Ceny benzínu sú u nás poriadne vysoké: Kde vo svete tankujú najlacnejšie?

auto

sxc.hu

Prevraciate pri každej návšteve benzínovej pumpy oči? Či sa nám to páči alebo nie, ceny pohonných látok sa u nás stále pohybujú okolo historického maxima. Ak sa aj dočkáme zníženia, zvyčajne pokles predstavuje od 1 do 1,5 centa za liter, čo v konečnom dôsledku naša peňaženka veľmi nepocíti. Viete, v ktorý štátoch si v tomto smere žijú ako v rozprávke? Sú to, prirodzene, krajiny s najväčšími zásobami ropy. Tankovanie ich častokrát vyjde lacnejšie ako zásobovanie vodou. Prinášame vám top 10 svetových miest, kde sú ceny paliva závratne nízke.

Rebríčku kraľuje Venezuela

Absolútne prvenstvo v najnižších cenách pohonných hmôt si už druhý rok za sebou drží juhoamerický štát Venezuela. Cena benzínu sa na tamojších čerpacích staniciach pohybuje v priemere okolo 10 centov za liter. Zdá sa vám to neuveriteľné? Venezuelčania vnímajú symbolické ceny benzínu za právo, ktoré im bolo automaticky priznané pri narodení. Za zmienku stojí nárast cien ropných produktov koncom 80. rokov minulého storočia.  Ten totiž okamžite vyústil do nepokojov v Caracase a postaral sa o vzostup politickej moci súčasného prezidenta Huga Chaveza.

Nízke ceny benzínu prinášajú aj negatíva

Keďže sumy za tankovanie sa vo Venezuele z nášho pohľadu zdajú byť až smiešne nízke, vďaka nim, paradoxne, stúpa kriminalita. Benzín je totiž taký lacný, že jeho pašovanie predstavuje ešte rozsiahlejší a výnosnejší biznis ako pašovanie drog. Vysvetlenie je pritom naozaj jednoduché – v susedných štátoch už také šťastie s vývojom cien paliva nemajú. V priľahlej Kolumbii obyvatelia za tankovanie zaplatia niekoľkonásobne viac než vo Venezuele.


Mohlo by vás zaujímať: Stmieva sa čím ďalej tým skôr: Šoférujte bezpečne aj za tmy!


Každá minca má dve strany

Faktom zostáva, že 10 centov za liter je suma, ktorá pre nás navždy zostane len ilúziou. Na druhej strane, podľa štatistík priemerná mesačná mzda po zdanení u Venezuelčanov predstavuje približne 435 eur. Je to síce menej ako na Slovensku, no ak si to rozmeníme na drobné, vyjdú nám zaujímavé čísla. Obyvatelia Venezuely do tankovania investujú každý mesiac približne 2,73% svojho platu. Ak by niečo podobné platilo aj na Slovensku, pri mzde tisíc eur by sme do štvorkolesového tátoša mesačne naliali „len“ 27,3 eur. Bohužiaľ, mesačná spotreba sa v mnohých domácnostiach aj pri nižších výplatách šplhá k nepríjemným násobkom.

V Katare si žijú ako v rozprávke

V štatistických tabuľkách s najvyššími cenami pohonných látok suverénne vedie Nórsko, kde sa v apríli tohto roku suma za liter prehupla cez dve eurá. Obyvatelia tohto severského štátu si tak na tankovanie musia v priemere odložiť 7,4% platu. Úplne opačná situácia však nastala v Katare, kde priemerná osoba investuje do bezolovnatého benzínu len 0,4% svojej mzdy. Zárobky sa tu pritom v celosvetovom meradle blížia k maximálnym hodnotám. Katarský štát má približne 1,7 milióna obyvateľov, ktorí si bez nadhodnotenia môžu smelo povedať, že patria k najbohatším na svete. Katarský národ tak zhodnotil magazín Forbes, podľa ktorého tu priemerná výplata po zdanení dosahuje výšku 4500 eur. Niet divu, že si táto malá arabská krajina môže dovoliť bez mihnutia oka usporiadať Svetový pohár vo futbale v roku 2022, hoci v tomto športe nemá nijakú tradíciu.


Mohlo by vás zaujímať: Súboj pohlaví za volantom: Kto šoféruje lepšie – ženy alebo muži?


Rebríček krajín s najlacnejšími pohonnými látkami

1. Venezuela: 10 centov/liter

2. Egypt: 11 centov/liter

3. Saudská Arábia: 12 centov/liter

4. Katar: 15 centov/liter

5. Bahrajn: 18 centov/liter

6. Líbya: 18 centov/liter

7. Turkmenistan: 21 centov/liter

8. Kuvajt: 21 centov/liter

9. Alžírsko: 21 centov/liter

10. Irán: 26 centov/liter

Zachráni nás LPG?

Keďže závratné ceny benzínu u nás zostávajú realitou a nijako dramaticky v najbližšom období neklesnú, mnoho Slovákov sa obzerá po alternatívach. Elektromobily a hybridy si držia vysoké vstupné investície, na našich cestách preto pribúdajú autá prerobené na skvapalnený ropný plyn. Túto koncepciu vo svojich modeloch už od výroby zahŕňa, napríklad, automobilka Subaru. „Ceny benzínu sú u nás privysoké, čo spôsobuje, že ľudia jazdia opatrnejšie a šetria vlastnú peňaženku. Jednoznačne pri kúpe nového auta v budúcnosti prejdem na LPG,“ napísal nám pán Marek zo Zvolena.


Viac o autách si môžete prečítať na www.autoviny.sk.


Tankovanie za hranicami?

Mnoho Slovákov v pohraničných oblastiach využíva blízkosť lacnejších púmp za hranicami. Dokonca aj v susednom Rakúsku sa tankovanie oplatí neraz viac ako na Slovensku. ,,Chodíme si do Rakúska nakúpiť a zároveň natankujeme. Ušetríme vždy niekoľko eur, za ktoré nakúpime potraviny navyše,“ hovorí Eva z bratislavskej Petržalky.


Odrážajú sa ceny benzínu vo vašom šoférovaní? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame