Viete, čo má obsahovať lekárnička? Ušite si tú svoju na mieru!

lekárnička

SITA

Pád na schodoch, vyvrtnutý členok, rezná rana pri krájaní zeleniny, či obarená ruka pri zalievaní kávy – to všetko patrí medzi situácie v domácnosti, kedy siahame po zdravotníckych pomôckach prvej pomoci. A tie by mali byť uskladnené na jednom mieste, v lekárničke. Možno ste nad jej zriadením nikdy neuvažovali a možno už dávno tvorí povinnú výbavu vášho domova. Tak či onak, uistite sa, že viete, čo všetko do nej patrí!

Lekárnička nie je novinkou

Aj keď sa s používaním lekárničiek nestretávame až tak často, rozhodne nejde o výdobytok modernej doby. Prvá zmienka o ich výskyte na trhu pochádza z roku 1880, kedy škatuľa s pomôckami na poskytovanie prvej pomoci začala figurovať v cenníku spoločnosti Hartmann. Odvtedy, prirodzene, lekárničky prešli vývojom, no ich účel sa počas vyše 130-ročnej existencie nezmenil. Zvyšujú našu bezpečnosť pri cestovaní, na pracoviskách a v neposlednom rade v domácnostiach.

Prečo vlastne treba mať lekárničku doma?

Ak vlastníte osobný automobil, možno ste sa touto otázkou nikdy nezaoberali. Väčšina ľudí sa totiž spolieha na to, že v prípade poškodenia zdravia si vystačí s autolekárničkou, ktorá je povinná pri jazde na cestách. Čo však v prípade, že auto nebudete mať v príhodnej chvíli odparkované na dvore či v garáži? Existujú zdravotnícke pomôcky, ktoré by jednoducho nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Ich špecifikácia sa pritom líši vzhľadom k tomu, s kým bývate. Je totiž prirodzené, že malé deti vyžadujú iný obsah lekárničky ako starší ľudia. Aj preto by ste si tú svoju mali dokonale prispôsobiť.

Ako na to?

Pri zriaďovaní vašej osobnej lekárničky budete potrebovať škatuľu väčšej veľkosti a miesto na uskladnenie. Box by nemal byť ani príliš veľký, ani malý. Zadovážiť si ho môžete pokojne až vtedy, keď máte všetky veci pekne pokope a presne viete, koľko priestoru ich uskladnenie vyžaduje. Čím skôr však pouvažujte nad miestom, kam lekárničku umiestnite. To by malo byť ľahko prístupné, nie však v dosahu maloletých členov či návštevníkov vašej domácnosti.

Začnite od základu

Pri vytváraní vašej osobnej lekárničky myslite predovšetkým na pomôcky, ktoré budete potrebovať pri ošetrovaní rán. Tu je zoznam toho, čo vám rozhodne nesmie chýbať:

  • Sterilné rukavice, minimálne 2 páry
  • Zdravotnícke nožnice so zaoblenými hrotmi
  • Prostriedok na dezinfekciu, ideálne v spreji
  • Náplaste s vankúšikom, do 10 kusov
  • Leukoplast
  • Sterilný krycí obväz z gázy – rôzne veľkosti, aspoň 5 kusov
  • Ovínadlový obväz v dvoch veľkostiach, takisto aspoň 5 kusov
  • Elastický obväz, 2 kusy
  • Trojcípa šatka

Na ktoré lieky nesmiete zabudnúť

Nevyhnutnou súčasťou vašej lekárničky sú tiež voľnopredajné lieky pre prípad náhle vzniknutej bolesti či iných príznakov ochorenia. Alfou a omegou sú analgetiká, ktoré farmaceutický priemysel chrlí pod najrôznejšími značkami (Ibalgin, Novalgin a tak ďalej) – stačí si len vybrať. To isté platí v prípade antipyretík, teda liekov na zníženie horúčky, najlepšie na báze paracetamolu (Medipyrin, Paralen a podobne). Ak máte malé detičky, rozhodne nezabudnite na tieto lieky vo forme rektálneho čipku. Lieky však menia svoju prioritu s pribúdajúcimi rokmi. Ak už máte po 50-ke a liečite sa na srdiečko či vysoký tlak, nezabudnite na Tensiomin pri hypertenznej kríze či nitráty pri bolestiach na hrudníku. Takúto zásobu by ste rozhodne nemali podceňovať, nikdy totiž neviete, kedy sa vám najviac zíde.

Zdroj: SITA, SITA, Emma
Odporúčame