Víno môže byť skvelou prevenciou: Dožičte si ho a zostaňte vo forme

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Pohár vína pre zdravie...

Víno – mok, ktorý s obľubou pil už samotný Cézar. Pozitíva hroznového extraktu sú rôznorodé. Okrem ochrany pred infarktom a srdcovo-cievnymi problémami vie tiež pomôcť pri nadúvaní, látkovej výmene, chudnutí, či znížení hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Jeho pravidelná konzumácia sa vrelo odporúča najmä starším ročníkom.


Opisoval ho už Hippokrates

Prvé zmienky o priaznivých účinkoch tohto moku nachádzame už v stredoveku – v spisoch Plínia, Galéna a Paracelsa. Jeho zdravotným pozitívam sa venoval dokonca aj slávny Hippokrates, ktorý o ňom píše ako o prostriedku, ktorý zlepšuje náladu, tlmí bolesť a pôsobí močopudne. Svojim vojskám ho odporúčal piť aj sám veľký Cézar.

Biele, červené , rosé – ktoré si dáte?

Každé z nich má totiž iné pozitívne účinky. Tak napríklad:

 • biele víno – suché odrody pomáhajú pri nadúvaní, pomáhajú pri poklese hladiny zlého cholesterolu, upravujú zrážanlivosť krvi, pomáhajú pri zápche
 • červené víno – tlmí hnačku, pomáha regenerovať unavené oči, posilňuje nervovú sústavu, chráni pred rakovinou pľúc, urýchľuje tvorbu červených krviniek
 • rosé (ružové) víno – urýchľuje látkovú výmenu, odvodňuje, pomáha telu vylučovať toxíny, urýchľuje chudnutie

Mohlo by vás zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Chcete žiť dlhšie? Dajte si každý deň pohárik vína

Vedci prišli na to, že za dlhovekosťou stoja štyri hlavné zásady: dostatok pohybu, resp. cvičenie, nijaké cigarety, zdravá strava a asi štyri poháre vína týždenne. Neveríte? Vedci si tento údaj nevymysleli. Zaujímavý výsledok vzišiel z desaťročnej štúdie, ktorá v jedenástich krajinách Európy skúmala ľudí vo veku 70 – 90 rokov.

Chráni pred chorobami srdca a rakovinou pľúc

Ako je všeobecne známe, účinky vína sú spojené najmä s prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Víno, ako sme už spomínali, vie tiež upraviť zlé hodnoty cholesterolu, či krvného tlaku. Biele víno obsahuje polyfenoly, ktoré v tele fungujú ako antioxidanty a chránia telo pred účinkami škodlivých radikálov. Červené víno má schopnosť ochrániť aj pred rakovinou pľúc, avšak biele víno sa v tomto smere prekvapivo ukázalo ako potenciálne rizikové.

Osteoporóza a toxíny nemajú šancu

Aj s nimi si totiž dokáže extrakt z hroznových bobúľ poradiť. Niektoré výskumy dokázali, že víno skvele pôsobí aj na kosti a chráni pred osteroporózou, nebezpečným kostným ochorením. Okrem preventívnych účinkov je víno známe aj svojimi detoxikačnými schopnosťami. Pomáha telo zbavovať sa škodlivín a to tým, že z neho vyplavuje nebezpečné toxíny a odvodňuje ho.


Mohlo by vás zaujať: Ochrana pred rakovinou prsníka: Pohár červeného vína denne


Prospieva hlavne seniorom

Podľa výskumu anglických vedcov je pravidelná konzumácia vína prospešnejšia najmä pre staršiu generáciu. Po prekročení 45. roku života odporúčajú vedci vypiť mužom denne až tri poháre vína, zatiaľ čo mužom mladším ako tridsať rokov odporúčajú len jeden pohár.  Ženám vraj stačí v každom veku jeden, maximálne dva poháre za deň. Treba však podotknúť, že odporúčané dávky vína sa neraz menia v zvislosti od konkrétnej štúdie.

Nedarí sa vám schudnúť?

Doprajte si denne dva poháre kvalitného vína a budete vidieť, že vaše krivky sa budú uberať tým správnym smerom. Americkí vedci totiž vyriešili záhadu, prečo sú Francúzi štíhlejší ako Američania, aj keď majú v strave tiež veľa mastného. A príčina? Uhádli ste správne. Je to práve fakt, že Francúzi si tradične doprajú víno. Odborníci odporúčajú dva poháre denne – jeden ráno a druhý večer.


Máte radi víno? Ktorý druh vám chutí najviac? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (17)

 • Juraj D. 11.11.2012, 21:41

  Uprednostňujem biele suché víno. Rizling, Veltlín, Müller... Ale nie je jedno samozrejme aký výrobca resp. pestovateľ. Takýto článok ma vždy poteší, keďže pijem pravidelne :)

 • Axel 11.11.2012, 12:16

  jednoznačne Svätovavrinecké, mňam ..ročník 2011 od jedného známeho výrobcu zo západu je veľmi vydarený :)

 • Anna 07.11.2012, 17:06

  vínka sú super ja len biele - červené sú ťažšie

 • jarino 07.11.2012, 12:41

  ked uz alkohol tak radsej pivko k nedelnemu obedu vychladeny plzen je ritual...ktory neuskodi a zaroven precisti ladviny

 • bjetus 07.11.2012, 12:41

  bryndza, kapust, zemiaky, adidas slaninka ...trosku tekuteho dobreho moku vinko...s mierou...:)

 • marti 07.11.2012, 12:36

  Pravidelná konzumácia bieleho vína môže mať skutočne priaznivé účinky na zdravie. Môj pradedko pil denne aspoň jeden pohár suchého bieleho vína a dožil sa deväťdesiatky bez väčších zdravotných problémov, nebral žiadne lieky a nepotreboval dokonca ani lekára.

 • evita2312 07.11.2012, 12:35

  mám rada červené vínko,keďže som chudokrvná aj lekárka mi odporučila občas si dať pohárik a pomohlo mi

 • lienočka 07.11.2012, 12:35

  ak by som si mala vybrať, tak radšej menej KVALITKU typu Pedro Jimenéz ako nejaké Tchutcho :-)

 • vlado 07.11.2012, 12:35

  každý deň sa teším na pohárik červeného vinka pri telke... mojím favoritom je jednoznačne alibernet

 • peter 07.11.2012, 12:35

  vinko je fajn no ja mam svoju znacku a tou je frankovka ......

1 2 >

Pridať komentár