Zapchatý nos či boľavé hrdlo? Rady starých mám zaberú!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Nádcha či chrípka znepríjemňujú život nejednému z nás

Overené časom! Také sú rady našich starých materí, a preto by sme na ne nemali zabúdať - a už vôbec nie pri chorobe. Práve vďaka nim sa vám môže úžasne uľaviť - rýchlo, jednoducho a lacno!


Ako vybrať zátky z nosa

Naparte sa a napáľte nádchu: Stačí vám menší hrniec, v ktorom necháte zovrieť vodu. Môžete použiť bylinky – kamilku alebo repík, no najúčinnejší je mentol alebo eukalyptus. Jednoducho ich pridajte do vody, skloňte sa nad hrniec koľko vám sálajúce teplo dovolí a zhlboka dýchajte. Upchatý nos o chvíľku povolí a vysmrkáte všetko, čo sa vám v dutinách usadilo. Účinok posilníte, keď sa nad hrncom zakryjete uterákom alebo plachtou, aby vám teplo neutekalo.


Mohlo by vás zaujať: Šesť potravín pre vaše zdravie: S nimi budete fit celú zimu!


Ako dostať žiletky z hrdla

Tekutý šál: Zohriatu masť natrite na igelitový sáčok a omotajte si ho okolo krku. Cez to si dajte bavlnenú plienku a bolesť by mala ustúpiť. Rýchlejšie pôsobí obklad z čistého alkoholu – najlepšie je použiť domáce pálené. To netreba ani zohrievať, len do toho namočte vreckovku, omotajte okolo krku a cez to dajte ešte plienku.

Tekutý sveter: Aj tak volali naše starké zohriatu pálenku s medom a citrónom. Pri tomto lieku však treba byť veľmi opatrný s dávkovaním!

Slané kloktanie: Do pohára s vlažnou vodou dajte lyžičku soli a lyžičku sódy bikarbóny, dobre zamiešajte a vykloktajte.

Zábal trochu inak: Namočte veľkú pánsku vreckovku alebo menšiu šatku do studenej vody a vyžmýkajte. Omotajte okolo krku a prikryte igelitom. Následne omotajte ešte hrubým šálom. Najlepšie účinkuje v noci.


Mohlo by vás zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Ako vyhnať kašeľ

Zázračný cibulák: Nakrájajte 2 - 3 cibule na kolieska. Postupne ich vrstvite do nádoby a zalievajte medom. Potom nádobu prikryte a nechajte odstáť. Za niekoľko hodín pustí cibuľa šťavu, ktorú zlejte do pohára. Sirup podávajte pri kašli niekoľkokrát denne po lyžičkách. Môžete dokonca aj každú hodinu.

Mrkváčik: Do väčšieho hrnca dajte pol litra čerstvej mrkvovej šťavy a 4 lyžice medu. Chvíľku to miešajte, kým zmes nezhustne do sirupovej konzistencie. Okrem kašľa by ste sa ním mali zbaviť aj zanesených priedušiek.

Maslové mlieko: Do hrnčeka nalejte zohriate mlieko a pridajte lyžicu masla a poriadne zamiešajte. Môžete pridať lyžičku medu, aby ste zmiernili maslovú chuť. Nápoj vypite ešte teplý.

Cesnakové mlieko: Do horúceho mlieka vytlačte 2 – 3 strúčiky cesnaku a pridajte aj lyžicu medu. Skúste tento drink vypiť čo najteplejší.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • Dominicka 18.10.2016, 22:29

    Nám s manželom krásne zaberá cesnak, naparovanie a obyčajná slaná morská voda physiomer: omega-pharma.cz/physiomer-baby-jemny/

  • Julka 24.01.2016, 18:32

    moja stará mama mi kúpila napríklad stopnádchu sprej :D mám modernú starú mamu :D

  • Mary 15.01.2015, 14:16

    Na upchatý nos je skvelý sprej Stop nádcha, okamžite uvolňuje upchatý nos, v práci moc to naparovanie možné nie je.

1

Pridať komentár