Chcete počuť ako zamlada? Starajte sa o svoj sluch ešte dnes!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problémy so sluchom?

Strácanie sluchu sa môže objaviť už po päťdesiatke.

Sluch je jedným z piatich ľudských zmyslov, vďaka ktorému sa dokážeme lepšie orientovať v priestore, komunikovať medzi sebou, vychutnávať si hudobné diela a vyhýbať sa nebezpečenstvám. Jeho strata preto vo výraznej miere znižuje kvalitu nášho života. Faktom ale zostáva, že sluch s pribúdajúcimi rokmi postupne slabne – a to skôr, než by ste možno sami čakali. Nová štúdia odhalila, že so sluchom to ide dole vodou, len čo oslávime okrúhle polstoročie.


Postupne hluchneme už po päťdesiatke

Stáva sa aj vám, že pri rozhovore vyzývate svojho spoločníka, aby vám zopakoval predchádzajúcu vetu? V prípade, že si užívate dôchodok, nejde o nič výnimočné. Vedci z Británie však dvíhajú varovný prst. Až 96,4% účastníkov vo veku už nad 50 rokov v nedávnej ankete priznalo, že čím sú starší, tým menej počujú. So stratou sluchu sa tak nielenže musíme vyrovnať podstatne skôr, ako by sme očakávali, no navyše sa v spoločnosti cítime poriadne neisto. Tretina respondentov totiž uviedla, že kvôli slabšiemu sluchu má zo spoločenských príležitostí doslova strach. Výsledkom je vyhýbanie sa rodinným i priateľským stretnutiam, čo môže viesť k postupnej izolácii. K ešte horším záverom spomínaného prieskumu však patrí zistenie, že viac ako polovica opýtaných si pozvoľnú stratu sluchu alebo hluchotu odmieta pripustiť. A dôvod? Cítili by sa príliš staro alebo obmedzene.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavujete sa bolestí hlavy tabletkami? Pozor - môžu váš stav ešte zhoršiť!


Načúvací strojček nie je v móde

Viac než pätina Britov s nedoslýchavosťou pripustila, že nenosí pomôcky na zlepšenie svojej situácie. A to aj napriek tomu, že ich v každodennej komunikácii naozaj potrebuje – radšej existuje so svojím sluchovým hendikepom. Doktor Chris Steele z televízneho programu This Morning však svojich rovesníkov vyzýva, aby svoju situáciu nepodceňovali. Sám totiž trpí strácaním sluchu a vie, čím si jeho pacienti prechádzajú: „Slabnutie sluchu a hluchota je u päťdesiatnikov obrovským problémom. Každý, kto prekročí prah päťdesiatky, by si mal svoj sluch nechať pravidelne vyšetriť.“

Najviac trpí náš spoločenský život

Nedoslýchavosť alebo čiastočná hluchota nás výrazne obmedzuje v tom, aby sme mohli prijímať informácie od okolia. To má neblahé následky na vzájomné navštevovanie sa či dokonca partnerské vzťahy. „Mnoho ľudí sa nechce zúčastňovať rodinných udalostí a posedení so známymi, pretože dobre nepočuje. Až 43,7% z nich tvrdí, že nedoslýchavosť sa negatívne odzrkadlila aj na partnerskom spolunažívaní,“ argumentuje Dr. Steele.


Mohlo by vás zaujímať: Strašiak menom skleróza multiplex: Čo ju môže spôsobovať a aké má príznaky?


Ako sa pred stratou sluchu chrániť?

Za potenciálne nebezpečný sa považuje každý hluk, ktorého hlasitosť presahuje 85 decibelov (dB). Stratu sluch však môže spôsobiť dlhodobé vystavenie hluku s intenzitou vyššou než 100 dB. Aby ste si svoje sluchové bunky udržali v dobrej kondícii čo najdlhšie, vyskúšajte nasledovné tipy:

 • televízor ani rádio si nepúšťajte hlasnejšie, ako je potrebné – vaše ucho si na zvýšenú hlasitosť postupne zvykne a nižšiu bude považovať za nedostatočnú
 • vyhýbajte sa hlukovému smogu – nezaspávajte pri pustenej televízii, počítači ani iných elektronických pomocníkoch, ktorí vydávajú nejaký zvuk
 • nenavštevujte príliš často živé koncerty, na ktorých intenzita hluku prekračuje 100 dB – ak už na takéto podujatie zájdete, nájdite si miesto čo najďalej od reproduktorov
 • maximálna hlasitosť na vašom prehrávači by mala byť tabu
 • ak používate slúchadlá (pri športe, na ceste do práce,...) vyhýbajte sa tým, ktoré sa vkladajú priamo do uší – bezpečnejšie sú tie, ktoré ucho zvonku obalia
 • nečistite si uši predmetmi, ktoré do nich nepatria - riskujete zanesenie infekcie a nepríjemné následky

Spozorovali ste na sebe aj vy, že po päťdesiatke slabšie počujete? Podeľte sa o svoj názor s ostatbými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Lenka 31.05.2018, 15:51

  nepoznáte nejaké dobré stránke,kde sú prezentované nejaké zlepšovače sluchu,typu prístroje na zlepšenie? Aké sú Vaše skúsenosti?

 • Lenka 15.05.2018, 11:11

  Odporúčam vyhýbať sa slúchatkám, ktoré sa vkladajú priamo do uší. Veľmi zrýchľujú zánik sluchu. Moji obidvaja rodičia bohužiaľ museli siahnuť po prístrojoch na zlepšenie sluchu,ktoré ako tako zlepšujú kvalitu ich života.

 • Syni 16.07.2015, 13:45

  Stanka teraz ti to už asi veľmi nepomôže ale ak tak pre niekoho iného treba najprv skúsiť vyrovnať tlak (zapchaj si nos a snaž sa vyfúknuť vzduch), skús sa napiť niečoho alebo zívaj. Ak ti to nepomohlo (ako trebars dnes mne :/ ) tak už len 3,5 hodiny čakania u doktora ktorý ti za 2 minúty prečistí ucho a malo by to byť lepšie.

 • stanka 01.07.2014, 20:30

  pekný večer, ja som na jedno ucho ohluchla z večera do rána a stratila rovnováhu prosím niet na to liek?????

 • old lady 29.10.2012, 17:57

  Škodlivosť hluku sa veľmi podceňuje. Tzv. "hlukový smog" najmä v mestách sa stále zvyšuje. (Napr. iniciatíva Dopr. podniku m. Bratislavy umiestniť v autobusoch televízory a na zastávkach reproduktory rozhlasu je typické bezúčelné zvyšovanie hladiny hluku.) Nesmierne hlučné sú aj zatepľovania domových fasád, prerábky bytov, údržba trávnikov, atď. a nič nenúti výrobcov znižovať hlučnosť prístrojov. Priam katastrofická je hlasitá hudba v reštauráciach, cukrárňach, kaviaňach, ktorá znemožňuje normálny rozhovor.Znížená počuteľnosť alebo hluchota sú veľkým spoločenským handicapom a je zaujímavé, že seniori sa bez problémov priznávajú k očným ochoreniam (napr. zákalom), ale popierajú problémy s počutím...

 • gigi 29.10.2012, 14:09

  naslúchací prístroj je jediný spôsob ako sa znovu začleniť do života a dať odpovede takým ľuďom, ktorí si z Vás uťahujú, lebo vedia, že ich nerozumiete, keď sa zabávajú na Váš účet. Nerozumiem, prečo si ľudia robia srandu z nešťastia druhých, dlho trvalo, kým si prestali uťahovať z ľudí, čo majú slabý zrak, takže naslúchací prístroj je to isté, ako okuliare.

 • Trdlo 29.10.2012, 10:51

  Desperado, bud rad. Aspon mas pokojne manzelstvo bez hadok! :)))

 • ozzy 29.10.2012, 10:21

  nicim,usi maju samocistiaci mechanizmus

 • Ondrej Chudík 29.10.2012, 09:33

  Dobrý deň, čím a ako správne čistiť uši - zvukovod?

 • DESPERADO 29.10.2012, 08:28

  Mám 50a som chluchý ako peň

1

Pridať komentár