Konflikty s chladnou hlavou: Ako uspieť v hádkach a nenechať sa vytočiť?

hádka

sxc.hu

Ocitli ste sa už v tak vyhrotenej situácii, že vás ovládol prudký hnev a doslova ste „vybuchli“? Verte či nie, aj bežné hádky si občas vyžadujú hotové majstrovstvo. I z celkom nevinnej maličkosti sa totiž vďaka prchkosti môže vykľuť konflikt obrovských rozmerov. Ak patríte k citlivejším povahám, ktoré sa ľahšie rozzúria, inšpirujte sa nasledovnými trikmi. Poradíme vám, či vôbec a ako začať výmenu názorov. V prípade, že ju budete viesť správne, pozitívny výsledok vás zaručene neminie. Ušetríte si tak nielen svoje zdravie, ale tiež množstvo trhlín v medziľudských vzťahoch.

Umenie hádať sa neovláda každý

Sú ľudia, ktorí sa konfliktom vyhýbajú za každú cenu, iní ich zas doslova vyhľadávajú a neustále svoje okolie podpichujú. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, mali by ste vedieť, že výmeny názorov sú dôležitou súčasťou komunikácie. Či už ide o nezhody na pracovisku alebo vo vzťahu, len vzájomným vyjadrením svojho názoru môžete problematickú záležitosť vyriešiť alebo aspoň posunúť vpred. Kameňom úrazu je však fakt, že počas ostrejších debát opačnú stranu nepočúvame, ale urputne hájime svoje záujmy. Ako teda viesť konflikt, ak v ňom chceme naozaj uspieť?


Mohlo by vás zaujímať: Príručka ideálneho starého rodiča: Vyhnite sa nezhodám a udržte doma pohodu!


Nevypusťte zo seba zviera

Pred každým dôležitým rozhovorom, v ktorom vám niekto protirečí, si dôkladne skontrolujte svoj vnútorný barometer. Určite si stupnicu od 1 do 10 na vyjadrenie toho, ako veľmi ste v danej chvíli rozčúlení. Ak sa kontrolka rozbliká na úrovni 7,5 alebo vyššie, v diskusii jednoducho nepokračujte, odložte ju na neskôr. S narastajúcim hnevom totiž telo začína prejavovať viac fyzických symptómov a naše reakcie sú skôr živočíšne. Je to preto, že v tomto štádiu neuróny nie sú dosť rýchle na to, aby prenášali potrebné informácie do amygdaly, centra na spracovávanie emócií. Následkom toho sa správame menej racionálne a viac inštinktívne. Buď sme pripravení zaútočiť (aj fyzicky aj verbálne), alebo zdupkáme do pomyselného úkrytu. To sa prejaví aj navonok: zrýchleným pulzom, spotenými dlaňami, vyššou telesnou teplotou, pocitom tlaku. Jediným možným riešením je zamyslenie, čo nás priviedlo do varu a prečo vlastne zúrime.

Zhlboka sa nadýchnite

Už vám niekto poradil, aby ste sa upokojili a narátali od jedna do desať? Možno to pre vás znelo ako urážka, ale táto metóda naozaj má niečo do seba. Počas výmeny názorov nedýchajte plytko, ale sústreďte sa na hlboké nádychy aj výdychy. To mozgu vyšle signál, že nie je v ohrození ani v žiadnej nebezpečnej situácii. Nervová sústava sa potom aj naďalej bude správať normálne a vy budete môcť situáciu posúdiť objektívnejšie.

Pozor na jazyk

Počas každej výmeny názorov sa sústreďte na to, čo vlastne chcete povedať. Urobte si z rozhovoru šachovú partiu a myslite dva kroky dopredu. Ak musíte niekoho kritizovať alebo hájiť svoj postoj, za každú cenu si udržte svoju úroveň. Nikdy sa neuchyľujte k vulgarizmom a nekľučkujte medzi klamstvami. Krčmový slovník a lži vás totiž môžu poriadne zdiskreditovať. Pristihli ste sa pri tom, že zvyšujete hlas? Vráťte sa k hlbokému dýchaniu.


Mohlo by vás zaujímať: Opäť plné hniezdo: Spolužitie s deťmi môže fungovať!


Zaujmite správny fyzický postoj

Aj keby ste sa ocitli v hádke so svojím podriadeným, nikdy sa pred ním nevyvyšujte. Vždy zaujmite takú pozíciu, aby ste sa nachádzali rovno oproti svojmu oponentovi a pozerali mu z očí do očí. Vymieňate si názor s niekým, kto vám je veľmi blízky? Pokúste sa o fyzický kontakt. Vezmite svojho partnera za ruku alebo obíjmite svojho syna okolo pliec. Uvidíte, že aj jeho prchkosť sa veľmi rýchlo roztopí.

Opýtajte sa samých seba

  • Čo chcem hádkou dosiahnuť? Či už je to ospravedlnenie alebo celková zmena správania, vždy majte pred sebou svoj cieľ a tomu podriaďte celú konverzáciu.
  • Je to naozaj až také zlé­? Predtým, ako sa s riešením unáhlite, zamyslite sa nad tým, aká situácia reálne nastala. V stave hnevu totiž zvykneme mnoho vecí zveličovať a nafukovať.
  • Idem správnym smerom? Cieľom každej výmeny názorov by mal byť spoločný konsenzus a istá pozitívna dohoda. Nesnažte sa preto protistranu raniť alebo uraziť.
  • Nie som ovplyvnený minulosťou? Častokrát máme negativistický postoj už len preto, že sme sa s dotyčným pohnevali aj pri poslednej príležitosti. Hoďte preto niekdajšie pletky za hlavu a sústreďte sa len na to, čo je tu a teraz.

Už sa vám niekedy stalo, že ste počas hádky vyslovili niečo, čo ste neskôr oľutovali? Podeľte sa o svoju skúsenosť s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame