

Do dnešného dňa sa uskutočnilo množstvo štúdií a výskumov zameraných na vplyv Mesiaca na človeka, väčšina z nich nenašla žiadnu spojitosť medzi Mesiacom a skúmanými javmi. Tie, čo predsa priniesli pozitívne zistenia sa následne nepodarilo reprodukovať alebo v nich boli objavené zjavné nedostatky metodológie. 

Realizovali sa napríklad štúdie, skúmajúce množstvo nehôd, epileptických a astmatických záchvatov, násilných činov, nehôd alebo napadnutí človeka zvieraťom v rôznych mesačných fázach. A výsledok?  Psi kúšu rovnako, či je spln alebo nie, pacienti psychiatrických liečební sú nepokojní aj keď je Mesiac v nove a nehody sa stávajú každý deň. A čo reči policajtov a pracovníkov záchranných služieb o tom, že práve v čase splnu sú nehody akési „čudnejšie?“ Nuž, priznajme si, keď niečomu veríte, často vidíte veci práve tak, ako ich vidieť chcete. A sto krát opakované sa stáva pravdou…

Dokonca ani rozšírené tvrdenie, že menštruačný cyklus žien je prepojený s tým mesačným sa nepotvrdili. Ideálny menštruačný cyklus predsa trvá 28 dní, kým Mesiacu trvá cesta okolo Zeme 29,5 dňa. Navyše, každá žena menštruuje v inom čase, takže ani výpočty plodných dní podľa Mesiaca nemajú v podstate žiaden zmysel.

Predsa na tom niečo bude

Jediné, čo sa vedcom podarilo obhájiť, je vplyv Mesiaca na kvalitu nášho spánku. Tvrdenia, že počas splnu sa spí horšie sa skutočne zakladajú na pravde. Svetlo totiž „zabíja“ spánkový hormón a jasný Mesiac, ktorý vám v noci svieti rovno do tváre môže spôsobiť nepokojný spánok. No ak žijete v meste, máte „spln“ za oknom prakticky každú noc, svetlá lámp majú totiž úplne rovnaký efekt. Ešteže existujú žalúzie.

Verte, neverte

Aj keď moderná veda zatiaľ nedokázala žiaden významný vplyv Mesiaca na správanie alebo zdravie ľudí, isté je, že život na Zemi predsa len ovplyvňuje – minimálne v živočíšnej ríši. No či si podľa lunárnych fáz vyberať vhodný deň na farbenie vlasov, začatie diéty alebo večernú prechádzku parkom si už musíte zvážiť sami…

Zdroj: sita, Viktória
Odporúčame