Psychických porúch na Slovensku pribúda: Čo nám spôsobuje problémy?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Depresiou dnes trpí asi 10 percent svetovej populácie

Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami vedie vo výskyte psychických porúch, a tiež v počte novozistených prípadov. Vyplýva to z informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), o ktorých na tlačovej besede Ligy pre duševné zdravie (LDZ) informoval riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavel Černák.


„Zlá správa je, že prudko rastie počet ľudí, ktorí trpia na duševné poruchy, dobrá správa, že sa obracajú na správnych odborníkov a evidentne sa aj úspešne liečia,“ povedal Černák. Podľa Svetovej federácie duševného zdravia (WFMH) dnes trpí depresiou asi 10 percent svetovej populácie a každý piaty človek zažil túto poruchu na vlastnej koži. Do roku 2020 sa stane depresia druhou najčastejšou príčinou zdravotného postihnutia. WFMH očakáva, že výskyt depresie sa v období hospodárskej krízy zvýši. Zdravie môže byť totiž ovplyvnené sociálno-ekonomickou degradáciou v dôsledku straty pracovných miest a obmedzením ich príjmov. Nezamestnanosť a chudoba urýchľujú vznik rôznych psychických problémov.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti alebo depresia? Vyskúšajte biolampu


Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý si verejnosť pripomína 10. októbra, Liga pre duševné zdravie organizuje celoslovenskú informačnú kampaň a tradičnú zbierku Dni nezábudiek. Do ulíc vyjdú od 10.10. 2012 do 13.10. 2012  tisícky dobrovoľníkov v tričkách LDZ a budú predávať umelú nezábudku. „Nezábudka je symbol krehkosti, zraniteľnosti duše,“ zdôvodnil predseda Správnej rady ligy Martin Knut. Tohtoročnou témou kampane je Stop depresii. Prispieť môže verejnosť aj zaslaním SMS v hodnote dve eurá na číslo 833 vo všetkých sieťach od začiatku septembra až do 31.11.2012. Dobrovoľný príspevok je možné zaslať aj na účet 4040154029/3100 alebo 20266500/6500. V rámci kampane bude prebiehať množstvo sprievodných aktivít po celom Slovensku. V hlavný deň kampane – 10. októbra sa v bratislavskom Auparku uskutoční koncert, ktorý má upútať na kampaň. Detailné informácie liga poskytuje na svojom webe www.dusevnezdravie.sk.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • Žofia 10.10.2012, 12:10

    Ahoj "umu". Takže ty si myslíš, že depresia je prejavom duševného zdravia? Alebo ako si to myslel/myslela? A ak sa nazýva blbec, či chudák ten, čo chce pomôcť, môžme byť len radi, že v dnešnej dobe ešte existuje toľko blbcov. Pozdravujem

  • umu 09.10.2012, 00:50

    kazdy kto akoze chce pomoct ludom s depresiou ,a nazva ich dusevne chorymi je zaostaly blbec a sam je chudak...a nezasluzi si ani cent.

1

Pridať komentár