Zbavujete sa bolestí hlavy tabletkami? Pozor – môžu váš stav ešte zhoršiť!

bolesť

profimedia.sk

Bolesti hlavy z času na čas potrápia každého z nás a nie vždy sa nám podarí ich pôvod určiť. Veľkú časť populácie však ubolená hlava trápi pravidelne, pričom ako prvú vidinu úľavu vnímame analgetikum – liek proti bolesti. Vedeli ste však, že tabletky tohto typu môžu váš zdravotný stav a nepríjemnú bolesť ešte zhoršiť? Experti varujú, že by sme to s nimi nemali preháňať. Ktoré tabletky sú pri častom užívaní na čiernej listine?

Analgetiká nemusia len pomáhať

Tabletky proti bolesti dokážu pomôcť pri akútnom stave, kedy hľadáme okamžitú úľavu, no treba sa vyvarovať ich pravidelnému užívaniu. Vyplýva to zo štúdie, ktorá potvrdzuje, že priveľa analgetík neškodí len našej pečeni. V ohrození sú predovšetkým pacienti s chronickou bolesťou hlavy a s častými migrénami. Stáva sa vám, že po tabletke siahnete aj každý druhý deň? Lieky na báze paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej (aspirín) a ibuprofenu môžu vaše trápenie ešte zhoršiť. A to aj v prípade, že si ich zoberiete nielen proti bolesti hlavy, ale tiež kĺbov a svalov. Prílišným užívaním spomínaných látok sa totiž náš mozog stane na bolesť citlivejším. Výsledkom je spustenie reakcií, ktoré roztočia trýznivý kolotoč.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Začarovaný kruh

Čím častejšie vás bolí hlava, tým viac tabletiek užijete, následkom čoho sa bolesť stupňuje a organizmus vysiľuje. „Užívanie týchto liečiv viac ako 15 dní v mesiaci môže spôsobiť bolesť hlavy zapríčinenú nadmernými dávkami analgetík. Je to choroba, ktorá oslabuje telo, no je úplne zbytočná – dá sa jej predchádzať,“ profesor Martin Underwood, ktorý je praktickým lekárom a výskumníkom na lekárskej fakulte Warwick Medical School. „Pacienti s častými tenznými bolesťami hlavy alebo migrénami sa môžu dostať do začarovaného kruhu. Ich bolesť sa rapídne zhoršuje, kvôli čomu užívajú viac liekov. To však bolesť prehlbuje ešte viac, tak si zoberú ďalšie tabletky,“ vysvetľuje Underwood.

Kľúčom je správna diagnostika

Ak sa bolesti hlavy objavujú príliš často a sú intenzívne, rozhodne ich netreba podceňovať a vrhnúť sa do samoliečby. Lekári vo svete však priznávajú, že rozlišovanie symptómov je náročný proces, ktorý väčšina z nich vyrieši predpisom na analgetiká. Tie sa v našich končinách hradia v plnej výške, a preto pacienti kvôli tomuto problému navštívia ambulanciu, až keď sa ich stav dramaticky zhorší. Na druhej strane, existujú hypochondri, ktorí sa kvôli bolesti hlavy dožadujú drahých vyšetrení typu EEG alebo CT, nakoľko sa obávajú, že im v hlave rastie nádor. Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, že bolesti hlavy sú liečené neefektívne a naše telá zaťažujeme veľkým množstvom liekov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


Vyskúšajte alternatívy

Bolesť je veľmi subjektívny pocit a každý z nás jej intenzitu vníma inak. Bohužiaľ, ak prichádza viac než raz do týždňa, môže sa výrazne podieľať na zníženej kvalite nášho života. Avšak predtým, ako siahnete do lekárničky po lieku tlmiacom bolesť, vyskúšajte svojej hlave pomôcť niektorým z nasledovných spôsobov:

  • relax – ticho, pokoj, odpočinok, prípadne spánok… Funguje síce iba v prípade, že nie ste v práci a máte voľno, no niekedy pomôže aj štvrťhodinové zdriemnutie.
  • káva – má povzbudzujúce účinky a mierne dvíha krvný tlak, preto ak sa za bolesťou hlavy skrýva únava, káva vás môže nakopnúť aspoň na istý čas
  • masáž – spánkov, krku, koreňa nosa – skrátka všetkých miest, odkiaľ máte pocit, že bolesť vyžaruje
  • akupunktúra – čínska tradícia, ktorej techniky sú v alternatívnej medicíne veľmi cenené
  • oxygenoterapia – vdychovanie kyslíka má blahodarný vplyv na celkové omladenie a dokáže zlepšiť mnoho zdravotných ťažkostí
  • tesný obväz – tento recept starých mám už síce sotva niekto používa, no tesné obopnutie hlavy šatkou zníži prekrvenie pokožky hlavy, čím dochádza k miernejšej pulzácii v oblasti spánkov

Akým spôsobom sa bolesti hlavy zbavujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Emma
Odporúčame