Škodlivé geneticky modifikované potraviny? Možno ich práve jete aj vy!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Súhlasíte s používaním GMO potravín na Slovensku?

Karcinogénna geneticky modifikovaná kukurica je na Slovensku bežne používanou plodinou

Na Slovensku je pestovanie, predaj a kŕmenie zvierat geneticky upravenou kukuricou povolené. Najnovšie výsledky francúzskych vedcov, ktorí skúmali jej účinky, však ukazujú, že táto plodina je karcinogénna.


Šokujúce výsledky výskumu

Len pred mesiacom prenikli na svetlo sveta zarážajúce výsledky výskumu francúzskeho vedca prof. G. Erica Seraliniho. Ten sledoval so svojim tímom počas dvoch rokov vplyv geneticky modifikovanej kukurice, tolerantnej voči rozsiahle používanému pesticídu Roundap. Vedci prišli na to, že kukurica, ako aj samotný pesticíd, sú karcinogénne. Potkany, ktoré počas ich života kŕmili len geneticky modifikovanou kukuricou, trpeli deformáciami orgánov a narástli im na ich veľkosť obrovské tumory. European Food Safety Authority sa síce ponáhľala zaujať k tomuto výskumu skeptické stanovisko, otázkou však je, či tak spravila kvôli svojmu vlastnému presvedčeniu, alebo najmä na nátlak lobistov. Francúzska Rada pre biotechnológiu tiež zaujala odmietavé stanovisko, ale na druhej strane priznala, že dlhodobé štúdie skúmajúce dopady geneticky modifikovaných potravín na ľudské zdravie stále chýbajú.

Na Slovensku majú geneticky modifikované potraviny zelenú

Slovensko povoľuje dovoz, predaj, ako aj pestovanie geneticky modifikovaných potravín. Pestuje sa u nás podľa niektorých údajov dokonca až na 900 hektároch. Záhadou však ostáva kde, pretože tento údaj nikto neudáva a všade sa tvrdí, že sa jedná o výrobné tajomstvo. Najnovšie sa majú na našom území začať pestovať aj GMO zemiaky. Ekológovia sú zásadne proti tomu. 


Mohlo by vás zaujať: Geneticky upravené potraviny: Škodia nám alebo nie?


GMO plodiny sú označené, potraviny a výrobky z nich však už nie!

Ak by ste sa chceli v obchode vyhnúť kupovaniu GMO zemiakov, sóje či kukurice, stačí len pozorne čítať obaly a etikety, pretože takéto plodiny musia byť označené ako GMO. Veľký problém však nastáva napríklad pri mäse. Mnoho hydiny, ale aj bravčového či hovädzieho dobytka je totiž chovaná práve GMO plodinami. Tieto výrobky však už nemusia byť označené ako „kŕmené GMO“, a tak je im veľmi náročné sa vyhnúť.

Ako sa im teda vyhnúť?

Najefektívnejším riešením by bolo, ak by štát, alebo Európska únia, úplne u nás zakázali pestovanie a dovoz GMO potravín. Vtedy by sme si mohli byť istí aj mäsom, ktoré pochádza zo Slovenska. Avšak to je beh na dlhé trate. Zatiaľ sa dá len vyvíjať nátlak na politikov a pozorne čítať obaly. Čo sa týka mäsa, treba sa snažiť kupovať ho od malých chovateľov, prípadne na farmách o ktorých vieme, že svoje zvieratá nechovajú GMO krmivom.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o biopotravinách: Investícia do nášho zdravia či predražený mýtus?


Mimovládne organizácie na tento problém upozorňovali už dávno

Už viac ako sedem rokov upozorňovali mimovládne organizácie, vrátane CEPTY na to, že geneticky modifikované potraviny môžu byť pre ľudské zdravie škodlivé. Bojovali však samozrejme s obrovským vplyvom spoločností, ktoré tieto potraviny vyrábajú, a ktoré si dávajú vypracovávať aj štúdie o ich nezávadnosti na zdravie a ekológiu, aj vzhľadom na negatívne dopady jej pestovania.

Dopady na prírodu sú nesporné

O GMO potraviny je zvýšený záujem, pretože ich genetická informácia je upravená tak, že sú odolnejšie voči škodcom, a tiež sú väčšie a krajšie. Avšak niektoré GMO rastliny vraj samy dokážu produkovať jedy, aby otrávili škodcov a boli tak odolnejšie. Otázkou však zostáva, či sú potom takéto potraviny vhodné na konzumáciu pre ľudí. Okrem toho tieto rastliny znečisťujú životné prostredie, vodu, šíria sa prostredníctvom peľu, čím zasahujú napríklad aj do ekologicky pestovaných plôch a ohrozujú iné živočíchy ako napríklad včelstvo a pod.


Aký je váš názor na používanie GMO potravín u nás? Podeľte sa o svoje postrehy a názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (14)

 • norka 26.05.2014, 23:07

  ostaava nam len kupit stary dom, postavit mastal, a, kupit prasa, ked bude prasa spracovane kupit kravu, a ked bude aj krava spapanu mozno kona, na zmenu chuti :D popritom si krmit vlastnu hydinu a mat tym padom aj vlastne bio vajcia. hold, ludia na domoch co sa nezlumpacali lenivostou nieco chovat a pestovat vlastnu zelen to maju fakt vyhrate, my ostatni pomali skapeme na nadory, za ktorých vyoperovanie si este nechaju niektori odborníci dobre pripaltit

 • Transformer 22.01.2014, 23:49

  Gmo rastliny by sa mali volat inak a to Americke Bojove rastliny American Warrior flora.

 • GMO1 10.12.2013, 21:29

  ...teda s názorom GMO, že depopulácia začala...samozrejme nie s GMO ako takým...

 • GMO1 10.12.2013, 21:28

  Súhlasím s GMO... Pozrite si dokument, ktorý hovorí za všetko... http://www.magnificat.sk/2012/09/14354/

 • nofretete 01.07.2013, 01:11

  nanešťastie je kukurica vetroopelivá, takže ak sa na jednom políčku pestuje gmo kukurica, je schopná oplodnenia aj o 2 km vzdialenej klasickej kukurice. Lenka, treba si trochu aj niečo naštudovať, ja sa tomu venujem asi 2 roky, a moc ma tie výsledky netešia. Ja osobne by som to zakázala. Skús si ako laik pozrieť dokument Svet podľa spoločnosti Monsanto.

 • Arak 19.06.2013, 01:04

  900 ha, je velmi mala plocha a u nas si este gmo potraviny nekupite, lebo sa zatial mozu pouzivat iba ako krmivo.

 • Jano 08.06.2013, 10:47

  Lenka ty primitivna debilita

 • Jano 08.06.2013, 10:46

  http://www.youtube.com/watch?v=a6OxbpLwEjQ http://www.youtube.com/watch?v=KGqQV6ObFCQ

 • Lenka 16.05.2013, 13:36

  Zaujímalo by ma, ako viete že: ,,Mnoho hydiny, ale aj bravčového či hovädzieho dobytka je totiž chovaná práve GMO plodinami". Čo je to mnoho? Neviete sem ani napísať, na koľkých hektároch sa presne pestuje GMO kukurica. Máte nepodložené a zavádzajúce informácie. A pani Martina, na Slovensku sa pestuje iba GM kukurica, takže sa nemusíte báť, že Vaše deti budú jesť GM plodiny pravidelne. Na jej pestovanie je treba veľa povolení, kontrol, a opatrení. Nie je to len tak, že hocikto si kúpi GM ,,semiačka" a veselo si pestuje. Ja nie som zástanca GM plodín, ale ani odporca, pokiaľ sa jednoznačne nezistí, že je pre ľudí naozaj toxická. Na druhej strane, o herbicídoch, insekticídoch a fungicídoch je už dávno známe, že sú toxické a karcinogénne. Takže by som nebola taká skeptická voči GM plodinách, pokiaľ nemáme vedecky podložené výsledky a nie nejaký článok na zoznam.sk :)

 • Martina 14.03.2013, 09:46

  Super komentare! Sme my ale fakt ovcania! Bolo by potrebne riadnu osvetu! Ved mnohi ani nevedia, co to znamena GMO. Aj drobni chovatelia a pestovatelia sa potesia, ked im v predajni ponuknu super semiacka, ktore su odolne... hm, a ja s pokojom v dusi pojdem k nim a kupit pre deti zdravu domacu zeleninku od dobrej babky z dvora. Hm... je to smutne- slabe slovo.

1 2 >

Pridať komentár