Pravidlá slušného správania sa na internete: Poznáte ich?

Písanie

sxc.hu

Za počítačom trávime celé hodiny a neraz cez internet komunikujeme ešte viac ako prostredníctvom telefónu, či osobného styku. O to dôležitejšie je poznať zásady slušného správania sa pred obrazovkou monitora. Internetová anonymita totiž častokrát zvádza k nie práve najvhodnejšiemu správaniu. Čoho sa teda radšej vyvarovať?

Netiketa

Možno ide o pojem, ktorý čítate prvýkrát. Etiketu pozná snáď každý z nás. Patrí do nej slušne pozdraviť, viesť konverzáciu na úrovni, správne stolovať a podobne. Netiketa je vlastne etiketou v internetovej komunikácii. Jej hlavné zásady sú:

Pamätaj si, že si človek

Na toto pravidlo mnoho užívateľov zabúda. Predovšetkým v obrátenom garde. Človekom je aj ten druhý, s kým práve komunikujeme. Je teda na mieste sa ku nemu správať zdvorilo, tak ako sa patrí aj v reálnom svete. Samozrejme, ak ide o komunikáciu dvoch známych, tá môže byť uvoľnenejšia, no v prípade jednania s cudzím človekom platí zásada: „dvakrát rozmýšľaj a raz napíš“.


Mohlo by vás zaujímať: Láska cez internet: Ilúzia či šanca na vážnu známosť?


Zisti si, kde na internete sa nachádzaš

Toto je veľmi dôležité pravidlo. Mnoho ľudí tvrdošijne presadzuje svoj názor na miestach, kde v podstate nemajú čo robiť. Rešpektujte teda ducha diskusie, do ktorej sa chcete zapojiť, prípadne spoločenské a kultúrne zaradenie osôb, s ktorými sa plánujete skontaktovať. To, čo môže byť pre vás každodennou činnosťou, môže toho druhého veľmi uraziť. Obzvlášť citlivé sú náboženské a politické otázky, hlavne v tejto oblasti sa teda majte na pozore.

Rešpektujte čas druhých

Ak sa pripojíte na sociálnu sieť a napíšete známemu, nezazlievajte mu, že vám neodpisuje behom sekundy. Mnoho ľudí s počítačom aj pracuje a musia sa venovať viacerým činnostiam naraz. Naopak, ak ste zaneprázdnení a skontaktuje sa s vami iná osoba, zdvorilo poproste o strpenie, pretože máte pomimo ešte nejakú inú dôležitú prácu.

Pôsobte dobrým dojmom

…a dodržujte gramatiku. Ak aj píšete bez diakritiky, minimálne základné pravidlá pravopisu by mali byť samozrejmosťou. Ak komunikujete s neznámou osobou, na mieste je vykanie. V dnešnej dobe je skupina ľudí, ktorí zastávajú názor, že internetová komunikácia prináša automaticky tykanie. Majte však isté spôsoby, zdvorilým pozdravom a oslovením druhej strany si pohoršiť rozhodne nemôžete.


Mohlo by vás zaujímať: Profil na Facebooku je viac ako zábavka pre tínedžerov: Máte ho tiež?


Zdieľajte svoje odborné znalosti

Možno to poznáte. Prečítate si príspevok niekoho iného a len sa pousmejete, pretože danej oblasti rozumiete viac. Tak svoje vedomosti prejavte. Používajte komentáre na zdieľanie užitočných vedomostí, ktoré môžu niekomu inému raz pomôcť. Určite ste sa aj vy niekedy niečo užitočné dozvedeli práve takouto formou.

Vyvarujte sa „flame wars“

Najskôr si ujasnime, čo to „flame war“ (ohnivá vojna) vlastne je. Je to vlastne diskusia, ktorá už prekročila únosné hranice a z diskusie sa stala hádka. Preto ak máte na vec rozdielny názor ako iní, prezentujte ho silou argumentov a dôkazov. Za žiadnych okolností si nepresadzujete svoj vlastný názor násilne a s použitím vulgarizmov.

Nešírte odpad

Ide predovšetkým o masové rozposielanie obťažujúcich mailov. Dobrým príkladom sú aj maily typu: „10 krát si poškrab ľavú pätu, rozbi 3 žiarovky, nájdi 5 vajec kukučky a splní sa ti čo chceš“. Takéto maily maže ihneď po prijatí drvivá väčšina ľudí. Zbytočne ich posielaním stratíte čas a navyše sa môžete aj zosmiešniť.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte lásku cez internet? Psychológovia radia, ako na to


Nekradnite

Toto je azda najväčší problém slobodného internetu. Nebudeme používať termín kopírovanie, pretože v mnohých prípadoch ide skutočne o krádež. Užívatelia kradnú autorské texty, fotografie, videá, filmy, hudbu. Iste, všetko z toho môžete mať zadarmo a rýchlo v pohodlí domova, ale vráťme sa k prvému bodu: Pamätaj si, že si človek. Predstavte si, že robíte v pekárni a každý deň vám tri štvrtiny chleba zákazníci odnesú preč bez toho, aby zaň zaplatili. Určite by ste z toho nadšení neboli. Pamätajte teda, že každý článok napísal človek, každú fotografiu urobil človek, každú pieseň či každý film vytvoril človek. A určite si za to zasluhuje spravodlivú odmenu.

Čo dodať na záver. Základným pravidlom je snáď dobre známe: „Nerob iným to, čo nechceš aby robili oni tebe“. Správajme sa teda na internete ako skutočné osobnosti žijúce v reálnom svete. Čo je zlé v realite, je totiž zlé aj na internete. Neprepadnime medzi masy indivíduí, ktoré si pod rúškom anonymity urobili z internetu ihrisko, na ktorom sa snažia vybiť, prípadne si tam kompenzujú svoje komplexy. Správajme sa teda ako inteligentní ľudia aj na internete.


Aké skúsenosti s komunikáciou cez internet máte vy? Napíšte svoj názor do diskusie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame